10 zajímavých faktů o hodinkách a značce Hublot

Estimated read time 8 min read

Hublot je jedna z nejznámějších značek luxusních hodinek na světě. Ale zároveň se Hublot docela liší od většiny ostatních špičkových švýcarských luxusních hodinek jako jsou třeba Omega, Rolex nebo Patek Philippe. Jak? No, zatímco tyto zmíněné nejznámější značky luxusních hodinek jsou často více než 100 let staré a mají dlouhou historii, Hublot je ve srovnání s nimi jen malé dítě.

Společnost Hublot byla založena v roce 1980 v Ženevě ve Švýcarsku, a přestože je to relativně dlouhá doba, není to nic ve srovnání s ostatními značkami, proti kterým stojí. Ale přesto všechno, čeho byl Hublot schopen v tomto relativně krátkém období dosáhnout, není nic menšího, než působivé. Hublot si během krátké doby oproti ostatním dokázal vybudovat jméno a stát se jednou z nejuznávanějších hodinářských značek na světě. To je opravdu obdivuhodné.

Pokud vás zajímá značka Hublot a chcete se dozvědět více, jste na správném místě. V tomto článku se blíže podíváme na fakta o Hublotu, jeho hodinkách a společnosti samotné. Pojďme se do toho pustit.

1. Kde vůbec vzniklo jméno značky „Hublot“?

Ve francouzštině Hublot znamená „okénko“. Jaké okénko? Takové to kulaté okénko na vnější straně lodi nebo letadla. Luneta hodinek (obvodový kroužek na pouzdře hodinek kolem skla, nebo se tak může označovat i kroužek přímo okolo ciferníku pod sklíčkem) Hublot je ústřední částí jejich designu a je to přesně to okénko, které má luneta připomínat. Ikonický design lunety najdete na většině hodinek Hublot a je důležitým designovým prvkem, díky kterému vyčnívají z davu.

Ikonické okénko - luneta hodinek Hublot
Ikonické okénko – luneta hodinek Hublot,zdroj obrázku: Instagram Hublot

2. Hublot je první švýcarská značka hodinek, která se pustila do světa kriketu

Jak asi víte, kriket není na západě příliš populárním nebo známým sportem. Je však velmi populární v jiných částech světa, zejména v Indii. Kriket je ve skutečnosti, po fotbale, druhým nejpopulárnějším sportem na světě. A Hublot je první švýcarská značka hodinek, která do tohoto sportu investovala.

Partnerství společnosti Hublot bylo oznámeno na Mistrovství světa v kriketu v roce 2015. Hublot dokonce na oslavu tohoto partnerství vyrobil speciální edici chronografu inspirovaného kriketem.

Hublot má dlouhodobé partnerství s @ourSORAI (Save Our Rhino Africa India – Zachraňte naše nosorožce), kterou založila kriketová legenda a ambasador Hublot kevin pietersen. Cílem je ochránit tyto nádherné tvory, kterým hrozí vyhynutí především kvůli pytláctví.

3. Hublot vyrobil první hodinky s gumovým řemínkem na světě

Gumové řemínky dnes najdeme na mnoha různých hodinkách. Od cenově dostupných značek, jako jsou Seiko a Casio, až po ty ultraluxusní jako Patek Philippe, Rolex a Audemars Piguet.

Věděli jste ale, že Hublot je zodpovědný za vytvoření prvních hodinek s gumovým řemínkem na světě? Gumové řemínky u hodinek dnes bereme jako samozřejmost, ale ne vždy tomu tak bylo. Vzhledem k tomu, že Hublot experimentuje s novými materiály, není tak divné, že ve firmě zjistili, že guma je celkem vhodný materiál pro řemínek hodinek. Hublot debutoval s prvními hodinkami s pryžovým řemínkem v roce 1980, ale rozhodně nebyly okamžitým úspěchem.

Ve skutečnosti Hublot toho roku na veletrhu hodinek v Basileji neprodal ani jediné hodinky. Ale popularita těchto hodinek od té doby hodně vzrostla a nakonec se staly komerčním hitem – v prvním roce se jich prodalo za více než 2 miliony dolarů.

Věděli jste ale také, že firmě Hublot trvalo přes 3 roky, než vyvinuli gumový pásek? Prostřednictvím experimentů, pokusů a omylů, vývoje a testů měl Hublot až po třech letech konečně hotový produkt. To jen ukazuje úroveň pozornosti k detailu a úsilí, které je do vývoje hodinek (a i řemínků) věnováno.

4. Hublot byla první značka, která zkombinovala gumu se zlatem

Umění kombinace a fúze společnosti Hublot vedla k mnoha novým a vzrušujícím výtvorům v oblasti hodinek. Jednou takovou je hodně zajímavá kombinace gumy a zlata. Hublot vytvořil první hodinky na světě kombinující gumu a zlato. V té době to bylo považováno za odvážné, ale přesně takový je Hublot. Dnes ale najdete mnoho hodinek, které tuto kombinaci využívají.

Příklad hodinek Hublot, kde se kombinuje zlato s gumovým řemínkem
Příklad hodinek Hublot, kde se kombinuje zlato s gumovým řemínkem, zdroj fotografie: s laskavým svolením společnosti Hublot

5. Hublot byl již čtyřikrát oficiální časoměřičem mistrovství světa FIFA

Hublot zůstává blízkým partnerem FIFA a sponzoruje události mistrovství světa. Hublot je oficiální časoměřič FIFA World Cup Qatar 2022 a měří každý zápas tohoto mistrovství světa. Při mistrovství světa v Kataru je to počtvrté, kdy Hublot plní tuto roli v soutěžích mistrovství světa.

Hublot obecně často používá motto „Hublot miluje fotbal“ (Hublot loves football), když mluví o svém vztahu k fotbalu. Společnost se tomuto sportu věnuje od roku 2006. Hublot je také první luxusní značkou, která do tohoto sportu investuje. V průběhu let Hublot vyrobil mnoho různých hodinek Hublot souvisejících s fotbalem, včetně limitované edice PSG – Paris Saint-Germain, hodinek Chelsea FC a hodinek FC Bayern Mnichov a mnoha dalších.

6. Bernie Ecclestone byl okraden o svoje hodinky Hublot a Hublot na tom postavil reklamní kampaň

Bernie Ecclestone, jeden z nejprominentnějších osobností formule 1 a bývalý šéf formule 1, byl v roce 2010 několika muži napaden a okraden o hodinky Hublot.

Bernie Ecclestone vyfotil zranění, která utrpěl, a oslovil Hublota, aby jeho fotografii použil v reklamní kampani. Hublot souhlasil a použil citát „Podívejte se, co někteří lidé udělají pro to, aby měli hodinky Hublot“.

Záběr z reklamy na hodinky Hublot
Záběr z reklamy na hodinky Hublot, zdroj fotografie: S laskavým svolením společnosti Hublot

7. Hublot má úzký vztah k mnoha různým sportům

Již jsme mluvili o tom, že Hublot má úzký vztah k fotbalu a kriketu, ale společnost dává peníze také do několika dalších sportů. Hublot vyrobil limitovanou edici hodinek pro 16násobné šampiony NBA, Los Angeles Lakers, a také spolupracuje s lyžaři, pokerovými hráči a dalšími. Hublot třeba vyrobil Big Bang Unico World Poker Tour, limitovanou edici hodinek 200 kusů na oslavu partnerství s pokerem.

Dále Hublot spolupracuje například s Kylianem Mbappé (top fotbalista).

8. Usain Bolt, nejrychlejší muž na světě, je ambasadorem Hublotu

Usain Bolt je známý jako nejrychlejší muž na světě a získal olympijské zlato a také nespočet dalších medailí. Je také ambasadorem Hublotu a má vlastní limitovanou edici hodinek Hublot.

9. Když v roce 2020 zemřel Kobe Bryant, jeho limitovaná edice cenově vystřelila do nebes

Kobe Bryant vyrobil limitovanou edici hodinek společně s Hublotem, Hublot Big Bang Black Mamba Kobe Bryant King Power 48mm. Po tragické smrti legendárního basketbalového hráče Kobe Bryanta v roce 2020 cena těchto hodinek propálila střechu a přes noc se zčtyřnásobila. To jen ukazuje legendární status, který tento ikonický hráč měl a nadále má – a jeho dopad na svět.

10. Hublot vytvořil průmyslově revoluční způsob odhalování padělků hodinek

Padělání je pro průmysl luxusních hodinek obrovský problém. Ve skutečnosti se každý rok vyrobí více padělků než luxusních hodinek.

Aby se tomu zabránilo, společnost Hublot vytvořila nový, revoluční způsob prevence a odhalování padělků hodinek. Aby to umožnili, vytvořili čipovou kartu, která lidem umožňuje ověřit jejich hodinky Hublot.

A dále si pak přečtěte

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  1 Comment

  Add yours

  + Leave a Comment

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.