5 TOP zajímavostí o hodinkách Tudor

Estimated read time 6 min read

Mnoho lidí si myslí, že hodinky Tudor jsou pouze nějakou imitací Rolexek, ale to ani z daleka není celý příběh. 38 let po té, co Hans Wilsdorf začal vyrábět hodinky pod jménem Rolex, začal vyrábět hodinky i pod jinou značkou. Ta značka se jmenovala Tudor. Pojďme si o ní v tomto článku říct více.

Značka Tudor samozřejmě není nová značka, ale značka s dlouhou a bohatou historií, téměř stejně dlouhou jako ikonická značka Rolex.

Hodinky značky Tudor jsou dnes milovány lidmi po celém světě – zejména díky jejich úžasnému designu a vysoké kvalitě, ale jsou k dostání za podstatně nižší cenu, než kolik stojí mnoho jiných světových značek luxusních hodinek.

Značka Tudor byla zaregistrována v roce 1926. Hans Wilsdorf, zakladatel společnosti Rolex, v tomto roce požádal o registraci jména Tudor.

Kolik toho o značce Tudor víte? Vybrali jsme TOP 5 zajímavostí, které patrně neznáte.

1. Značka Tudor je ve vlastnictví značky Rolex

Toto je asi jeden z nejzajímavějších faktů o hodinkách Tudor, protože buď lidé o této skutečnosti nemají ponětí, nebo jsou zarytí fanoušci skutečnosti, že Tudor má jen úzké spojení s bezesporu nejikoničtější značkou luxusních hodinek na světě. Ve skutečnosti je to tak, že značka Tudor je ve vlastnictví značky Rolex.

Tudor byla založena jako doplněk značky Rolex. Cílem Hanse Wilsdorfa bylo vytvořit cenově dostupnější hodinky, které by však zachovaly pověst značky Rolex pro svoji kvalitu. Dnes je Tudor sesterskou společností mateřské společnosti Rolex a obě tyto společnosti vlastní Nadace Hanse Wilsdorfa.

2. Hodinky Tudor se spoluvytvářely s hodinkami Rolex – ale strojky nejsou Rolex

Když se podíváte na starší modely hodinek Tudor, můžete vidět, že jsou velmi, velmi blízké designu tehdejších hodinek Rolex. Důvodem je, že hodinky Tudor zpočátku používaly stejná pouzdra a řemínky jako hodinky Rolex, ale nepoužívaly stejné strojky jako Rolex. Strojky dodával externí dodavatel (Valjoux). Díky tomu může Tudor nabízet vysoce kvalitní hodinky, ale za mnohem nižší cenu.

3. Značka Tudor proslula tím, že vyráběla hodinky pro profesionální potápěče a armádu

Tudor má skvělou pověst jako hodinářská společnost vyrábějící hodinky pro námořnictva a národní armády. Vyrobila některé z nejznámějších potápěčských hodinek v historii, a to je dědictví, na kterém Tudor v posledních letech nadále staví prostřednictvím své řady Heritage Black Bay.

Zároveň to dokazuje, že navzdory skutečnosti, že hodinky Tudor byly levnější než hodinky Rolex, byly stále dost dobré na to, aby sloužily v drsném klimatu a dost dobře posloužily profesionálům.

Hodinky Tudot nosili třeba členové své elitní jednotky Navy SEAL. Tudor dále vyráběl hodinky pro Marine Nationale, francouzské námořnictvo – členové námořnictva nosili Tudor Submariner. Francouzské námořnictvo začalo hodinky nakupovat v polovině 50. až koncem 60. let 20. století a při nákupu je kupovalo bez řemínků – to aby si jejich velikost mohli sami upravit dle představ.

Společnost Tudor se ráda pyšní tím, že jejich hodinky jsou odolné i v extrémním prostředí
Společnost Tudor se ráda pyšní tím, že jejich hodinky jsou odolné i v extrémním prostředí, zdroj fotografie: S laskavým svolením společnosti Tudor

Marine Nationale hodinky nejen nekoupila, ale sehrála velkou roli při jejich vývoji. Potápěči se stali vývojovým a výzkumným partnerem Tudoru a poskytli jim cenné informace o tom, co by se na nich dalo zlepšit.

4. Logo hodinek Tudor prošlo v průběhu let mnoha změnami

První hodinky TUDOR, vytvořené jako sesterská společnost Rolex, sdílely a i dnes stále sdílejí mnoho stejných dílů s hodinkami Rolex. V průběhu let měl TUDOR na svých hodinkách několik iterací svého loga. Původně se jako jejich logo používala růže dynastie Tudorovců vepsaná do štítu. O několik let později se značka přesunula k používání pouze tudorovské růže a jejich jména jako loga. Dnes hodinky TUDOR používají štít jako své primární logo; růže však stále zůstává na jejich korunkách jako pocta jejich dědictví. Vintage kousky TUDOR mohou mít na korunce dokonce logo Rolex.

V logu Tudor dnes najdete štít
V logu Tudor dnes najdete štít, zdroj obrázku: Pavel Horelica

Dřívější verze logo značky obsahovalo tudorovskou heraldickou růži vepsanou do štítu. V roce 1947 štít postupně zmizel, aby se v 60. letech vrátil jako hlavní logo značky.

Na starších modelech hodinek Tudor najdete logo s růží vepsané do štítu
Na starších modelech hodinek Tudor najdete logo s růží vepsané do štítu, zdroj obrázku: s laskavým svolením Hodinářství Bechyně

5. Hodinky Tudor byly použity při britské vědecké expedici do Grónska

Velkou odolnost hodinek Tudor jsem ve článku už zmínil. Na tuto pověstnou odolnost spoléhala i nejedna výprava do drsných krajů. Třeba v roce 1952 se uskutečnila expedice do Grónska, kterou organizovalo Royal Navy a sponzorovali ji anglická královna a Winston Churchill. Na výpravě měli badatelé 26 hodinek modelu Tudor Oyster Princess.

Hans Wilsdorf věřil v cestu značky Tudor

V roce 1946 Hans Wilsdorf formálně vytvořil Montres Tudor S.A. Bylo mu jasné, že tyto hodinky budou mít stejnou velmi vysokou kvalitu, budou mít stejnou spolehlivost a integritu jako hodinky vyráběné pod značkou Rolex. Byl natolik přesvědčen, že tyto hodinky mají být vyrobeny podle nejvyšších standardů a budou mít komerční úspěch, že jim daroval dva jedinečné prvky, které by žádné jiné značce nedal – pouzdro Oyster a automatický strojek.

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  1 Comment

  Add yours

  + Leave a Comment

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.