7 zajímavých faktů o společnosti a hodinkách Casio

Estimated read time 5 min read

Připravili jsme pro vás několik zajímavostí o hodinkách značky Casio. Mrkněte na ně.

1. Casio je z Japonska

Je pravda, že Casio je velmi populární po celém světě. Ale odkud vlastně původem pochází? Možná si myslíte, že odněkud z Evropy kvůli značce v evropském stylu, ale ne. Pochází ze země vycházejícího slunce, z Japonska. Společnost byla založena v Japonsku v roce 1946 a stále funguje. Ve svých začátcích se jmenovali Kashio Keisanki, v roce 1957 byla značka i společnost přejmenována na Casio.

Casio Computer Co., Ltd. je nadnárodní společnost vyrábějící spotřební elektroniku elektroniku se sídlem v Tokiu (Japonsko). Mezi její produkty patří kalkulačky, mobilní telefony, digitální fotoaparáty, elektronické hudební nástroje a i digitální hodinky. Byla založena v roce 1946 a v roce 1957 vydala první zcela elektrickou kompaktní kalkulačku na světě. Společnost Casio byla také velkým inovátorem digitálních fotoaparátů. Během osmdesátých a devadesátých let vyráběla společnost Casio také domácí elektronické klávesy pro hudebníky.

2. Výrobky Casio jsou mimořádně univerzální

Co vás napadne jako první, když se řekne Casio? Hodinky, kalkulačka? Jasně, máte bod. Ale pokud bychom chtěli specifikovat všechny jejich produkty, potřebovali bychom opravdu mnoho stránek. V podstatě firma jako první produkt začala dělat, hádejte co? Prsteny pro držení cigaret, věřte tomu nebo ne. Poté začala dělat kalkulačky, hudební nástroje, hodinky, různou elektroniku a další věci. Tato společnost tedy pokrývá různé druhy trhů. Není to zdaleka jen o hodinkách a kalkulačkách.

3. Casio nosí filmové hvězdy i další celebrity

Jedněmi z nejpopulárnějších hodinek, které kdy Casio vyrobilo, jsou hodinky G-Shock (gravitační šok). Nejen my, jako kupující, ale také americké armádní síly a celebrity, se do těchto hodinek zamilovali. G Shock měli na sobě třeba Casey Affleck (tedy postava, kterou hrál), Arnold Schwarzenegger, Clint Eastwood, Rihanna, Justin Bieber a mnoho dalších.

4. Hodinky Casio G-Shock nosí v USA síly Navy Seals

V USA Navy SEALs (oficiálně United States Navy’s Sea, Air, and Land Teams, což je primární vojenský útvar speciálních sil Námořnictva Spojených států) dříve používaly hodinky Rolex, ale zřejmě to stálo příliš mnoho peněz za opravy. Takže v 80. letech přešli na analogové G-Shock. Dnes tyto námořní síly nosí také hodinky Casio Frogman či Casio Gulfmaster.

5. Zobrazují čas 10:58 – kvůli velikosti displaye

S tímto přišly jako první hodinky Casio. Pokud jste se někdy bedlivě dívali na digitální hodinky, zjistíte, že většina z nich má čas nastaven na 10:58 (na nálepce přes display nebo na displayi samotném). K tomu je naprosto legitimní důvod. Tato čísla opticky zabírají nejvíce místa, takže při vyfotografování hodinek s číslicemi 10:58 uvidíte celý zabraný display a opravdu to pak zdůrazňuje samotný LCD displej. Zajímavé, že?

6. Existují pouze 3 originální prototypy hodinek G-Shock

V roce 1983 byl úplně první prototyp hodinek G-Shock nazván DW-5000. Bylo vyrobeno celkem 5 prototypů těchto hodinek, ale od roku 2017 jsou pouze 3. Tyto tři prototypy byly darovány členům původního designového týmu. A další zajímavá informace – model hodinek DW-5500C, které jsou vlastně pokračováním původního modelu, měly přezdívku Mudman (česky něco jako „bahenní muž“), kvůli jejich vysoké odolnosti vůči bahnu. I modely série G-9000 a G-9300 převzaly tuto cool přezdívku.

7. Legendární hodinky G-Shock byly inspirovány gumovou koulí

Ano, to je pravda, něco tak jednoduchého inspirovalo výrobu těchto hodinek, které jsou na trhu už mnoho desítek let! A to by se nestalo, kdyby se neudála jedna nehoda. Tvůrce hodinek G-Shock, Kikuo Ibe, byl jen technikem pracujícím pro Casio, když jednou upustil na zem a rozbil si svoje hodinky. Pro něj to ale nebyly jen hodinky, zdědil je po otci. Taková ztráta by samozřejmě byla pro některé z nás doslova zničující, ale pro Ibeho to byla motivace postavit silnější hodinky, aby se to, co se s ním stalo, nestalo nikomu jinému. Dal dohromady tým s názvem „Team Tough“ a jeho nápad bylo udělat hodinky „Triple Ten“ – tedy aby splňovaly požadavky:

 • hodinky s baterií, která vydrží 10 let,
 • odolností proti pádu z 10 metrů,
 • odolností proti vodě o tlaku 10 barů (což je hloubka 100 metrů).

A jak víme, podařilo se mu překročit odolnost hodinek proti pádu z 10 metrů, protože každé tyto hodinky Casio mají zaručenou odolnost proti pádu ze 100 metrů! Ale zpět k tématu, Kikuo a jeho tým házeli prototypy z okna koupelny, aby ověřil pád z 10 metrů. Jak si dokážete představit, mělo to za následek mnoho rozbitých hodinek. Co se změnilo? Jednou se Kikuo díval z okna a viděl, jak se v parku odrazila gumová koule. To ho přimělo přemýšlet, protože vnější vrstva absorbovala veškeru sílu dopadu, a vnitřek koule byl chráněn. To bylo rázem jeho inspirací a odtud pochází písmeno G v názvu G-Shock (to znamená Gravity).

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  + There are no comments

  Add yours

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.