Budete překvapeni, jaké hodinky nosí Papež František

Estimated read time 5 min read

Papež František je známý svým jednoduchým a čistým stylem – jednoduchou bílou róbou, několika málo stříbrnými šperky a černými ortopedickými botami. A ani jeho náramkové hodinky nejsou výjimkou: Casio MQ24-7B2. Velmi jednoduché, skromné.

Když jste římský biskup, suverénní monarcha malého národa a hlava jedné z nejstarších náboženských institucí na světě, může být „skromnost“ trochu subjektivní.

Casio MQ24-7B2
Casio MQ24-7B2, zdroj obrázku: S laskavým svolením společnosti Casio

I když je papež František nepochybně skromným papežem, pro průměrného katolíka může být těžké najít něco společného s jeho šatníkem. Jen málo členů této církve si může dovolit stříbrný krucifix velikosti pingpongové pálky a i zakázkové italské róby jsou pro většinu rodin mimo jejich rozpočet.

Existuje však jeden způsob, jak se katolíci mohou trochu přiblížit papežskému vzhledu, aniž by zruinovali svoji peněženku – katolíci mohou vlastnit stejné hodinky jako papež František – a to za cenu něco málo vyšší, než je cena kávy ve Starbucks.

Papež byl velmi často spatřen s jednoduchými černobílými hodinkami na zápěstí. Obvykle je skrývá pod rukávy jeho hábitu a často je vidět jen jejich malý kousek, než aby se daly snadno identifikovat z obrázků. Nadšenci online hodinek však ví, že jde o analogové Casio MQ24-7B2.

V krátké e-mailové zprávě to společnost Casio poprvé potvrdila:

„Zdá se, že papež František nosí Casio MQ-24,“ řekl zástupce Casio ve svém prvním veřejném potvrzení, že papež nosí jedny z jejich hodinek. „Tento model je jedním z našich základních hodinek a je milován mnoha lidmi po celém světě.“

„Základní“ je zde klíčové slovo.

MQ24 je vlastně jedním z nejlevnějších modelů Casio, který se vyznačuje minimální voděodolností, neukazuje žádné datum a má standardní sekundovou ručičkou. Ciferník těchto hodinek je nezdobený, obsahuje pouze tři slova textu: logo Casio, označení jeho quartz strojku (což je vlastně nejlevnější dostupný) a jeho certifikaci pro minimální voděodolnost.

Čísla na hodinkách jsou psány snadno čitelnými arabskými číslicemi. Nemá žádné luminiscenční značky pro měření času ve tmě a řemínek hodinek je vyroben z jednoduché černé pryskyřice.

Jsou to podle všeho nejzákladnější hodinky, které Casio nabízí. Stojí 8 dolarů. Tedy asi 200 Kč.

Papež František si zřejmě koupil hodinky sám, nebo je někomu nařídil koupit. Casio potvrdilo, že hodinky nebyly darem od této společnosti. Ve skutečnosti ani nevěděli, že jejich hodinky kupuje papež.

„Ne, o nákupu našich hodinek od Vatikánu jsme nic neslyšeli,“ řekl zástupce Casio.

Na rozdíl od Františka měli předchozí papežové 20. a počátku 21. století často jedny z nejlepších dostupných hodinek, daleko mimo cenové rozpětí průměrného člena jejich „stáda“.

Papež Benedikt, kterého časopis Gentlemen’s Quarterly kdysi jmenoval ikonou stylu, obdržel jako pontifik (papež) od zahraničních diplomatů různé hodinky. Třeba na tiskové konferenci, kde oznámil svou rezignaci na papeže, měl na sobě nádherné hodinky, hodinky značky „Erhard Junghans“ z jeho rodného Německa.

Model údajně stál několik tisíc dolarů (i když si je nekoupil, ale dostal). Dostal je jako dárek od Volkera Kaudera, německého politika.

Papež svatý Jan Pavel II., Benediktův předchůdce, byl Františkovi podobný ve své pokorné estetice, preferoval méně okázalá roucha a jednodušší biskupské doplňky.

Výjimkou z této skromnosti však byly jeho charakteristické hodinky od nejslavnější značky luxusních hodinek na světě – nosil Rolex DateJust. Hodinky byly skromnějším modelem z nerezové oceli, který se zříkal verzí z drahých kovů, jako je zlato. Byly papežovi stálým společníkem po celá desetiletí jeho papežství.

Hodinky Papeže Františka
Hodinky Papeže Františka, zdroj fotografie: Instagram The Guardian, fotograf: Andreas Solaro/AFP/Getty Images

Casio MQ24-7B2 není módní záležitost. Je to levný, utilitární nástroj člověka se spoustou schůzek, na které se musí dostat včas.

Je na osobním vkusu každého katolíka, zda dává přednost tomu, aby jeho papež nosil drahý dárek na zápěstí, nebo jestli by byl raději, aby papež nosil hodinky, které jsou bližší jeho obdivovatelům. V historii papežských doplňků bylo jistě hodně luxusu i skromnosti a každý nástupce přináší do kanceláře svou vlastní osobnost.

Ale z těchto hodinek Casio je jasné, že papež František je na konci tohoto spektra, je v tomto zcela jiný než jeho bezprostřední předchůdci. On se svými hodinkami přibližuje normálnímu lidu. A hodně lidí to kvituje.

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  1 Comment

  Add yours

  + Leave a Comment

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.