Business hodinky – jak vybrat profi hodinky do kanceláře, pro businessmany i na meetingy?

Estimated read time 12 min read

Při výběru vhodných náramkových hodinek platí důležité pravidlo: noste určitě takové hodinky, které se vám líbí. Ale pokud jde o profesionalitu a zachování seriózního vystupování, je potřeba přistupovat k tomuto tématu trochu jemněji. Zjistěte více o tom, které modely se nejlépe hodí jako hodinky pro businessmany, či do kanceláře.

Perfektní náramkové hodinky do kanceláře

Otázka, které hodinky se hodí ke kterému outfitu, je poměrně častá. Zvláštním prostředím je v tomto kontextu kancelář.

Když si vzpomenete na náramkové hodinky v kanceláři, rychle se vám vybaví scény z televizních seriálů jako „Mad Men“ (Šílenci z Manhattanu) nebo „Suits“ (Kravaťáci): dobře vypadající muži v oblecích na míru s hodinkami v hodnotě luxusního sportovního auta.

Náramkové hodinky jsou vlastně vyjádřením osobnosti a zároveň symbolem společenského postavení. Ano, tak to dnes je. A aby tento vzhled správně reprezentoval, je třeba dodržovat několik pravidel, abyste svými hodinkami nepřitahovali nesprávný typ pozornosti.

Probereme tři nejběžnější dress code pravidla pro business – casual, business casual a business formal – a vybrali jsme pět pánských hodinek pro kancelářské nošení odpovídající každé příležitosti, které svému nositeli pomohou s odpovídajícím vzhledem.

Nejlepší hodinky pro businessmany

Dress code: Casual (neformální)

Neformální dress code je běžný zejména v kreativním sektoru a u start-upů. Zde je možný ležérní vzhled, který dále podtrhuje politiku firmy a svobodu plochých hierarchií.

Klasické modré džíny, bílé tenisky a volné topy jsou na v takových firmách na denním pořádku. Vzhledem k tomu, že v takové společnosti není vyžadován žádný oficiální dress code, může si každý svobodně obléci, (skoro) co se mu líbí a co vyhovuje jeho osobnosti. To také znamená, že ani výběru náramkových hodinek se meze nekladou.

V závislosti na vašem oblečení a osobnosti, vintage hodinky, jako jsou Audemars Piguet Cal. 2003 může dokonale završit váš vzhled. Klasický vzhled Cal. Rok 2003 okamžitě naznačuje stáří hodinek a umožňuje renomované značce zcela ustoupit do pozadí. Až při bližším zkoumání jednoduchý ciferník prozradí, že se nejedná o ledajaké staré pánské hodinky, ale o hodinky jedné z nejuznávanějších značek švýcarského hodinářského průmyslu.

Audemars Piguet Cal. 2003
Audemars Piguet Cal. 2003 | Zdroj fotografie: Pavel Horelica

Jsou to hodinky spíše pro introverty, takové ne moc nápadné. Spíše nenápadné.

Extroverti pak spíše sahají po modernějším modelu od Audemars Piguet, Royal Oak Offshore, aby lépe odpovídaly jejich osobnosti. Ačkoli Offshore nejsou nijak zvlášť subtilní, jsou sportovní a nesporně působivé. Pokud například aktivně sportujete, dokážou tyto hodinky ideálně zvýraznit váš vzhled – ostatně modely z této řady nosí i pár světových sportovců. S hodinkami Royal Oak Offshore jako kancelářskými hodinkami předvedete svou sportovní stránku a svou neohroženost a dáte na odiv svůj dobrý vkus.

Audemars Piguet, Royal Oak Offshore
Audemars Piguet, Royal Oak Offshore | Zdroj fotografie: audemarspiguet.com

Způsobíte občas v kanceláři rozruch? Pokud se nebojíte podělit se o své odvážné nápady s ostatními a vyvolat přitom diskuzi, tak proč nesáhnout po náramkových hodinkách, které fakt zaručeně přitáhnou pozornost? TAG Heuer Monaco je pro to ideální, protože upoutá pozornost jednoduše díky svému čtvercovému pouzdru.

TAG Heuer Monaco
TAG Heuer Monaco | Zdroj obrázku: Pavel Horelica

TAG Heuer Monaco jsou považovány za ikonu v hodinářském průmyslu a své kořeny v motoristickém sportu jasně a ochotně ukazují navenek. Pokud jste někdo s mentalitou „sešlápnout pedál až na podlahu“, pak jsou TAG Heuer Monaco těmi správnými kancelářskými hodinkami pro vás.

A pro milovníky přírody a každého, kdo pracuje v hodně přírodě, bychom rádi doporučili hodinky Panerai Luminor Marina. Nejen proto, že Luminor Marina jsou extrémně robustní hodinky – to hlavně v důsledku svého původního určení pro italskou armádu, ale také proto, že design tohoto modelu přímo křičí dobrodružstvím. Panerai Luminor Marina jsou skvělými hodinkami do práce, i do kaneláře.

Panerai Luminor Marina
Panerai Luminor Marina | Zdroj foto: watch finder

Tyto hodinky jistě dobře zapadnou do běžného dress code a budou vypadat dobře na schůzkách a i během přestávky na oběd. Využijte svůj neformální dress code a použijte své náramkové hodinky k vyjádření svého vkusu a smyslu pro módu a také svého zájmu o vysoce kvalitní a udržitelné produkty.

Dress code: Business Casual (business ležérní styl)

Business casual se ve firmách nejen hodně prosadil, ale v posledních letech do značné míry nahradil přísnější business formal. Tento dress code také tvoří tenisky a džíny, ale klasické tričko je zde nahrazeno polokošilí nebo kombinací společenské košile s otevřeným límečkem a sportovní bundy. Business Casual hodinky mohou v tomto looku hodně vyniknout, ale neměly by vypadat příliš okázale.

Zde je důležité myslet na to, že vaše hodinky by rozhodně měly ladit se zbytkem vašeho outfitu. Proto je nejlepší sáhnout po klasice, jako jsou následující modely, které jsou perfektními pánskými hodinkami do práce:

S Rolex Submariner nemůžete udělat chybu. Ať už se jedná o variaci 116610LN Date nebo 114060 No Date, jako model Rolesor z oceli a zlata jako Reference 116613LN nebo oblíbené zelené „Hulk“ Reference 116610LV, Submariner jsou perfektní hodinky pro business casual look a neustále se osvědčují jako multifunkční společník, který je vhodný prakticky pro každou business příležitost.

Rolex Submariner 116610LV Hulk
Rolex Submariner 116610LV Hulk | Zdroj foto: watch finder

Ukažte svůj smysl pro styl a zároveň projevte svůj zájem o historii prosycenou tradicí tím, že si ozdobíte zápěstí chronografem Omega Speedmaster Moonwatch. Je těžké si představit svět Haute Horlogerie bez ikonického designu Moonwatch a jeho spojení s přistáním na Měsíci. Moonwatch jsou nejen skvělým modelem pro business casual vzhled, ale jsou také jedny z nejlepších pánských luxusních hodinek vůbec.

Haute horlogerie, je ustálený výraz pocházející z francouzštiny, který bývá překládán jako „vysoká hodinařina“ a je často používán ve spojení s hodinkami, u kterých si můžete být jisti, že se setkáváte pouze s tím nejlepším.

Pro širší zápěstí pak doporučujeme skutečnou ikonu ze světa letectví: Breitling Navitimer. Ať už je nosíte s polokošilí a chinos kalhotami nebo kostkovanou košilí a džínami, Navitimer vyzařuje čistou sebedůvěru v každodenním životě v kanceláři a vždy vypadají moc dobře.

Poněkud avantgardnější alternativou pro zápěstí je Audemars Piguet Royal Oak. Royal Oak navrhl Gérald Genta na počátku 70. let 20. století a jsou jedním z nejznámějších modelů tohoto výrobce a mají také skvělé postavení jako pánské business hodinky.

Pro ty, kteří preferují klasičtější vzhled než Royal Oak a úhlednější design než Navitimer, bychom doporučili IWC Portugieser Chronograph. Portugieser Chronograph se středním průměrem pouzdra a klasickým designem jsou sportovní, elegantní a působí dobrým dojmem pod rukávem saka každého businessmana.

Pokud vaše společnost dodržuje business casual dress code, pak je nejlepší podívat se na klasické modely od známých výrobců. Ty jsou méně nápadné svým designem, ale obstály ve zkoušce času – díky klasickému a nadčasovému vzhledu. Považujte takové hodinky na zápěstí za důkaz nadčasového vkusu a smyslu pro styl, který se povznáší nad pomíjivé trendy.

Dress code: Business Formal (formální hodinky)

Věrni vkusu Dona Drapera nebo Harveyho Spectera, podívejme se na modely pro muže v business formalu, označovaném také jako business wear. Tedy striktně formální hodinky. Zejména v oblastech jako finance, právo nebo burza je stále standardem velmi konzervativní styl oblékání.

Pamatujte: Hodinky jsou nejen funkčním doplňkem, ale také symbolem společenského postavení. A jak už to u symbolu statusu bývá, měly by odpovídat vaší pozici ve firmě.

Sladit k elegantnímu outfitu sestávajícím z dvou nebo třídílného obleku, společenských bot a barevně sladěné kravaty je hlavní výzvou dokonalé doplnění outfitu vhodnými náramkovými hodinkami. Pokud máte například hnědý pásek a boty, doporučuje se, abyste si pro své obchodní hodinky vybrali hnědý kožený řemínek (ne nutně ve stejném odstínu hnědé).

Podívejme se na 5 modelů hodinek pro Business Formal prostředí:

I když by si někdo mohl myslet, že Rolex bude v těchto odvětvích všudypřítomný, ve skutečnosti jsou to právě hodinky této značky, které vyžadují zvláštní opatrnost. Hodinky jsou nejen funkčním doplňkem, ale také symbolem společenského postavení. A jak už to u symbolu statusu bývá, měly by odpovídat vaší pozici ve firmě. Nikdo vám samozřejmě nebude zakazovat nosit hodinky v kanceláři jako junior manažer se zlatou Daytonou, nicméně takové hodinky by mohly znamenat porušení etikety, na což byste si měli dát pozor.

U business formálních hodinek se vyhněte sportovním modelům značky Rolex a poohlédněte se po poměrně jednoduchém Datejustu 126334 vyrobeném z nerezové oceli a bílého zlata s náramkem Oyster nebo Jubilée. Tento model má několik výhod: lze jej nosit každý den bez ohledu na barvu obleku, opasku a bot a zároveň vykazujete vynikající vkus. Prestižnější modely, jako je Day-Date nebo Daytona (kde platí výjimka pro sportovní model!), byste měli nosit až po dosažení určité pozice, abyste nepůsobili příliš arogantně nebo nepřitahovali negativní pozornost kolegů. Například i ve světě financí existují jasně definované hierarchie – nejen z hlediska postavení ve firmě, ale také z hlediska výběru náramkových hodinek. Na to nezapomínejte.

Pokud dáváte přednost modelům od značky Omega, pak bychom vám rádi doporučili Omega De Ville Prestige. Tyto naprosto nadčasové společenské hodinky se dodávají v řadě variací a díky svým klasickým rozměrům a různým komplikacím nabízejí tu správnou dávku propracovanosti, která doplní váš business outfit.

Omega De Ville Prestige
Omega De Ville Prestige | Zdroj foto: Pavel Horelica

Ukažte jemný vkus a smysl pro kvalitu tím, že si ozdobíte zápěstí hodinkami Glashütte Original Senator Panorama Date. Tento saský hodinář je známý extrémně vysokými nároky na výrobu a vynikající pověstí slibující absolutní prestiž. Senator Panorama Date vyniká svým jednoduchým kouzlem a datumovým okénkem na poněkud netypické pozici 4 hodin. S hodinkami od Glashütte Original jste rozhodně velmi dobře připraveni do kanceláře.

Pokud máte rádi přednosti pařížského Maison Cartier nad švýcarskou tradicí, pak je vhodné poohlédnout se po kolekcích Cartier Tank, které všechny mají hodně elegantní design. Ať už jde o Tank Solo, Tank Francaise, Tank Anglaise, Tank Americaine nebo Tank Louis, pokud si na zápěstí umístíte hodinky z jedné z těchto řad, prokážete smysl pro klasický design a styl pro každou příležitost.

Pro muže jsou často hodinky jediným šperkem, který nosí.

Pár slov na závěr

Zejména v businessovém světě jsou sebevědomý vzhled a odpovídající oblečení důležitými faktory při jednání s partnery a zákazníky. S vhodnými luxusními hodinkami na zápěstí nejen ukážete své oko na dokonalé řemeslné zpracování a jemné doplňky, ale dokážete svůj úspěch elegantně ukázat všem na očích. Hodinky, které se hodí k vašemu pracovnímu oblečení, jsou dokonalým společníkem úspěšného muže a podtrhují nejen jeho dobrý smysl pro podnikání, ale v lepším případě také jeho osobnost.

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  + There are no comments

  Add yours

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.