Chytré hodinky Huawei – jsou kvalitní a stojí za ty peníze?

Estimated read time 9 min read

Huawei je bezpochyby jednou z nejúspěšnějších značek v technologickém průmyslu. V posledních několika letech se v Huawei mohli chlubit mnoha úspěchy a nyní jsou schopni zacílit na špičku ve svém oboru – mohou bojovat s ostatními technologickými giganty, jako jsou Apple Watch a chytré hodinky Samsung.

Se všemi problémy kolem Huawei si možná nejste jisti, zda byste si měli koupit jejich chytré hodinky. Zda jsou opravdu kvalitní a bezpečné.

V tomto článku se ponoříme do historie Huawei, do jejich nabídky produktů a nakonec vám pomůžeme posoudit, zda chytré hodinky a chytré náramky Huawei stojí za vaše těžce vydělané peníze.

Historie značky Huawei

Společnost kolem chytrých telefonů

Než se ponoříme do chytrých hodinek Huawei, pojďme si krátce říci, čím je značka Huawei nejznámější. V současné době vyrábí širokou škálu produktů, jako jsou chytré hodinky, chytré náramky, tablety, notebooky a mnoho dalšího. Nejznámější jsou však výrobou smartphonů (chytrých telefonů).

Huawei Technologies byla založena v roce 1987 – založil ji Ren Zangfei, který byl bývalým důstojníkem Čínské osvobozenecké armády. Původně měli být venkovským obchodním zástupcem pro podniky v oblasti telefonních a kabelových sítí se sídlem v Hongkongu.

V roce 2009 začali vyrábět smartphony. Vyráběli především smartphony střední třídy, jako je Huawei Ascend D Quad XL. Tyto smartphony byly většinou experimentální a pravděpodobně ani neměly žádné speciální funkce, díky nimž by nějak vynikly.

Až po vydání řady P se společnosti Huawei začala věnovat vážná pozornost. Huawei od té doby začal konkurovat vlajkovým lodím značek jako Apple a Samsung.

Huawei také spolupracoval s Google a vydal Huawei Nexus 6P. Řada Nexus se nakonec vyvinula v sérii Google Pixel a nyní je jedním z konkurentů Huawei, a to především díky svému kamerovému systému. Dnes jsou řady P a Mate vysoce hodnoceny jako jedny z nejlepších smartphonů na trhu.

Zapojení společnosti Huawei do čínské vlády vedlo k určité kritice ze strany Západu. Byli obviněni z několika trestných činů, jako je třeba špehování jejich spotřebitelů. To v posledních letech ještě eskalovalo, čemuž se budeme dále v článku věnovat. Není to pro Huawei dobrá vizitka.

Chytré hodinky Huawei

Úspěch Huawei v odvětví chytrých telefonů vedl k jeho velké expanzi. Jedním z produktů, které z tohoto rozšíření vzešly, jsou právě chytré hodinky. Huawei vstoupil na trh chytrých hodinek v roce 2015. Jejich prvním výrobkem v tomto odvětví byly Huawei Watch, které v obě měly OS Android Wear.

Jejich chytré hodinky zaznamenaly slušný úspěch, ale pravděpodobně nebyly tak úspěšné jako jejich smartphony. Apple Watch a Samsung Gear Watch byly lepší alternativy.

S výrobou chytrých hodinek však v Huawei nepřestali, ale až s Huawei Watch GT se z nich začal stávat významný hráč. Pomalu se začali vymykat standardu a vytvořili si svůj operační systém pro hodinky.

Jejich současná řada chytrých hodinek přináší několik vylepšení, jako je implementace jejich softwaru (Huawei Light OS) a jejich mikroprocesoru (Kirin A1).

Huawei má v současné době jednoduchou řadu skládající se z GT Watch 2, GT Watch 2e a Band 4 Pro. Nemusí mít tolik produktů jako jejich konkurenti, ale jejich jednoduchá sestava jim umožňuje mít jednotné a optimalizované prostředí.

Konflikt Spojených států a Číny a zákaz Huawei na Západě

V roce 2019 se Huawei potýkal s velkým neúspěchem ve svém podnikání. Trumpova administrativa omezila přítomnost Huawei tím, že je zařadila na svůj seznam rizikových subjektů. Bylo to z velké části kvůli jejich strachu z taktické špionáže, protože Huawei je přímo napojena na čínskou vládu. V důsledku toho bylo společnosti Huawei zakázáno získávat díly a prodávat produkty v několika částech Západu, včetně Spojených států.

Tento krok masivně poškodil podnikání Huawei, protože většina jejich partnerů a výrobců se stáhla. Už nebyli schopni implementovat americký software Google Android Build do svých chytrých telefonů a chytrých hodinek, stejně jako Microsoft Windows na svých laptopech.

Huawei stále používá vlastní sestavení Androidu na některých svých zařízeních, jako je Huawei P40 Pro a Mate 30 Pro. Rozhodli se však vyvinout svůj operační systém pro své chytré hodinky. V době psaní tohoto článku konflikt mezi oběma stranami stále trvá. Bylo uzavřeno několik obchodů, ale přítomnost Huawei na Západě stále není tak silná jako v předchozích letech.

Navzdory tomu, že jejich prodeje zaznamenaly velký úspěch, ukázaly, že se Huawei dokáže přizpůsobit novému obchodnímu prostředí a stále vyrábí špičkové smartphony, chytré hodinky atd. Stále si udržují své místo velkého hráče na trhu chytrých telefonů a chytrých hodinek – navzdory tomu, že se na Západě nedaří prodávat.

Za zmínku také stojí, že jejich chytré hodinky nejsou ovlivněny tolik jako jejich smartphony. Chytré hodinky Huawei se odstěhovaly z ekosystému Google ještě před vypuknutím konfliktu.

Modely chytrých hodinek Huawei

Podívejme se detailněji na jednotlivé modely chytrých hodinek Huawei.

Huawei GT Watch 2

Huawei GT Watch 2 jsou aktuálně vlajkovou lodí Huawei. Navazují na původní GT Watch a přináší i několik vylepšení. Vrcholem tohoto modelu je nový procesor Kirin A1, který je také vidět na jiných produktech Huawei současné generace, jako je Huawei Freebuds 3.

Tento nový procesor je doprovázen novým operačním systémem Huawei, Huawei Light OS. Výkonný procesor a operační systém umožňují hodinkám GT Watch 2 neuvěřitelnou výdrž baterie 2 týdny (teoreticky). Chytré hodinky tak nebudete muset nabíjet na konci každého dne.

Jednou z nevýhod GT Watch 2 je, že již nemají operační systém Android Wear. To znamená, že GT Watch 2 nejsou kompatibilní s aplikacemi Android Wear třetích stran. Pro většinu uživatelů to znamená okamžitý efekt – nelze měnit ciferníky.

Celkově vzato, GT Watch 2 představují nový odvážný směr Huawei. Nyní využívají svůj operační systém a pomalu budují svůj ekosystém. Mohou kvůli tomu postrádat několik funkcí, které se vyskytují u většiny jeho konkurentů, ale mají několik jedinečných funkcí, díky kterým jsou extrémně konkurenceschopné (třeba ta výdrž baterky).

Chcete-li se dozvědět více, přejděte na naši recenzi na hodinky Huawei GT Watch 2.

Huawei Watch GT 3

Huawei Watch GT 3 jsou chytré hodinky zaměřené na fitness, které skvěle vypadají a díky novému procesoru rychle a svižně reagují. Jsou také nabité působivou řadou nástrojů pro sledování zdraví a nabízí skutečně pozoruhodnou výdrž baterie – zvláště pokud se rozhodnete pro větší 46mm verzi těchto hodinek.

Tato dlouhá životnost není na úkor funkcí – řada biometrických senzorů hodinek sleduje srdeční frekvenci, SpO2, teplotu pokožky, stres a spánek. Huawei tentokrát upgradoval svůj monitor srdečního tepu a výsledky jsou působivé; změny jsou rychle detekovány i během intenzivních intervalových tréninků a přesnost konkuruje speciálním běžeckým hodinkám.

Hodinky podporují více než 100 sportů (vnitřních i venkovních), ale při běhu si uživatelé přijdou teprve na své. Nástroj ‚AI trainer‘ vám umožní nastavit si cíl a termín a poté vytvořit tréninkový plán, který se za běhu přizpůsobí vašemu výkonu. Je to dobře provedený nástroj, který se snadno používá a je zvláště vhodný pro běžce začátečníky, kteří chtějí dosáhnout svých prvních milníků.

Je Huawei dobrá značka chytrých hodinek?

Současná řada chytrých hodinek Huawei je konkurenceschopnější než kdy předtím. Tím, že Huawei nemá tradiční OS Android Wear, dokázal vytvořit zcela nový a jedinečný uživatelský zážitek, který se silně zaměřuje hlavně na efektivitu a dlouhou výdrž baterie. To bylo provedeno bez obětování tradičních funkcí, jako je GPS, sledování zdraví, upozornění atd.

Za zmínku také stojí, že všechny současné nabídky Huawei jsou prémiové modely. Všechny mají strategickou cenu a zaměřují se na různé druhy lidí. Celkově Huawei nabízí jiný přístup a přináší na trh chytrých hodinek něco nového.

Nabídka Huawei nemusí vyhovovat každému. Zejména uživatelé Apple jsou opomenuti – ve smyslu mnoha funkcí. Ale pro ty, kteří hledají značku chytrých hodinek, která klade velký důraz na design, výdrž baterie a efektivitu, je Huawei určitě super.

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  + There are no comments

  Add yours

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.