Chytré hodinky – nejčastější dotazy a základy jejich fungování

Estimated read time 11 min read

Moderní technologie jsou stále chytřejší. Samozřejmě máme smartphony a i chytrá auta. K dispozici jsou nám také chytré domy, chytré televize a chytré ledničky – to abychom jmenovali jen některé z nových sofistikovaných technologií, které ovládají část našeho života. Chytré produkty nás prostě začínají obklopovat a nejde se jim skoro vyhnout.

Jednou z nejžhavějších novinek v rostoucím trendu smart (chytrých) produktů jsou chytré hodinky. Elegantní, kompaktní chytré hodinky jsou zřejmým dalším krokem ve vývoji technologie, ale také jakýmsi oknem do budoucnosti, kde je vzájemně propojená technologie vždy a všude.

Co přesně tedy chytré hodinky pro vás mohou dělat a co můžeme očekávat od budoucnosti chytrých hodinek? Na to se podíváme v dnešním článku.

Vývoj chytrých hodinek

Moderní chytré hodinky jsou pro mnoho lidí velmi důležitou součástí dne. Jak to ale vzniklo? Bylo to tak, že si klasické náramkové hodinky uvědomily, že jsou zastaralé, a aktivně se rozhodly postavit se proti tomuto zastarávání. Koneckonců, smartphone (chytrý telefon) dnes má už takřka každý z nás, a tak hlavní funkce klasických náramkových hodinek – rychlé zjištění času – již není nezbytně nutná.

Ve skutečnosti byly chytré hodinky dalším krokem ve vývoji hodinek a kořeny technologie se táhnou dále, než si pravděpodobně uvědomujete. Různé filmy žánru science fiction, od Jamese Bonda až po Star Trek, již dlouho propagují náramkové hodinky, které fungují neobvyklými a užitečnými způsoby.

Od 20. let 20. století hodináři experimentovali s implementací dalších funkcí do hodinek, včetně analogových map, mini-televizorů a radiopřijímačů. Některé funkce, například kalkulačky, se staly zábavnými novinkami, ale stěží standardem.

Mnoho z těchto funkcí předběhlo dobu, zatímco jiné nebyly až tak praktické, jak se prezentovaly. Každý pokus o multifunkční hodinky byl nicméně nezbytnou fází vývoje chytrých hodinek.

První chytré hodinky

Sony SWR50
Sony SWR50

V roce 2012 společnost Sony jako první společnost uvedla na trh první moderní chytré hodinky. Hodinky Sony SWR50 byly oficiálně vydány v březnu a fungovaly ve spojení se smartphonem Xperia běžícím na OS Android.

První větší vlna pro technologii smartwatch přišla díky takřka neznámé společnosti, která získala peníze na Kickstarteru. Tvůrci hodinek Pebble získali v období od dubna do května 2012 více než 10 milionů dolarů, což z nich udělalo do té doby nejúspěšnější crowdsourcingovou kampaň a skutečný populistický fenomén.

Pebble si vzali různé návrhy od svých podporovatelů na Kickstarteru k srdci, aby se tak mohli rozhodnout, které funkce a aplikace budou v chytrých hodinkách zahrnuty, a první chytré hodinky Pebble byly vydány v lednu 2013.

První chytré hodinky Pebble
První chytré hodinky Pebble

Další, tentokrát skromnější kampaň na Kickstarteru pomohla vyrobit první, skutečně samostatné chytré hodinky. Omate TrueSmart byly první hodinky, které pro žádnou funkci nepotřebovaly připojení k chytrému telefonu a mohly být ve skutečnosti použity k telefonování. Měly GPS a byly schopné používat aplikace pro Android.

Kombinace těchto tří hodinek pomohla při startu prvních chytrých hodinek – tyto tři modely mohou zato, že chytré hodinky jsou dnes mnohem víc, než jen nějakou hračkou pro nerdy – od roku 2013 se chytré hodinky staly důležitým výrobkem.

Funkce chytrých hodinek – co dělá hodinky „chytrými“?

Jak již bylo ve článku řečeno – to, co nyní nazýváme chytrými hodinkami, mělo mnoho předchůdců. Stejně jako při vývoji nějakého živočišného druhu, i zde může být těžké určit konečný bod, kdy se z technologicky vybavených hodinek oficiálně staly chytré hodinky. Přesto, nyní, když existují, můžeme alespoň diskutovat o společných vlastnostech všech moderních chytrých hodinek.

Chytré hodinky jsou především digitální hodinky (na rozdíl od analogových). Tyto hodinky mohou nabízet i aplikace, jaké najdete na smartphonech. Jsou také schopny přehrávat digitální média (například hudbu a video).

V dnešní době mají téměř všechny chytré hodinky dotykový display pro snadné ovládání uživatelského rozhraní. To jsou základní vlastnosti chytrých hodinek.

Největší rozdíl mezi typy chytrých hodinek spočívá v tom, zda jsou hodinky samostatné (například Omate TrueSmart), zda mají vlastní připojení k internetu, nebo zda jsou navrženy pro propojení s jiným zařízením, nejčastěji se smartphonem. Hlavní výrobci smartphonů, jako jsou Samsung a Apple, vyrobili inteligentní hodinky pro konkrétní interakci s jejich telefony.

Jaké další funkce mají inteligentní hodinky?

Kromě těchto základů nabízejí chytré hodinky celou řadu funkcí a možností. Některé chytré hodinky mají funkce pro cvičení a zdraví, jako je měření srdeční frekvence, počtu kroků, spánkových režimů a mnoho dalšího. Mezi další patří GPS a navigační přístroje, větrné a metrologické nástroje a mnoho dalšího.

Nejlepší chytré hodinky mohou dělat v podstatě vše, co umí smartphone, včetně přijímání zvukových a textových zpráv, umožňování telefonních hovorů a přijímání e-mailů.

Mají chytré hodinky kameru či fotoaparát?

Jednou z nejoblíbenějších funkcí smartphonů – a pravděpodobně důvodem, proč se v našich životech staly tak všudypřítomnými – je fotoaparát. Tato funkce skutečně odděluje smartphony od chytrých hodinek. Několik chytrých hodinek má fotoaparát a ty, které stejně jako původní Samsung Gear 2 pořizují fotografie v kvalitě 2 megapixely (pro srovnání, smartphone Samsung Galaxy S8 pořizuje fotografie v rozlišení 12 megapixelů).

Zdá se, že společnost Samsung na svých chytrých hodinkách úplně opustila fotoaparát, protože nejnovější model Samsung Galaxy Watch žádný nemá. Hlavní konkurent společnosti Samsung, společnost Apple, do svých chytrých hodinek také nedává fotoaparát, což naznačuje, že tato technologie není dostatečně pokročilá, aby si výrobci mysleli, že v hodinkách stojí za to.

Jednou z funkcí, která kompenzuje nepřítomnost fotoaparátu na chytrých hodinkách, je schopnost aktivovat fotoaparát smartphonu z hodinek. To umožňuje osobě umístit telefon na jedno místo a pořídit snímek, když stojí na jiném místě. To je užitečná funkce, která by mohla pomoci ukončit tu strašlivou pohromu, selfie tyč.

Pokud je pro vás nedostatek kamery či fotoaparátu problémem, jsou tady alespoň jedny smartwatch s kvalitní kamerou: Arrow Smartwatch. Tyto chytré hodinky mají 360° otočnou kameru HD 1080P.

Najdete chytré hodinky s fotoaparátem, i bez. Záleží, co přesně hledáte.

Jak daleko od sebe mohou být chytré hodinky a smartphone?

Jedním z počátečních problémů, který byl s chytrými hodinkami, byla potřeba velké blízkosti u mobilního telefonu. Mnoho z původních chytrých hodinek je připojeno k telefonu přes Bluetooth, který má jen omezený dosah. I dnes je nejlepší dosah Bluetooth do 100 metrů.

V roce 2015 společnost Google vydala řadu inteligentních hodinek Android Wear, které se připojovaly k telefonu přes Wi-Fi. Tento pokrok znamenal, že pokud je telefon zapnutý a připojený, propojené hodinky mohou být kdekoliv a udržovat propojení pomocí internetu.

Používají chytré hodinky SIM karty?

Smartphony jsou tak všudypřítomné, že o SIM kartě už téměř každý slyšel. SIM karta umožňuje telefonu připojit se k celulární síti (mobilní síti). Telefonní číslo každého jednotlivého uživatele je mimo jiné uloženo na SIM kartě a nenajdete mnoho (pokud vůbec) moderních chytrých telefonů, které fungují i ​​bez něj.

Většina chytrých hodinek nepotřebuje SIM kartu, protože jim buď chybí funkce telefonu, nebo se spárují se smartphonem. Na druhou stranu, samostatné hodinky, o nichž jsme již hovořili, se nemusí při používání SIM karty propojovat se smartphonem a fungují zcela samostatně.

Mám vyměnit svůj smartphone za chytré hodinky?

Vzhledem k obrovským možnostem chytrých hodinek by se mohlo zdát divné, že by si někdo stále kupoval smartphone. Koneckonců, bylo by mnohem snazší nosit hodinky typu „vše v jednom“ na zápěstí místo toho, abyste nosili objemný telefon v kapse. Riziko ponechání takového přístroje ve vlaku nebo rozbití křehkého skla by bylo takto minimalizováno.

Ve skutečnosti však chytré hodinky, přinejmenším v jejich současné fázi vývoje, mají jisté nevýhody.

Jak již bylo řečeno, většina chytrých hodinek vyžaduje k provádění většiny důležitých úkolů připojení k chytrému telefonu (nebo jinému zařízení připojenému k webu). V nejlepším případě se tyto gadgety stávají doplňkem vašeho telefonu a jen málo lidí chce platit peníze navíc za zařízení, které není ničím jiným než společníkem jejich již tak drahého smartphonu.

Dalším problémem je, že baterie smartwatch obvykle nevydrží dlouho a je třeba je často nabíjet. Některé smartphony tímto problémem samozřejmě také trpí, ale pokud si kupujete chytré hodinky pro jejich funkce sledování zdraví nebo spánku, museli byste je kvůli častému nabíjení odstranit.

Navíc, pokud nosíte hodinky pro jejich schopnost měření času, není ideální, aby hodinky často nefungovaly kvůli tomu, že je nemáte dobité.

Hodinky jsou samozřejmě mnohem menší než telefony. I když se některým lidem nelíbí, jak se smartphony zvětšují, realita je taková, že větší obrazovky jsou docela super, pokud na chytrém telefonu sledujete videa nebo prohlížíte fotografie. Rozhraní chytrých hodinek je hodně malé a nemá mnoho prostoru pro růst.

Jedním z faktorů, které pravděpodobně omezují popularitu chytrých hodinek, je cena. Za několik let, kdy jsou chytré hodinky na trhu, průměrná cena klesla, ale cena může být stále poměrně nepřiměřená, zvláště pokud jsou hodinky opět zamýšleny jako doprovod k již tak drahému smartphonu.

A co vy? Máte chytré hodinky? Jak je používáte?

Já osobně mám chytré hodinky Samsung Gear S3 Frontier a chytrý telefon Samsung. Do hodinek si nechávám posílat hodně informací, mám rád sport a proto mi na hodinky chodí aktuální stav zápasu (když dá někdo gól, tak mi o tom přijde info hned na hodinky). Možná vám to přijde zbytečné, ale když máte na zápas vsazeno, jste rádi, když víte o tom, jak se zápas vyvíjí. Samozřejmostí je posílání a čtení mailů, sms, whats up zpráv, příchozích hovorů nebo oznámení z internetového bankovnictví (příchozí, odchozí platba a podobně). Vše víte hned. Pro někoho zbytečnost, pro někoho pohodlíčko 🙂

A co si ještě přečíst?

    Pavel Horelica

    Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

    Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

    Další články:

    Další články autora:

    + There are no comments

    Add yours