Co u hodinek znamená certifikace COSC?

Estimated read time 8 min read

Pokud se ve světě hodinek pohybujete už nějaký ten pátek, možná jste narazili na výraz „certifikované chronometry“. Případně také hodinářské značky používají výraz hodinky s certifikací COSC. Co v sobě tato 4 písmenka obsahují?

Tato speciální certifikace znamená, že hodinky mají tu nejvyšší přesnost a preciznost.

I když mnoho značek má tendenci prodávat své hodinky jako ty nejpřesnější hodinky na trhu, tak samozřejmě tomu vždy tak není – také protože dříve neexistoval způsob, jak toto spolehlivě před nákupem potvrdit.

Proto je zde certifikát COSC.

Hodinky při certifikaci COSC procházejí hodně intenzivním testováním. A nakonec pouze ty, které uspějí ve všech kolech testování, získají tuto certifikační značku chronometru. V podstatě to znamená, že tyto hodinky jsou tak přesné, jak o nich značka prohlašuje.

Pojďme se v tomto článku ponořit hlouběji do toho, co jsou hodinky s certifikací COSC a jak taková certifikace vlastně probíhá.

Kdo, nebo co, je COSC?

COSC je zkratka pro Contrôle Officiel Suisse des Chronomètres. Tato organizace je do angličtiny překládána jako Oficiální švýcarský institut pro testování chronometrů a je neutrální a nestranná. Je to také nezisková organizace, která podporuje švýcarský hodinářský průmysl jako jeden celek.

Oficiální švýcarský institut pro testování chronometrů, založený v roce 1973, je nezisková organizace se sídlem v La Chaux-de-Fonds ve Švýcarsku. Na základě záměru sloužit veřejnému zájmu dohlížejí na kvalitu a testování švýcarských hodinek laboratoře z pěti hlavních hodinářských kantonů ve Švýcarsku, spolu s Federací švýcarského hodinářského průmyslu.

Certifikace udělená COSC zaručuje nejvyšší kvalitu hodinek měřením a ověřováním přesnosti strojků. Normy testování, řízené švýcarskými akreditačními službami, se řídí kontrolou kvality podle ISO 17025 a 17065. Ačkoli miliony hodinek procházejí každým rokem testováním, podle webu COSC získá certifikaci pouze asi 6 % hodinek exportovaných ze Švýcarska. To jasně ukazuje přísnost testů a rozsah těchto testů pro zajištění správné kvality hodinek.

Proč potřebujeme testovat přesnost?

Vlastně většina průmyslových odvětví, která jsou závislá na přesném měření času, spoléhá na tyto chronometry. Většina mechanických hodinek nebo automatických hodinek má přesnost až +/- 20 sekund denně. Důvody pro tyto odchylky mohou být jakékoli – tření mezi součástmi, hromadění vlhkosti, extrémní povětrnostní podmínky, gravitace nebo magnetické síly.

Pokud jste například lékař, potápěč nebo pilot, počítá se doslova každá sekunda. A změna o více než 20 sekund denně může mít akt nepříjemné následky a může to v mnoha ohledech znamenat velký problém. Právě zde vstupuje do hry certifikace COSC. Hodinky s certifikací COSC mají denní variaci pouze +6/-4 sekundy. Certifikace dává uživateli záruku, že se může spolehnout na zobrazený čas hodinek s maximální důvěrou a přesností, což dává těmto hodinkám náskok před těmi bez jakékoli certifikace.

Hodinky s certifikací COSC mají průměrnou přesnost -4/+6 sekund za den. To je přesnost +99,994 %!

Zatímco COSC certifikuje pouze švýcarské hodinky, na světě existují i ​​další takové organizace, jako je Japan Chronometer Inspection Institute, Glashütte v Německu a French Observatoire de Besançon, které mají také na starosti certifikaci přesnosti hodinek.

Proces certifikace COSC

Aby hodinky získaly kýženou certifikaci, musí nejprve projít přísným testem přesnosti a preciznosti. Ty se však netýkají chování hodinek při nošení. Nejedná se o simulaci každodenního výkonu hodinek. Jsou to statické testy v laboratoři. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení COSC netestuje hotové hodinky. Místo toho testují jen strojky uvnitř. Výsledkem je, že organizace poskytuje snímek fungování časomíry při určité události. To by samozřejmě mělo dosvědčovat přesnost hodinek.

Hodinky, tedy jak teď už víme spíše strojky hodinek, které žádají o certifikaci COSC, procházejí dny a dny testováním v různých polohách a nastavení teploty. Vzhledem k povaze nákladného testování nemají všichni hodináři možnost o certifikaci požádat. Z tohoto důvodu získávají certifikaci pouze luxusní hodináři s kvalitními chronometry, často pečlivě ručně sestavenými.

Proces certifikace prochází čtyřmi fázemi: nastavení postupu, výběr testovacího programu, certifikace a nakonec dodání. COSC navíc testuje pouze strojky a přístroje pro měření času, nikoli samotný hotový produkt – nikoliv hodinky, ale jen strojky hodinek. Pro hodináře to znamená, že testují své strojky a po získání certifikace tyto strojky zabudují do pouzdra.

Čtyři typy přijatelných hodinek

K aspiraci na tuto certifikaci jsou vhodné čtyři typy hodinek. Za prvé jsou to mechanické přístroje nebo hodinky s balančními pružinovými oscilátory. Type I jsou náramkové hodinky, Type II jsou kapesní hodinky, které jsou buď Lépine nebo Savonette, a Type III jsou zařízení s pevným časem, jako jsou stolní hodiny atd. COSC také přijímá Quartz strojky jako Type IV nebo náramkové hodinky s quartzovými oscilátory.

Většina hodinek předložených COSC patří pod typ I neboli náramkové hodinky s balančními pružinovými oscilátory. COSC odkazuje na svou certifikaci podle normy ISO 3159.

Proces certifikace COSC není levný. V důsledku toho mají hodinky s takto certifikovaným chronometrem vysokou hodnotu a nejsou snadno dostupné pro všechny z nás.

Špičkové chronometry s certifikací COSC

V této části vyzdvihneme některé špičkové chronometry s certifikací od COSC.

Omega Seamaster

Omega používá výraz „Master Chronometer“ na hodinkách k označení všech jejich strojků s certifikací COSC. Tyto strojky procházejí osmi různými typy testů, aby zvýšily svůj standard v oblasti přesnosti, trvanlivosti, voděodolnosti a antimagnetických vlastností. Jedním takovým je Omega Seamaster Collection.

Třeba konkrétně edice Planet Ocean v rámci této kolekce je ztělesněním příslibu společnosti Omega na dokonalé hodinky. Hodinky Planet Ocean jsou vaším spolehlivým společníkem na moři s odchylkou -4/+6 sekund za den.

Rolex GMT Master II

Rolex netřeba podrobně představovat. Každý člověk sní o vlastnictví Rolexek. Všechny hodinky Rolex samozřejmě přicházejí s certifikací COSC. Na přední straně hodinek má značka certifikaci Superlative Chronometer Official – nápis najdete těsně nad 6 hodinou.

Označení COSC u Rolexek
Označení COSC u Rolexek, zdroj obrázku: Pavel Horelica

Strojek s kalibrem 3285 ukazuje denní variaci pouze +/- 2 sekundy – je to jeden z nejpřesnějších mechanických strojků, které jsou dnes k dispozici!

A co na závěr?

COSC je rozloženo mezi tři samostatné zkušební laboratoře, které zaměstnávají 60 stálých zaměstnanců a 70 pomocných zaměstnanců. Tyto tři laboratoře se nacházejí v Biel/Bienne, Saint-Imier a Le Locle. Musí fungovat sedm dní v týdnu, aby držely krok s výše uvedenými pokyny pro neustálé testování, a pracují celkem 350 dní v roce.

Každý rok je certifikováno více než 1,6 milionu hodinek, což je číslo, které se v průběhu desetiletí podstatně zvýšilo. V roce 1976, kdy byla založena současná iterace COSC, prošlo zkouškou pouze 200 000 hodinek. V roce 2000 to pak byl milion chronometrů, které dokončily zkoušku.

Nejvíce hodinek s certifikací COSC mají značky (seřazeny za sebou dle počtu hodinek):

  1. Rolex
  2. Omega
  3. Breitling
  4. Tissot
  5. Mido
  6. Tudor
    Pavel Horelica

    Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

    Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

    Další články:

    Další články autora:

    1 Comment

    Add yours

    + Leave a Comment

    Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.