Stejně jako u mnoha jiných módních doplňků, je i historie dámských náramkových hodinek relativně krátká.
Po dlouhou dobu se móda a nové trendy obecně soustředily spíše na mužskou část populace. To muži dříve měli svobodu utrácet peníze za nové doplňky a předvádět je na velkých společenských akcích. Historicky ženám nebylo umožněno mnoho prostoru pro individualitu. To vedlo k tomu, že módní trendy pro ženy byly pro návrháře poněkud nezajímavé. Z tohoto důvodu nebyly ani dámské náramkové hodinky moc populární.
A to až do minulého století. A dnes obzvlášť. Dámské hodinky se staly klíčovou součástí současné módy.
Počátky náramkových hodinek pro ženy
Když byly přenosné hodinky poprvé popularizovány, přišly ve formě kapesních hodinek. Hodináři se naučili miniaturizovat strojky hodinek do malého pouzdra velikosti dlaně, které lze snadno umístit do kapsy. Kapesní hodinky se brzy staly obrovským trendem u mnoha mužů, zejména těch z vyšších tříd, kteří je nosili.
Tento trend se však neprojevil v módě u žen. Propracované šaty, které nosily ženy vyšších tříd, nebyly navrženy s kapsami. Hodinky nebylo kam dát. Nepředpokládalo se, že ženy vyžadují od oblečení nějakou funkčnost, protože byly jen pro pěkný pohled, který si lze užít. Bez kapes neměly ženy kam dávat kapesní hodinky, takže je tento trend víceméně minul.
Postupem času si designéři (i ženy) uvědomili touhu, kterou dámy musely mít – i dámy chtěly časem vlastní hodinky. Začaly navlékat kapesní hodinky na náhrdelníky, brože a náramky, vzaly si předmět, který patřil muži, a ženy si jej přizpůsobily svým jedinečným stylům a požadavkům. Tato vynalézavost žen dokázala, že i ony ke správě svého času potřebují vlastní hodinky. Toho si hned všimli výrobci hodinek a tím začala cesta k výrobě náramkových hodinek speciálně pro ženy.
První skutečně dámské náramkové hodinky jsou připsány Abraham-Louis Breguet-ovi (1747-1823), který zhotovil hodinky pro královnu v Neapoli v roce 1810, a Patek Philippe, který zhotovil náramkové hodinky pro hraběnku Koscowicz z Maďarska v roce 1869.
První náramkové hodinky pro ženy
Předpokládá se, že vůbec první dámské náramkové hodinky byly vytvořeny v roce 1810 firmou Breguet. Náramkové hodinky byly prvně vlastně kapesní hodinky, které byly přizpůsobeny k připevnění k nějakému náramku, což umožňovalo jejich nošení na zápěstí. První hodinky byly vyrobeny pro Caroline Murat, královnu Neapole.
Ty ikonické hodinky inspirovaly mnoho dalších hodinářů a také oni začali vytvářet náramkové hodinky speciálně pro ženy. Tyto hodinky však byly poměrně hodně drahé. Kvůli tomu byly pro většinu běžné tehdejší dámské populace prakticky nepřístupné. Z tohoto důvodu náramkové hodinky nosily pouze ženy aristokratů a ženy evropských králů, prezidentů a boháčů. „Normální“ ženy tehdejší doby si je rozhodně nemohly dovolit. Díky tomu byly hodinky neuvěřitelně žádoucí, protože tyto ženy byly považovány za módní ikony a mnozí je zbožňovali.
Třeba značka Patek Philippe se hodně proslavila v oblasti dámských náramkových hodinek. Název značky se stal široce známým poté, co v roce 1868 vyrobily náramkové hodinky pro maďarskou hraběnku z Koscowitzu.
Během I. světové války vojáci také nosili náramkové hodinky, ale módně byly v tomto období především vnímány jako dámský doplněk.
Patek Philippe a Cartier byly obecně prvními společnostmi, které vyráběly dámské náramkové hodinky, které byly pro masy.
Dámské hodinky Rolex „Princess“ byly roky nejdražšími prodávanými hodinkami.
Moderní historie náramkových hodinek pro ženy
Teprve na konci 19. století se náramkové hodinky pro ženy staly dostupné i pro masu, nejen pro vyvolené ženy. Jak rostla jejich popularita, začalo je vyrábět více hodinářů, kteří je postupně zpřístupňovali širší a širší populaci, než jen aristokratickým třídám.
A dnes? Hodinky pro ženy jsou dostupné stejně dobře, jako pro muže. To je super. Každá žena si může vybrat hodinky podle svých preferencí a priorit.
A co si dále přečíst?
- Jak vybrat hodinky pro ženu či dívku? Dáme vám pár super rad
- Krásné hodinky s krystaly Swarovski
- 6 tipů, jak vybrat dámské formální hodinky
+ There are no comments
Add yours