Hlavní důvody, proč se vaše hodinky zpožďují či předchází

Estimated read time 6 min read

Proč se vaše hodinky neustále opožďují? Pravdou je, že i ty nejlepší hodinky se někdy zpožďují, což pro někoho může být frustrující. Ale co je tou příčinou? I když se možná trochu obáváte o pohodu či zdraví svých hodinek, ve skutečnosti je zpožďování hodinek celkem běžné a existuje pro to několik běžných důvodů.

Pojďme se na důvody zpožďování hodinek v tomto článku podívat.

Hodinky jsou vlastně velmi podobné autům (obrazně, samozřejmě). Stejně jako motor vašeho auta, i vaše hodinky budou čas od času vyžadovat STK a nějakou tu údržbu. Auta i hodinky prostě potřebují občas opravit či zkontrolovat od vyškolených mechaniků / hodinářů, kteří na to mají speciální vybavení.

Kdy jste si naposledy nechali opravit svoje hodinky? Já doporučuji nechat si u hodináře prohlédnout hodinky každé 1-2 roky v závislosti na jejich používání. Pravidelně navštěvujte servis kvůli ověření vodotěsnosti a přesnosti chodu.

Nyní už tedy k důvodům, proč se vaše hodinky mohou zpožďovat.

Hodinky vám spadly nebo jste s hodinkami nechtěně bouchli

Mechanické hodinky jsou sice navrženy tak, aby vydržely běžné nošení, přesto se celkem snadno poškodí. Vaše hodinky možná utrpěly nějaký významnější náraz, který způsobil, že se mírně zpožďují.

Nesprávné skladování hodinek

Pokud hodinky doma správně skladujete, budou vaše hodinky v bezpečí a půjdou pěkně po dlouho dobu. V ideálním případě by hodinky měly být uloženy v prostředí s řízenou teplotou, jako je nějaký bezpečnostní box. Nebo někde v krabičce doma, kde je stálá teplota. Přechod z příliš vysokých a nízkých teplot může způsobit, že se vnitřní části uvnitř hodinek roztahují a smršťují (u nás v ČR je někdy +35 °C a někdy -20 °C).

To může vést ke vniknutí vlhkosti do hodinek a způsobit poškození. A teplo může i vysušit mazivo a vytvořit tření na ozubených kolech, což opět negativně ovlivní měření času vašich hodinek. Prostě se budou zpožďovat nebo přecházet.

V hodinkách jsou nečistoty

Stejně jako motory našich vozů, které vyžadují určitou údržbu a pravidelné mazání speciálními motorovými oleji, vyžaduje i váš strojek hodinek během let tiché práce na vašem zápěstí nějakou údržbu – oleje používané v hodinkách vysychají (vnitřní lubrikace už není tak dobrá), což vede k většímu odporu mezi různými součástkami.

Nadměrné tření a tvorba nečistot uvnitř strojku hodinek by tedy mohla být první a nejpravděpodobnější příčinou jejich nepravidelného výkonu a zpožďování. Takže moje nejlepší rada zde je přinést hodinky mistrovi, který opravuje hodinky, a který jim poskytne potřebnou údržbu.

Možná jen vaše hodinky potřebují vyměnit baterii

Ve většině případů je nutná jednoduše pouze výměna baterie, která drží vaše hodinky v optimálním provozním stavu a zabrání nechtěnému poškození vašich hodinek (pokud baterii v hodinkách jen tak necháte, může baterie vytéct a hodinky uvnitř poškodit).

Automatické hodinky? Musíte je nosit

Je důležité pravidelně nosit automatické hodinky. Při běžném nošení se automatické hodinky natahují samy díky pohybu zápěstí. Pokud je však delší dobu nenosíte a zastaví se, budete před dalším použitím muset nastavit čas a hodinky poprvé natáhnout ručně. Právě pohybem zápěstí se aktivuje natahování hodinek. Pokud hodinky nenosíte pravidelně, nebudou mít dostatečný výkon, aby správně fungovaly, což povede k jejich zpožďování.

Neviditelná síla – magnetismus

Hodinky mohou být nepříznivě ovlivněny magnetismem a mohou se kvůli tomu zpozdit nebo předcházet. Je proto důležité nenechávat hodinky v blízkosti magnetických předmětů po dlouhou dobu.

Patří sem mobilní telefony, televize, bezdrátová sluchátka a reproduktory, kávovary, šperky s magnetickými sponami, mikrovlnky a další… Je neuvěřitelné, kolik předmětů každodenní potřeby v našich domovech obsahuje nějakou formu magnetu.

Když jsou vaše hodinky ovlivněny magnetismem, může to způsobit „slepení“ jednotlivých cívek, což má za následek zkrácení pružiny a tím zrychlení / zpomalení hodinek. Pokud máte pocit, že vaše hodinky byly ovlivněny magnetismem, je nejlepší ukázat je hodináři. On už si s nimi poradí.

Existují vlastně nějaké úplně přesné hodinky?

Krátká odpověď je, ne. Trochu delší odpověď zní, ještě ne. Obecně jsou však hodinky stále přesnější a mezník právě teď nastavily atomové hodiny a hodinky.

Každý den jsou atomové hodinky signálem resetovány – tedy ne, že byste si toho všimli, atomové hodinky ztrácejí cca 1 sekundu každých 100 milionů let.

A jaké hodinky si mimo atomových vybrat? Vědomí, že quartzové hodinky jsou mnohem přesnější než mechanické hodinky, vás možná přiměje přemýšlet, proč by si někdo kupoval ty druhé. Ale ztráta několika sekund za den život většiny lidí příliš neovlivní, zvláště pokud si uděláte čas na úpravu a případné jemné přetočení hodinek každých pár dní.

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  1 Comment

  Add yours

  + Leave a Comment

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.