Hodinky a golf – nosí golfisté při hraní golfu hodinky?

Estimated read time 5 min read

Určitě neexistuje pravidlo, které by vyžadovalo, aby golfisté hráli bez svých hodinek. Zjistil jsem ale, že většina profesionálů a seriózních golfistů nenosí při golfu hodinky. Některé z důvodů se budou zdát docela zřejmé, ale jiné se týkají spíše osobního vkusu.

 • Tvrdý dopad golfového švihu pošle šok do vaší paže a i do hodinek.
 • Elegantní typy hodinek, které by k outfitu golfistů ladily, jsou překvapivě zranitelné a mohou se poškodit (ve srovnání se sportovními nebo taktickými hodinkami).
 • I malá váha hodinek na zápěstí může negativně ovlivnit golfový odpal.
 • Pokud nosíte na golfu hodinky, vyhýbejte se koženým řemínkům (pot je může zničit nebo budou cítit potem).

Prvním důvodem, proč nechat hodinky doma (nebo alespoň v tašce), je riziko jejich poškození. Golf sice není zrovna kontaktním sportem, ale to neznamená, že při odpalu není příležitost k poškrábání nebo poškození hodinek.

Také prudké výkyvy a náhlé rázy mohou ovlivnit mechanismy uvnitř hodinek. Pokud máte drahocenné hodinky, neberte je na golf.

Většina golfistů říká, že váha nošení hodinek (nebo dokonce i snubního prstenu) ovlivňuje jejich švih. Je to základní fyzika, že váha navíc na vašem zápěstí o něco zpomalí váš švih.

I když jste jen příležitostní golfisté , je tu další dobrý důvod, proč se vydat na golf bez hodinek: golf je především o užívání si odpočinku od normálního světa. Proč by vám ta stálá připomínka času a vašich povinností měla ovlivnit švih? Užijte si pár hodin na slunci, bez neustálého časového presu.

Ale jak to je v profi sportu? Nosí profesionálové hodinky, když hrají golf?

Styl a móda na golfovém hřišti

Dovolte mi ukázat vám jednu scénu. Minulý víkend jsem neměl na seznamu úkolů žádnou práci a žádné plány s přáteli. V sobotu jsem šel na několik hodin na golfové hřiště, abych si procvičil svůj odpal. Následujícího dne jsem ze své pohovky sledoval golfový turnaj. Jinými slovy, byl to perfektní víkend.

V tu neděli, když jsem koukal na golf, jsem byl posedlý jednou myšlenkou: kdo během turnaje nosil a nenosil hodinky? Podle toho, co jsem poznal, se zdálo, že většina profi golfistů na hřišti nenosí hodinky, ale pár jich hodinky mělo. Je lepší tedy nechat hodinky doma?

Profesionální golfisté a jejich hodinky

Golf s hodinkami
Golf s hodinkami, zdroj fotografie: Instagram Phila Mickelsona

První věc, kterou jsem zjistil, bylo, že pro-golfisté zjevně milují luxusní hodinky. Ať už je to golfová legenda Phil Mickelson, který je ambasador značky Rolex (je součástí Rolex Cellini Danaos), nebo novější hvězdy sportu, jako Bubba Watson a jeho Richard Mille RM038, profesionálové obecně nosí hodně sofistikované hodinky.

Jak můžete asi očekávat, hodinky, které nosí Bubba Watson, jsou extra lehké hodinky, které nebrání jeho švihu. Mají také skvělý design, ale také extra robustní cenovku.

Není žádným překvapením, že většina hvězd PGA tíhne k hodinkám Rolex. Rolex je jedním z nejznámějších jmen na trhu s luxusními hodinkami, a pokud hrajete golf v první lize, musíte se oblékat tak, abyste zapůsobili a zapadli. Určitě pomáhá i to, že značka Rolex má hodinky pro každý styl.

Možná vás pak překvapí, stejně jako mě, když se dozvíte, že Omega je oficiální časoměřič PGA. Hodinky Omega nemají takový věhlas jako hodinky Rolex, ale každý milovník hodinek uznává tuto švýcarskou značku hodinek jako jednu z nejlepších na světě – a to jak pro svou kvalitu, tak pro styl.

I přes tento úzký vztah mezi golfem a luxusními hodinkami však většina profesionálních golfistů hodinky nenosí, když tedy hrají. Výše uvedený Bubba Watson je velkou výjimkou z tohoto pravidla, ale obecně hrají profesionálové bez hodinek.

Když už si na golf chcete hodinky brát, nejlepší volbou jsou patrně titanové hodinky. Mají sílu nerezové oceli, a jsou velmi lehké. Doporučíme hodinky Zenith, Seiko a nebo i Citizen, ti také vyrábějí krásné titanové hodinky. A pak samozřejmě golfové chytré hodinky: Tomtom, Garmin a podobně.

Hodinky na golf by také měly mít antireflexní safírové sklíčko, které je známé jako jeden z nejvíce dostupných materiálů odolných proti poškrábání.

Pokud máte rádi nosíte hodinky a hrajete golf, není důvod, proč byste nemohli dělat obojí současně.

Chytré hodinky a golf

Obrovským pomocníkem na golfovém hřišti se staly hodinky s GPS, které dokáží velmi přesně zobrazit vzdálenost buď k překážce nebo k jamce. Můžete tak velmi snadno a rychle zjistit vaší přesnou vzdálenost a nespoléhat se jen na odhad nebo značení na golfovém hřišti.

Mezi pokročilé golfové funkce takových hodinek patří funkce AutoShotTM, pomocí které jsou hodinky schopné automaticky generovat odpal a zaznamenávat průběh hry, včetně délky jednotlivých ran.

A co vy? Berete si na golf hodinky? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  + There are no comments

  Add yours

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.