Navzdory zuřivým námitkám židovských vůdců prodala aukční síň v Marylandu náramkové hodinky, o kterých se předpokládá, že patřily Adolfu Hitlerovi, za 1,1 milionu dolarů.
Společnost Alexander Historical Auctions se sídlem v Chesapeake City, v Marylandu, prodala kontroverzní artefakt anonymnímu kupci 28. července na webových stránkách společnosti. Aukční síň také prodávala další předměty související s nacistickým režimem, včetně zlatého orla z Hitlerovy ložnice, několik náčrtů a maleb diktátora a šaty, které patřily Evě Braunové, Hitlerově manželce.
Představitelé aukční síně věří, že Hitler dostal zlaté hodinky, které vyrobil Andreas Huber, 20. dubna 1933, ke svým 44. narozeninám. Na hodinkách jsou písmena „AH“ (iniciály diktátora), hákový kříž a znak nacistického orla, a také dvě data: 20. dubna 1889, Hitlerovy narozeniny, a 30. ledna 1933, den, kdy se stal německým kancléřem.
Kde se hodinky vzaly? Francouzský voják sebral tyto hodinky 4. května 1945, když jeho spojenecká jednotka dosáhla Hitlerova letohrádku v Bavorsku, uvádí Alexander Historical Auctions.
„Hodinky a jejich historii zkoumali jedni z nejzkušenějších a nejuznávanějších světových hodinářů a vojenských historiků, kteří všichni došli k závěru, že jsou autentické a skutečně patřily Adolfu Hitlerovi,“ uvádí aukční síň.
Před prodejem podepsalo 34 židovských vůdců otevřený dopis, v němž naléhali na Alexander Historical Auctions, aby aukci zrušili – označili takovou aukci za „ohavnost“.
„Ačkoli je zřejmé, že je třeba se poučit z historie – a legitimní nacistické artefakty patří do muzeí nebo na místa vyššího vzdělání – předměty, které prodáváte, ale ne,“ napsal rabín Menachem Margolin, předseda Evropské židovské sdružení, v dopise společnosti. „To, že jsou prodány tomu, kdo nabídne nejvyšší nabídku na otevřeném trhu, je obžalobou naší společnosti, ve které jsou vzpomínky, utrpení a bolest druhých potlačovány za účelem finančního zisku.“
Bill Panagopulos, prezident aukční síně, prodej obhajoval a řekl, že názory židovských vůdců jsou pro něj frustrující. Odmítl identifikovat osobu, která hodinky zakoupila, ale řekl, že to byl evropský Žid.
Dodal, že jemu a jeho rodině bylo kvůli aukci vyhrožováno i smrtí a že většina prodejů aukční síně nemá nic společného s nacisty.
„Mnoho lidí daruje [nacistické artefakty] muzeím a institucím, jako jsme to udělali my,“ řekl Panagopulos. „Ostatní potřebují peníze, nebo se prostě rozhodnou věc prodat. To není naše rozhodnutí. Ale majitele.“
Není to poprvé, co se aukční dům dostal pod palbu kvůli kontroverzním prodejům. V roce 2011 společnost prodala deníky Josefa Mengeleho, nacistického lékaře, který mučil vězně z Osvětimi tím, že je podroboval nelidským lékařským experimentům.
Pokud jde o to, kdo kupuje tyto typy artefaktů, Panagopulos řekl, že kupujícími jsou „často Židé zastupující židovské organizace nebo židovští sběratelé, kteří mají v úmyslu otevřít si vlastní muzea“.
Na rozdíl od všeobecného přesvědčení, kupující nejsou neonacisté, kteří jsou „nepříliš finančně zajištění na to, aby ocenili jakýkoli druh historického materiálu,“ říká Panagopulos.
Kupní cena hodinek nakonec byla 1,1 milionu dolarů – cena tak zaostala za odhadem před aukcí – odhad byl 2 až 4 miliony dolarů.
+ There are no comments
Add yours