Hodinky Eone – unikátní hodinky nejen pro zrakově postižené

Estimated read time 8 min read

Obecně na světě není tolik značek hodinek, které by byly tak extra jako značka, kterou rozebereme v toto našem článku.

V tomto článku se podíváme blíže na hodinky značky Eone, výrobce, který vyrábí hodinky, jenž mohou používat zrakově postižení lidé – hmatové hodinky s revolučním designem.

Historie značky Eone

Posláním společnosti Eone je „vytvářet módní produkty, které jsou přístupné všem“. Zakladatel značky Eone, Hyungsoo Kim, postgraduální student MIT, si dal za cíl vytvořit hodinky, které by mohly používat lidé se zrakovým postižením. Aby vytvořil tyto inovativní hodinky, spolupracoval s designéry na vytvoření hodinek pro kohokoli – pro nevidomé i lidi, kteří tento hendikep nemají.

Aby mohl vlastník těchto zajímavých hodinek určit čas, musí se dotknout určitých značek. Minuty ukazuje taková kulička, a najdete ji prsty ve střední části hodinek. Hodina je pak uvedena na obvodu pouzdra hodinek – také ve formě kuličky. Tyto hodinky ale nejsou obecně poptávanými pouze nevidomými lidmi – jsou také propagovány jako hodinky pro ty, kteří chtějí číst čas, když obvykle nelze použít zrak (jako jsou třeba podmínky v naprosté tmě – kina, jeskyně a podobně).

Naprosto jedinečné zobrazení času pomocí dvou kuliček, kde jedna je umístěna na ciferníku a druhá obíhá po jeho boku.

Samotná značka vznikla v roce 2013, kdy na portálu Kickstarter vybrala do té doby jednu z největších investičních prostředků od 3861 fanoušků.

Eone vytvořil hodinky, které mají „univerzální design“, což může pomoci lidem s různými potřebami. Jednou z důležitých tváří značky je Bradley Snyder, námořní důstojník, který oslepl na misi v Afghánistánu, když zneškodňoval bomby. Snyder je i tak aktivní, a i přes toto nepříjemné zranění závodí v plavání na paralympijských hrách, kde získal medaile a překonal světové rekordy.

Možná vás napadá, že hodinky Eone jsou pouze pro lidi s podobným osudem jako měl Bradley. Ale není to tak. Hodinky Eone své uplatnění najdou u každého.

Hodinky značky Eone

Na rozdíl od jiných značek hodinek má Eone pouze jeden hlavní design hodinek. Tento článek se věnuje hodinkám řady Bradley, jedinečný koncept, který umožňuje nositeli číst (a cítit) čas dotykem.

Hodinky, které mají takto speciální design, umožňují nositeli zjistit čas, i když nevidí. Ciferníkové značky mají dvě délky: 3, 6 a 9 hodin jsou delší než ostatní. Na pozici 12 hodin je pak trojúhelníková značka.

Hodinky pak dále mají také dvě magnetizovaná kuličková ložiska, která obcházejí ciferník v zapuštěných drahách, přičemž jedna stopa je uprostřed ciferníku (minutová) a druhá kolem vnějšího okraje pouzdra hodinek (hodina).

Řada Bradley

Eaon Bradley
Eaon Bradley, zdroj obrázku: se svolením společnosti EONE

První jsou klasické hodinky Bradley. Tyto hodinky jsou vyrobeny z titanu (což znamená, že jsou lehké) a mají šedé nebo černé ciferníky.

Hodinky Bradley Classic se dodávají v různých stylech, oba se síťovanými řemínky z nerezové oceli. Tyto hodinky jsou původně ve velikostech 40 mm, ale značka od té doby vytvořila menší modely ve velikosti pouzdra 36 mm.

Pouzdra jsou vyrobeny z titanu a strojek je křemen (quartz) Ronda se švýcarskými částmi. Tyto hodinky jsou také odolné proti vodě a nárazům – v pohodě zvládnou krátký kontakt s vodou (déšť, mytí rukou).

Tato kolekce má také modely s koženými a plátěnými řemínky, všechny se stříbrnými pouzdry hodinek.

Řada Eone Compass

EONE Bradley Compass
EONE Bradley Compass, zdroj obrázku: se svolením společnosti EONE

V kolekci Eone Compass jsou hodinky s keramickými, hliníkovými a nerezovými pouzdry. Možnosti řemínků u hodinek jsou zde buď síťované nebo kožené.

Dílčí kolekcí je Bradley Edge, což je kolekce hodinek s pouzdrem z nerezové oceli a keramickým povrchem, se soustřednými kruhy ze středu hodinek.

Modrý model – Bradley Edge Mesh – je dobrá volba, pokud hledáte něco, co lze nosit do kanceláře a přesto se dají nosit i v neformálnějším prostředí. Jsou také k dispozici ve stříbrných a černých modelech.

K dispozici je také řada Bradley Compass Graphite, která má zvýšené značky na pouzdru hodinek a matně stříbrný střed. Značky se dodávají v několika barevných variantách: stříbrné, irisové, zlaté a růžové zlato.

Poslední dílčí kolekcí je Bradley Voyager Cobalt, který má stříbrné zrcadlové značky s matně stříbrným středem, dostupné v kobaltových a stříbrných modelech. Řemínek je italská kůže s nylonovým prošíváním.

Kolekce Apex

Eone Bradley Apex
Eone Bradley Apex, zdroj obrázku: se svolením společnosti EONE

V této kolekci jsou dva typy hodinek. První je Bradley Apex, který je k dispozici v materiálech z kůže a nylonu. Zcela černý 40mm model je inspirován vojenským stylem řemínku NATO. Tento model je výjimečný tím, že řemínek se může uchytit pod pouzdrem hodinek, což umožňuje nositeli vlastní přizpůsobení.

Pak je tu model limitované edice, kde se Eone spojí s osobou, která hodinky inspirovala, Bradley Snyder.

Značka se spojila se Snyderem na Den veteránů a vyrobila Bradley Apex Element, který je k dispozici v modelech limitované edice Navy a Khaki. Tento model s efektivnějšími značkami na pouzdru hodinek je sportovnější verzí hodinek Bradley.

Reputace značky Eone

Díky svému jedinečnému a exkluzivnímu designu jsou hodinky Eone nadále pozitivně oceňovány odborníky na hodinky a milovníky, stejně jako zrakově postiženými zákazníky a čtenáři Braillova písma.

Obecně majitelé hodninek Bradley pějí na tyto hodinky velkou chválu.

Kromě efektivního designu pro nevidomé i zrakově postižené poukázal na to, že i design samotný může uživateli umožňit diskrétně číst čas.

Design hodinek Eone získal ocenění Red Dot stejně jako další ocenění od společností iF Design, Clio a IAUD.

Je Eone dobrá značka hodinek?

The New York Times hovořil o tom, jak značka nejprve zpočátku bojovala s financováním, přičemž zakladatel Kim prošel několika potenciálními investory, kteří viděli tyto hodinky jako hodinky „pouze pro nevidomé“. Kim si nakonec vybral platformu Kickstarter k financování hodinek, což se stalo zlomovým bodem, protože získal přes 600 000 dolarů, což z něj činí nejfinancovanější designovou kampaň na webu, což z něj činí jednu z nejúspěšnějších crowdsourcovaných značek hodinek (spolu s značkami, jako jsou chytré hodinky Triwa a TicWatch).

Business Insider nazval hodinky „uměleckým dílem“, které mají nejen užitečný design, ale také je označil jako stylové hodinky, které může nosit kdokoli.

Eone Bradley
Eone Bradley, zdroj obrázku: se svolením společnosti EONE

Jednou z věcí, které odlišují hodinky Eone od ostatních hodinek s braillovým systémem, je hodně jednoduchý a minimalistický design. Mnoho z těch, kteří si hodinky buď koupili a nebo zapůjčili, uvedlo, že obdrželi mnoho komplimentů a že je to dobrá věci i pro konverzaci.

Mnoho recenzí na Amazonu – například těch na model Classic Bradley – bylo hodně pozitivních, uživatelům se design líbí. Člověk nemusí mít zrakovou vady, aby ocenil vynalézavost a krásu hodinek.

Za úspěchem hodinek EONE Bradley stojí velká snaha dokázat, že čas nemusíme nutně jen vidět, bohatě stačí ho cítit.

A jak se tyto hodinky líbí vám? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  + There are no comments

  Add yours

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.