Hodinky jako dárek – jak je vybrat?

Estimated read time 6 min read

Hodinky mohou být opravdu skvělým dárkem. Ale má to jedno ale. O člověku, kterému chcete hodinky věnovat, musíte něco vědět. Pokud toho o daném člověku nevíte dost, může se totiž stát, že mu dáte nevhodné hodinky. A to by bylo faux-pas.

Hodinky jsou vhodným dárkem pro muže i ženu

Hodinky jsou jediným přípustným šperkem, který může nosit každý muž. Pokud se budeme bavit o formální společnosti. Nejde jen o doplněk k obleku, ale jde jednoduše o určité vyjádření sebe sama. Některé muže fascinuje samotný mechanismus hodinek, protože nosí na ruce vlastně takový sedmý div světa. Jiní muži ocení zase „fashion“ stránku hodinek. Nic to ale nemění na tom, že hodinky k mužům prostě patří!

U žen pak převažuje spíše ta „fashion“ stránka k hodinek. Ženy mají prostě rády hodinky jako další šperk ke svému oděvu. A takto k hodinkám často přistupují (ale ne všechny, na to pozor). Najdou se i ženy sportovkyně, které ocení odolnější hodinky do drsných podmínek.

Ale jak jsme zmínili na začátku článku, obdarovávaného člověka musíte znát. Nejde koupit hodinky jen tak „na blind“. Je zde obrovská šance, že se člověku prostě netrefíte do vkusu, typu nebo barvy hodinek. Na to myslete.

Na co myslet, když vybíráte hodinky pro ženu

Ve srovnání s mnoha dalšími dárky, třeba s tričkem nebo svetrem, jsou hodinky opravdu něco, co může mít žena takřka navždy. Proto je o to důležitější vybrat ty správné hodinky, aby je žena druhý den nechtěla hned hodit od koruny na Aukro. Zde je pár rad na to, jak vybrat hodinky jako dárek pro ženu.

Nenápadně koukněte na její další šperky, doplňky i hodinky, které aktuálně má

Pokud si nejste jisti, jaký typ stylu by hodinky měly mít, zkuste použít jako jakéhosi ukazatele její stávající šperky a další módní doplňky. Nebo její stávající hodinky. Pokud ještě hodinky nevlastní, mohou být šperky hlavním faktorem při zjišťování správného směru, kterým se vydat.

Pro ženu jsou prostě hodinky jako šperk, bude je kombinovat se svým šatníkem. A že vaše přítelkyně, žena či kamarádka šperky nenosí? Ani tak nejste při výběru těch správných hodinek nutně v nevýhodě. Většina žen, které nenosí náušnice, náhrdelníky nebo náramky, si i tak obvykle ráda dá hodinky na zápěstí. Vybírejte pak podle stylu oblečení, které u ní převládá.

Vyberte zajetou značku a model, moc neimprovizujte

Pokud budete improvizovat, tak je to cesta do maléru. Vsaďte zde na klasiku. Mnoho značek vytvořilo krásné kolekce špičkových dámských hodinek. Třeba Cartier se svými slavnými modely Ballon Bleu, Pasha, Tank a luxusní značkou Santos vždy kladl velký důraz na dámské hodinky. Vedle Patek Philippe (k těm se mimochodem jen tak nedostanete), Jaeger-LeCoultre či Rolex také brzy uznal význam dámských hodinek a podle toho reagoval.

Další značky, které nabízejí široký výběr dámských hodinek, jsou TAG Heuer, Longines, Omega a Bvlgari.

A další rady:

 • Zeptejte se kamarádky, většinou styl nebo vkus své kamarádky docela zná.
 • Pokud si nejste jisti, je pravděpodobně nejlepší vyhnout se křiklavým barvám a extravagantním hodinkám. Ty se dají použít častěji.
 • Pozor na velikost hodinek. Dávno je pryč éra hodinek připomínajících malinký, subtilní šperk. Dnes jsou v kurzu modely s větším průměrem pouzdra. Pokud však nemáte potvrzeno, že tento styl je to, po čem žena touží, sáhněte raději po hodinkách s ověřeným rozpětím průměrů 28 – 36 mm.

Muži mají rádi větší, masivnější hodinky. Ženy zpravidla vyhledávají menší modely i když najdou se i výjimky.

Na co myslet, když vybíráte hodinky pro muže

Ano, i zde je několik věcí, na které se jistě vyplatí myslet.

Všímejte si jeho stylu a šatníku

To je podobné jako u žen. Jaký má styl? Je spíš sportovní styl, nebo spíše formální, do společnosti? Podle toho můžete odhadnout, jaké hodinky se budou muži líbit.

Podívejte se na hodinky, které už má

To je asi nejlepší možnost. Pokud můžete, podívejte se na jeho stávající hodinky a podle toho vybírejte.

Vsaďte určitě na známe značky

Největší věhlas mají hodinky švýcarské, japonské a německé. Značky jako Rolex, Seiko, Patek Phillipe, Omega, Junghans a další. S těmi vedle nešlápnete. Muž je bude mít navíc do konce života.

Možná to někoho překvapí, ale nekoupil bych si pánské hodinky nejrůznějších módních značek, jakou jsou Diesel, Guess, Tommy Hilfiger, Emporio Armani atd. I když vtom nevidím úplné zlo, myslím si, že je to vlastně sezonní záležitost a cena neodpovídá kvalitě, platíme tady za značku.

Kdy darovat hodinky jako dárek?

Možností je mnoho:

Obchodní dárek

Darování hodinek je mimořádně osobní a intimní gesto. Klientovi, obchodnímu partnerovi nebo kolegovi se moc často hodinky nedávají. Díky tomu je ale dávání hodinek jako obchodního daru hodně výjimečné. Pokud chcete oslavit důležitý milník, jsou hodinky dokonalým symbolickým gestem.

Dárek k promoci

Dát hodinky jako dárek k maturitě či promoci je symbolické díky dvěma věcem. První znamená okamžik, kdy váš přítel nebo milovaný dosáhl něčeho velkého. Je to vyvrcholení několika let tvrdé práce a odhodlání. Druhá část symboliky je místem, kde je jedna kapitola kompletní, začíná nová. Je to dárek, z něhož mohou čerpat inspiraci a sebevědomí při zahájení nové kapitoly – práce či podnikání.

No a potom je samozřejmě možné darovat hodinky na narozeniny, svátek, Vánoce a podobně.

Dále si přečtěte

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  + There are no comments

  Add yours

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.