Hodinky jako investice – jak je vybrat a na co si dát pozor?

Estimated read time 12 min read

Pokud jde o luxusní zboží, jednou z otázek, nad níž se mnoho mužů i žen zamýšlí, je tato: Opravdu mohu investovat a může mě to bavit? Nebylo by úžasné, kdybyste mohli ospravedlnit utrácení peněz za něco, co opravdu chcete, a užívat si koupenou věc po celá desetiletí a současně budovat bohatství a nakonec vše prodat se ziskem? Jde opravdu investovat do hodinek? A do jakých? A na co při tomto investování myslet? Na to se v dnešním článku podíváme.

O investici do hodinek přemýšlí stále více lidí. Tak to prostě je. Ale koncept investičních hodinek není vůbec nový. Je známo, že třeba sportovní hodinky Rolex, Audemars Piguet (zejména Royal Oak) a hodinky od Patek Philippe si časem drží nebo moc pěkně zvyšují svoji hodnotu. Na seznamu 100 nejdražších hodinek, které se kdy v nějaké aukci prodaly, bylo celých 83 kusů z nich právě od značky Patek Philippe. Ano, v těchto případech se jednalo o velmi speciální hodinky, ale investuje se i do klasicky dostupných hodinek.

Co máme na mysli pod pojmem „investice“?

Je to pojem, který je široce používán, ve své podstatě to znamená, že si koupíte něco s úmyslem prodat a dosáhnout v budoucnu vyšší návratnosti investice. Někdy však také lidé mluví o investování, když si kupují něco, díky čemu se jednoduše cítí dobře. Investují tak nějak do sebe.

Pokud třeba jen rychle vyhledáváte něco na toto téma na Youtube, najdete opravdu spoustu videí (hlavně v angličtině), která vám řeknou, že hodinky jsou skvělou investicí. A souhlasím s nimi. Ano, pokud jste bohatí a můžete si dovolit vzácný sběratelský kousek od Patek Philippe, tak hodnota těchto hodinek se bude držet a dost pravděpodobně je později prodáte se ziskem. Obecně je investování do hodinek pravděpodobně dobrý nápad.Myšlenka investování je většinou podobá napříč obory

Tento koncept investování se neomezuje pouze na trh hodinek. Tak třeba auta. Pokud jste si v 90. letech koupili McLaren F1 původně za 1 milion dolarů, můžete ho dnes prodat za nějakých 15 milionů dolarů. To je úžasná návratnost investice. A existuje mnoho dalších automobilů, například Ferrari 288 GTO nebo Mercedes SLR Sterling Moss, u kterých významně vzrostla jejich cena.

U Fiatu 500, Cadillacu Escalade nebo Mercedesu třídy S to pravděpodobně nebude fungovat stejně. Proč? V základu je to vždy hra s čísly. Nejvyšší ceny jsou obvykle tam, když je něco (hodinky, auta) velmi vzácné a hlavně omezené, méně dostupné. Většina lidí si je nikdy nebude moci dovolit, a právě proto mají tak vysoké ceny – protože jsou exkluzivní.

Při sběratelství platí jedna obecná zásada: kupujte to, čeho je málo. Když se nějakých hodinek vyrobilo řekněme 400 kusů, přičemž každé z nich mají hodnotu 5000 eur, je pravděpodobné, že o pár let bude o ně větší poptávka. Dalo by se říct, že čím méně kusů bylo puštěno do oběhu, tím vyšší investiční hodnotu daný model má.

Co si uvědomit při investování do hodinek

Velkou otázkou tak není „Jsou hodinky dobrou investicí?“, ale „Existují investiční hodinky, které si můžete dovolit?“. To je ta pravá otázka. Začněme tím, že se ponoříme do 8 základních konceptů investování do hodinek a poté se podívejme na některá specifika tohoto investování.

1. Ujistěte se, že si to můžete dovolit

Nejprve musíte mít peníze, abyste se mohli účastnit tak drahého koníčku. Například pokud si chcete koupit hodinky Rolex Daytona, Calatrava od Patek Philipp či Royal Oak, pravděpodobně budete muset vložit do této investice desítky až stovky tisíc korun. Ale jde to samozřejmě i nižšími částkami. Ale připravte si vyšší tisíce korun.

Pokud na hodinkách chcete opravdu hodně vydělat, musíte i hodně utratit. Tak to prostě je. Nejvíce totiž získáte na zmíněných limitovaných edicích, které však většinou stojí dost velkou částku. Je to docela jednoduché. Čím vyšší částku do hodinek investujete, tím lépe je později prodáte (zvyšuje se rozdíl mezi kupní a prodejní cenou).

2. Uvědomte si, že zisk rozhodně nebude okamžitý

Jakmile své peníze investujete, ujistěte se, že tyto peníze hned nepotřebujete, a můžete počkat, až se cena hodinek zvýší do bodu, kdy se budete cítit pohodlně při prodeji.

3. Znalost hodinářského trhu je nutná

Nikdo nedokáže předvídat budoucnost, takže budete muset sedět a sledovat, jak se vyvíjí trh a kdy je správný čas na prodej. Často, když potřebujete něco prodat, je velmi těžké si uvědomit skutečnou tržní hodnotu, pokud neexistuje standardizovaný trh, například trh s akciemi.

Je určitě fajn, když máte větší znalosti o hodinkách, protože i když se model nemusí od Rolexu příliš měnit, existují určité detaily, díky nimž je model pro sběratele mnohem cennější. Na rozdíl například od akcií, kde jedna akcie od Tesly má stejnou hodnotu jako jiná akcie od Tesly. U hodinek mohou i malé rozdíly na hodinkách dělat velké rozdíly ve výsledné ceně.

4. Investice je o zvýšení hodnoty

Musíte věřit, že si hodinky nezachovají jen svou hodnotu, ale že v budoucnu jejich cena poroste. Třeba 70. letech 20. století byl švýcarský trh s hodinami blízko zániku kvůli zavedení křemenného strojku, díky kterému se zdálo, že mechanické strojky jsou zbytečné a zastaralé.

Samozřejmě to otočili tak, že z mechanických hodinek (mechanické hodinky jsou takové hodinky, které jsou poháněny čistě mechanickým strojkem bez jakékoliv elektroniky) udělali luxus a zaměřili se na tradici a řemeslné zpracování.

5. Trh reaguje

Musíte předpokládat, že trh nebude reagovat tak, jak předpovídáte, nebo tak, jak to bylo někdy v minulosti. Toto ale ve skutečnosti platí pro jakýkoli druh investice, nejen pro hodinky.

Chování trhu v minulosti opět není zárukou budoucího úspěchu a i když jsou hodinky Patek Philippe dnes opravdu drahé, možná tomu tak nebude zítra či pozítří – ano, šance na toto jsou velmi malé, protože si uchovávají svou hodnotu, jsou exkluzivní a asi nedojde k zaplavení trhu hodinkami Patek Philippe za 3000 Kč.

6. Nenechte si věc příliš přivést k srdci a buďte připraveni na prodej

Musíte být ochotni prodat hodinky ve správný okamžik a nemůžete se k nim opravdu připoutat nebo být sentimentální, jinak je můžete prodat ve špatný okamžik. Koneckonců, investicí vyděláte peníze, pouze pokud je prodáte ve správný čas.

7. Kupujte hodinky, kterých je málo a sběratelské edice

Je dobré je kupovat limitované edice hodinek. Pokud jsou hodinky označeny pořadovým číslem, potenciální sběratelský kousek je na světě. A opět to zopakujeme, kupujte hodinek, kterých není moc.

8. Dívejte se spíše po mechanických hodinkách

A je třeba říci také to, že skutečnou hodnotu mají pro sběratele většinou pouze hodinky s mechanickým pohonem. Hodinky na baterii (quartz hodinky) totiž nejsou stavěny na několik desítek až stovek let dlouhou výdrž.

Investice do hodinek, když máte málo peněz

Mohou být hodinky také dobrou investicí i v případě, když máte hluboko do kapsy? Otázkou ale je, jak definujete hluboké kapsy. Pokud to znamená méně než 30 000Kč, hodinky pro vás pravděpodobně nejsou dobrou investicí. Pokud můžete utratit přibližně 50 000 až 200 000 Kč, můžete pravděpodobně v pohodě s investicí do hodinek začít. Pokud koupíte ten správný model Rolexu z nerezové oceli a budete se o ně starat, budete mít veškeré doklady, je pravděpodobné, že jej budete moci prodat se ziskem za 5, 10 nebo i za 20 let. A to úplně v pohodě.

Pokud máte rádi hodinky pod tímto cenovým rozpětím, nedívejte se na ně jako na investici. Dívejte se na hodinky jako na luxusní zboží, jako na příslušenství, na něco, co nosíte. Pokud jste si koupili hodinky, které se vám líbily a nezvyšuje se jejich hodnota, přinejmenším určitě máte radost z toho, že se na ně díváte a nosíte je, a to je super. Investujete do sebe, což je také skvělá investice.

Přirozeně, pokud se podíváte na vývoj maloobchodní ceny hodinek, je pravděpodobné, že se zvýší díky inflaci a dalším faktorům. Ale jen proto, že maloobchodní cena stoupá, neznamená, že také stoupá použitá tržní hodnota na trhu. Může existovat několik výjimek z pravidla, hodinky Timex nebo Max Bill od Junghans vám pravděpodobně nedosáhnou tak velké návratnosti, v kterou doufáte.

Nebezpečí při investici do hodinek – na co si dávat pozor?

Existuje určitě několik věcí, na které myslet.

Pozor na falešné hodinky

Opravdu bacha na falešné hodinky. Při kupování investičního kousku si ověřte, odkud ho kupujete a také si nechte dát k nahlédnutí certifikát, případně další dokumenty ověřující pravost daných hodinek. Obvzlášť si dávejte pozor na nákupy na aukru nebo na ebay. Hodinky se často ve skutečnosti prodávají přes různé aukce (eBay, u nás Aukro) kde se prodejce snaží nalákat na zdánlivou vysokou slevu a obrat tak ty, kteří tomu nerozumí.

Nezapomeňte o hodinky pečovat

Pro sběratele by měla být samozřejmostí i prvotřídní péče o hodinky. Pravidelně by hodinky měly absolvovat prohlídky u hodináře, což zaručí, že budou ve funkčním stavu po několik dekád. A to chcete.

Pár dalších rad pro investování do hodinek

A přidáme i další rady, které si vezměte k srdci, když přemýšlíte o investici do hodinek.Při investici do hodinek hodně záleží na značce

Rolex je klasika. Můžete si koupit i hodinky masově vyráběné a po celém světě známé, jako třeba Rolex. Tato značka produkuje přes milion kusů ročně. I při tak masové produkci jde ale stále o dobrou investici, protože vždy budou existovat další lidé, kteří si budou chtít Rolex koupit. Pořád tedy máte možnost výhodného prodeje. Investičně se dá dobře pracovat se značkou Officine Panerai. Ti, kteří tyto hodinky koupili před 5-6 lety vědí, že se jim peníze případně vrátí – ty hodinky prodají prakticky kdykoliv. Existují i sběratelé, kteří shání hodinky Panerai, aby je za čtvrt roku poslali dál, jenom s 15% výdělkem a takhle jim projdou rukama třeba desatery hodinky, aby se nakonec dostali k dražším modelům, než na které by původně dosáhli. Enormní poptávka je po stálicích, jako je třeba Patek Phillippe a Audemars Piguet.

Jakým se vydat směrem při investici do hodinek

Můžete se vydat směrem zvaným historické hodinky. U těchto hodinek ovšem nutné pochopit příběhy, které stojí za každou značkou. Vyhledáváte pak výhodné příležitosti ke koupi a ještě výhodnější příležitosti k prodeji, jde to ale docela pomalu.

Druhá cesta je hledat přesné kousky hodinek, konkrétní modely.

I v České republice existují lidé, pro které není problém utratit za hodinky 5 nebo 6 milionů korun, ale zrovna na takové modely jsou vedeny pořadníky i několik let.

Vhodné modely hodinek pro investici

Zde je několik hodinek, na které se můžete podívat. Tyto se ukázaly být v oblasti investování do hodinek populární a spolehlivé.

 • Hodinky Navitimer od Breitling
 • Hodinky Chronoswiss Regulator
 • Hodinky Reverso A od Jaeger-LeCoultre
 • Hodinky od Rolex či Patek Philippe
 • Hodinky Omega Chronograph Seamaster Professional
 • Hodinky Lange 1 od A. Lange Und Söhne (hodně drahé)
 • Hodinky Nautilus od Patek Philippe (taky hodně drahé)
 • Royal Oak Offshore od Audemars Piguet (taky hodně drahé)
 • IWC Doppelchronograph Fliegeruhr (taky hodně drahé)

A co vy? Přemýšlíte o investici do hodinek? Nebo jste si už nějaký kousek koupili? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

A co si déle přečíst o investici do hodinek?

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  3Comments

  Add yours

  + Leave a Comment

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.