Hodinky k pánskému obleku – pravidla pro výběr formálních hodinek

Estimated read time 8 min read

Kombinaci hodinek s pánským oblekem je dobré promyslet. Zde už si hodinky na zápěstí nedáváme pouze proto, abychom se mohli podívat na čas, ale hodinky zároveň nosíme, abychom z hodinek učinili módní doplněk a jakési prohlášení o osobním stylu a osobních preferencích.

Skvělá a vhodná kombinace hodinek a obleku může skutečně, parádně a hluboce vyzdvihnout váš look, stejně jako nevhodná kombinace hodinek a pánského obleku může celkový dojem z vás absolutně pohřbít.

Přečtěte si proto našich pět základních pravidel kombinace obleku a hodinek + se podívejte na některé z nejelegantnějších kombinací ve fotogalerii níže.

Pravidlo číslo jedna: Hodinky k obleku vybírejte podle příležitosti

Stejným způsobem, jakým byste si vybrali oblek, který byste si oblékli na charitativní galavečer, jachtařskou párty nebo pracovní oběd, si vyberte hodinky, které se na akci hodí.

Obecně platí, že čím formálnější událost bude, tím méně komplikované hodinky budete chtít. Dress code s označením „Black Tie“ vyžaduje smoking a šaty, které lze také použít pro formálnější obchodní prostředí a elegantní večeři.

S označením Black Tie se nejčastěji setkáte na prestižních a vysoce formálních událostech, jako jsou významné plesy, slavnostní večeře, galavečery a operní premiéry.

Kovové řemínky u hodinek jsou obecně považovány za méně formální, zatímco černý (a někdy šedý, hnědý nebo tmavě modrý) kožený řemínek je obvykle pro tyto akce nejvhodnější. Vyberte si pouzdro hodinek i ciferník hodinek bez jakýchkoli velkých a odvážných doplňků a dodržujte minimální barevná schémata (ne, zde nechcete oranžový pásek u hodinek). Při formálních příležitostech přemýšlejte: noste takový oblek, jaký byste si vzali ve svatební den, a zkombinujte ho s hodinkami, které byste si hrdě vzali na formální večeři.

Čím více je to klidnější a méně formálnější akce, tím více můžete rozšířit škálu stylů hodinek, které si vezmete. Kožené řemínky mohou mít více barev, hodinky mohou obsahovat chronografy, komplikace nebo i další kreativní umění. Při méně formálních příležitostech přemýšlejte: žádná kravata a pol tričko? Pak klidně outfit zkombinujte s hodinkami, které zaujmou a vyjádří vaši povahu.

Kombinace hodinek a dress codu
Kombinace hodinek a dress codu | Zdroj fotografie: Pavel Horelica

Pravidlo číslo dvě: Kombinujte ty správné barvy

Další fází v kombinaci hodinek s oblekem je pravidlo správných barev. Zde chcete, aby vaše hodinky (řemínek u hodinek) vhodně doplňovaly barvu vašeho oblečení a aby se barvy nešikovně „nebily“. K dosažení tohoto cíle vám pomůže řada triků.

Nejjednodušší je jít monotónní cestou. Nosíte úplně černý (nebo bílý nebo námořnický nebo jakýkoli odstín, který se vám líbí) oblek? Pak ho zkombinujte s hodinkami ve stejné barvě. To je obzvláště zábavné, pokud zvolíte oblek, který má méně tradiční odstín, jako je kaštanová nebo armádní zelená.

Dalším způsobem, jak zachovat jednotné barevné schéma, je cesta kombinace barev u doplňků. Jakou barvu má váš opasek a boty? Pak si vyberte hodinky s řemínkem nebo ciferníkem ve stejné (nebo podobné) barvě a váš outfit bude vždy vypadat dobře poskládaný. Když budete mít hodinky s koženým páskem, budete muset také zvážit barvu kožených bot a pásků. Pokud budete nosit tři různé barvy kůže, bude to vypadat trochu nesourodě. Vždy se tedy snažte sladit barvy kůží (nemusí být úplně stejný odstín, ale stejná barva ano).

Kombinujte barvy kůží jednotlivých doplňků
Kombinujte barvy kůží jednotlivých doplňků | Zdroj fotografie: Pavel Horelica
Kombinujte barvy kůží jednotlivých doplňků
Kombinujte barvy kůží jednotlivých doplňků | Zdroj fotografie: Freeimages.com

Samozřejmě můžete také jít cesto jemné kombinace barev. Námořnická modrá a hnědá kůže jsou klasickou kombinací, zatímco tmavě černá a hnědá kůže nevypadají moc dobře.

Vždy dbejte na dobré kombinace barev, když párujete hodinky a oblek
Vždy dbejte na dobré kombinace barev, když párujete hodinky a oblek | Zdroj fotografie: Pavel Horelica

Máte hodinky s kovovým řemínkem? Pak kombinujte kovy stejné barvy, zkuste také sladit barvy svých manžetových knoflíků s hodinkami.

Odvážnější kombinace hodinek a obleku
Odvážnější kombinace hodinek a obleku | Zdroj fotografie: Freeimages.com

Pravidlo číslo tři: Na velikosti zde záleží

Na velikosti zápěstí i hodinek záleží a záleží na tom hodně. Máte velké zápěstí a nosíte hodinky, které jsou příliš malé? Bude to vypadat komicky. Máte tenké zápěstí a nosíte příliš velké hodinky? Taky trochu komedie. Rozhodně si vyberete hodinky, které se hodí k velikosti vašeho zápěstí, ale samozřejmě také si vyberte hodinky, které se hodí k vašemu obleku.

Velké hodinky na menším zápěstí vypadají spíše komicky
Velké hodinky na menším zápěstí vypadají spíše komicky | Zdroj fotografie: Pavel Horelica

Obecně lze říci, že tenčí hodinky je nejlépe kombinovat s formálnějšími obleky a smokingy, protože musí dobře sedět a hladce klouzat po obleku i mimo něj. Větší a objemnější hodinky by měly být vyhrazeny pro ty příležitosti, kdy máte vyhrnuté rukávy nebo vaše bunda jim poskytuje příslušný dýchací prostor. Když se sako zasekne na tlačítkách jeho 45mm komplikovaných hodinek pokaždé, když si je sundá, asi to není moc dobré.

Hodinky k pánskému obleku musí být dostatečně štíhlé, aby mohly vklouznout pod manžetu košile nositele. Ačkoli jsou preference každého jiné, většina nadšenců do hodinek bude souhlasit s tím, že hodinky k obleku mají mít průměr 42 mm a menší.

Pravidlo číslo čtyři: Nebojte se vytáhnout Jamese Bonda

Toto je pravidlo, které vždy hodně rozděluje svět hodinářských nadšenců: sportovní hodinky s oblekem. I když určitě souhlasíme s tím, že místo a čas pro sportovní hodinky jsou daleko od akce Black Tie, je vždy trochu osvěžující trochu změnit věci, zejména ve jménu Jamese Bonda. Nechvalně proslulý britský tajný agent je známý tím, že kombinuje potápěčské hodinky se smokingem (koneckonců dobrodružství může číhat na každém rohu), a to, co zpočátku způsobovalo u nadšenců do hodinek jen lapání po dechu, se ve skutečnosti proměnilo v trochu cool věc.

V souladu s rostoucím trendem mileniálů, kdy se nosí tenisky s obleky a trička pod obleky, rozhodně tento styl nemusí nikoho urazit.

Základní radou zde je, že chcete, aby způsob, jakým kombinujete hodinky a oblek, byl odrazem vašeho osobního vkusu – a pokud jste trochu muž 007, není třeba to skrývat. Ke konci dne, kdy je váš oblek odvážným výrazem stylu, jsou vaše hodinky tak trochu intimnějším rozšířením vaší osoby. Některé dny můžete být sametový motýlek Calatrava a jindy zase muž typu Speedmaster.

Je asi samozřejmé, že hodinky s gumovým řemínkem nejsou přijatelné k pánskému obleku. I když jsou ideální pro potápění nebo jiné namáhavé činnosti, gumové řemínky na hodinky nejsou určeny k nošení k obleku. A toho se držte. Účel sportovních hodinek je úplně jiný.

I kovový řemínek hodinek může k obleku vypadat dobře
I kovový řemínek hodinek může k obleku vypadat dobře | Zdroj fotografie: Pavel Horelica

Pravidlo číslo pět: S chytrými hodinkami u obleku opatrně

Tato kategorie hodinek je ze všech možností nejméně elegantní. Jsou to méně hodinky a více vysoce funkční technologie, která umožňuje volání, odesílání textů, různé aplikace a ano, také ukazují čas.

Chytré hodinky se zpočátku nesnažily vypadat stylově. Vypadaly spíše jako počítač na ruce. Nyní už jsou stále vyspělejší a atraktivnější. Některé vypadají velmi pěkně a je vhodné je nosit k obleku. Ale vybírejte spíše z hybridních chytrých hodinek, ty mohou být i hodně elegantní.

A dále si přečtěte

  • Zdroj obrázku: Freeimages.com
Pavel Horelica

Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

Další články:

Další články autora:

+ There are no comments

Add yours

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.