Hodinky na zimu – co je to a opravdu se v zimě nosí jiné hodinky?

Estimated read time 8 min read

Musím říct, že dříve mě nikdy nenapadlo, že existuje něco jako zimní hodinky. Opravdu nikdy mě nenapadlo, že by hodinky mohly být sezónní.

Zima ale klade pro majitele hodinek překvapivě zajímavé otázky – otázky praktického, společenského a někdy i technického rázu.

Vezměte si jako příklad výhody kožených řemínků oproti kovovým náramkům: Kožený řemínek funguje mnohem lépe v zimě než v létě, kovový náramek je pak vhodnější pro teplejší měsíce. V létě zápěstí otékají a potí se a pot je zabijákem kůže. Klasické kožené pásky absorbují teplo vaší pokožky a budou příjemné spíše v chladnějším počasí.

Hodinky na zimní sporty

Prašan už volá, nezapomeňte se na zimní sportování pořádně vybavit! K dokonalému zimnímu sportovnímu outfitu by neměly chybět ty správné hodinky.

Pro milovníky lyžování a zimních sportů je k dispozici široký výběr hodinek s užitečnými funkcemi pro sport a přežití. Bohužel často vypadají velmi skromně a v běžném životě nejsou příliš užitečné. Pokud ale máte rádi klasickou eleganci a myslíte si, že hodinky by se měly hodit k obleku a později i po pobyt venku, zde najdete inspiraci na atraktivní, ale funkční náramkové hodinky na zimu.

Na co si dát pozor při nákupu zimních hodinek

Na ledu a sněhu jsou vaše náramkové hodinky vystaveny trochu jinému namáhání, než jaké je v běžném každodenním životě. Před výběrem správného modelu si položte otázku: Jakým podmínkám prostředí (sníh, led, ledová voda atd.) budou moje hodinky vystaveny? A které další funkce jsou pro mě důležité?

Dalším důležitým bodem je samozřejmě i to, kolik peněz chcete utratit. V závislosti na zvoleném sportu nebo aktivitě byste měli zvážit následující faktory:

1. Voděodolnost

Ujistěte se, že vaše hodinky jsou nejen vodoodpudivé, ale skutečně vodotěsné. Hloubka možného ponoru je důležitá pouze v případě, že se chcete věnovat extrémním sportům, jako je potápění pod ledem. Ale i když nosíte hodinky pod oblečením při lyžování, sníh vám v pohodě může vlézt do rukávu a roztát. Na to pamatujte.

V závislosti na sportu může být vyžadován i vyšší stupeň vodotěsnosti. Většina výrobců nabízí i řadu potápěčských hodinek, které by tyto potřeby měly pokrýt.

2. Odolnost proti nárazům a poškrábání

Mechanický strojek je citlivou částí hodinek. Někteří výrobci hodinek jako Sinn Spezialuhren nebo Mühle Glashütte vyvinuli technologie, které ochrání vaše hodinky před otřesy. Pokud chcete hodinky nosit při sportovních aktivitách, jako je snowboarding nebo lyžování, kde můžete potenciálně spadnout, je důležité dbát na to, aby byl strojek v pouzdře patřičně chráněn.

Pečujte o své hodinky. Mnoho výrobců hodinek nyní používá safírová sklíčka extrémně odolná proti poškrábání, která udrží vaše hodinky čitelné. V případě pochybností lze škrábance na pouzdru odstranit vyleštěním.

3. Teplotní odolnost

Zda vaše náramkové hodinky odolají nízkým teplotám, závisí na strojku. Quartzové strojky jsou citlivější na teplotní výkyvy.

Dokud budete nosit hodinky na zápěstí, budou se udržovat v teple díky vaší tělesné teplotě. Při turistice nebo lyžování se však hodinky často nosí i přes oblečení a venkovní teplota je pak snáze ochladí. Quartz strojky zaručují dokonalou přesnost při teplotách mezi 5 °C a 35 °C, mechanické hodinky nejsou ovlivněny nižšími teplotami díky použití komponent odolných proti chladu. Jednotlivé části strojku hodinek se roztahují nebo smršťují v závislosti na venkovní teplotě. Použití určitých kovů a olejů je činí odolnějšími vůči povětrnostním vlivům a umožňuje jim i při dvoumístných mínusových teplotách dát přesné informace o čase.

4. Další funkce hodinek

V závislosti na typu zimního sportu existují i zajímavé doplňkové funkce na hodinkách, které mohou být hodně užitečné: Existují třeba hodinky s displejem teploměru, výškoměrem, navigační funkcí a speciálním osvětlením. Mnoho hodinek bylo původně vyvinuto pro profesionální použití, a proto mají speciální funkce, které mohou být užitečné v konkrétním prostředí. Zkuste se po takových podívat.

Pár typů na luxusní hodinky na zimu

Tissot T-Touch Expert Solar

Vysoce funkční náramkové hodinky Tissot T-Touch Expert Solar jsou multitalentem: prostřednictvím integrovaného solárního článku v ciferníku dobíjí baterii hodinek. Dále jsou vybaveny safírovým sklíčkem, jsou tak velmi dobře chráněny před poškrábáním.

Tissot T-Touch Expert Solar
Tissot T-Touch Expert Solar | Autor: Pavel Horelica

Mají barometr a výškoměr pro měření barometrického tlaku a nadmořské výšky. S orientací vám pomůže integrovaný kompas. Časovač, azimut a podsvícení jsou další užitečné funkce, které T-Touch Expert Solar nabízí.

Rolex Submariner

Rolex Submariner jsou klasikou mezi hodinkami Rolex – jsou sportovní a přesto zároveň elegantní. Díky luminiscenčním indexům jsou velmi dobře čitelné i za špatných povětrnostních podmínek.

Rolex Submariner | Autor: Tomáš Soukup
Rolex Submariner | Autor: Pavel Horelica

Jsou vodotěsné až do hloubky 300 m a jsou také vybaveny safírovým sklíčkem odolným proti poškrábání. Klíčovou výhodou je zapínání Oyster, které snadno prodlouží řemínek o pár centimetrů. Hodí se tedy na zapnutí přes potápěčský oblek – nebo přes lyžařské oblečení. A to je super.

Breitling Emergency

Pokud jste v nerovném terénu nebo je velká šance, že budete potřebovat záchranu, Breitling Emergency je ideálním společníkem! Tyto hodinky jsou vybaveny snadno ovladatelným anténním systémem, který při aktivaci na dvou frekvencích vysílá tísňové volání a můžete být lokalizován personálem tísňového volání.

Breitling Emergency
Breitling Emergency | Zdroj obrázku: s laskavým volením Watchfinder & Co.

Hodinky jsou stále funkční i při teplotách do -20°C a jsou vybaveny energeticky úspornou baterií.

TAG Heuer Aquaracer

Aquaracer od TAG Heuer, vyvinuté jako potápěčské hodinky, jsou také dokonalými sportovními hodinkami na zimu. Jsou vodotěsné, odolné proti nárazům a opatřen luminiscenčními indexy pro maximální čitelnost. Je k dispozici v různých verzích s funkcí chronografu a bez ní a i elegantní dámské verze jsou vyrobeny z různých materiálů. Je ideálním společníkem pro každou cestu po zledovatělých oblastech.

Rolex Explorer

Pokud hledáte hodinky pro opravdové dobrodruhy, Rolex Explorer je dobrá volba. Tyto hodinky byly mnohokrát na vrcholu hory Mount Everest a dokázaly, že bez problémů vydrží i velké výšky. Jejich minimalistický ciferník zajišťuje špičkovou čitelnost i při hustém sněžení nebo špatných povětrnostních podmínkách, zatímco safírové sklíčko odolné proti poškrábání a spolehlivé pouzdro Oyster zajišťují vodotěsnost a odolnost proti nárazům.

Sinn EZM 12

EZM 12 od Sinn byly speciálně vyvinuty pro leteckou záchranu. Odolávají extrémním teplotám –45 °C až +80 °C a jsou zvláště odolné proti poškrábání. Jejich pouzdro se snadno čistí a dezinfikuje, v případě potřeby mají i funkci tepové frekvence, kterou lze dobře využít i při sportu. Díky technologii AR odvlhčování se uvnitř prakticky nemohou zamlžovat.

A co vy? Jaké hodinky nosíte v zimě vy?

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  + There are no comments

  Add yours

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.