Hodinky Seiko – zajímavosti a historie značky

Estimated read time 6 min read

Hodinky japonské značky Seiko jsou vždy alespoň o krok napřed před výrobky od konkurence. Opravdu je to tak. Ony tak trošku udávají trend v oboru hodinkářství. Seiko je tedy precizní, japonský výrobce hodinek, který čerpá ze svých dlouholetých zkušeností. Tato světoznámá značka se může pochlubit v jednom velkém prvenství, neboť jako první značka použila do svých hodinek mechanismus automatického natahování.

Japonská hodinářská společnost Seiko je jednou z nejuznávanějších hodinářských společností na světě. Seiko (nebo Seiko Holdings Corporation) začíná jako malý obchod v japonském městě Ginza v Tokiu v roce 1881 – už v té době vyrábí vysoce kvalitní hodinky propagující japonské řemeslo.

Trošku z historie značky Seiko

Značka Seiko je tedy japonský výrobce hodinek, jehož historie se váže až k roku 1881. Značka v průběhu své existence přicházela s jedním revolučním produktem za druhým. Netrvalo ani moc dlouho a světlo světa spatřily první japonské náramkové hodinky. Quartzové hodinky na sebe nenechaly dlouho čekat. Není divu, že si společnost získala neochvějnou pozici průkopníka inovátora v hodinářském průmyslu. Proč? Protože hodinky Seiko doslova změnily historii hodinářství právě díky nové technologii, která se stala doslova nadčasovou. Není divu, že se využívají dodnes, i když je technika na zcela jiné úrovni.

V roce 1964 se značka stala oficiálním časoměřičem na Tokijské olympiádě a na dalších mezinárodních sportovních akcích. Za vznikem společnosti stál Kintaro Hattori, který založil v Tokiu nejprve dílnu na opravu hodiny a později se začal věnovat dovozu hodinářského zboží.

Důležité mezníky v historii značky Seiko

Firmu Seiko založil tehdy 22letý Kintaro Hattori. Seiko v prvním desetiletí prodávalo a opravovalo hodinky, a pak se společnost přesunula až k otevření továrny v Seikosha v roce 1892.

Kintaro Hattori později v životě
Kintaro Hattori později v životě

V roce 1892 přináší značka první kyvadlové hodinky, které vynikaly nevšedním designem. Tehdy značka vystupovala ještě pod názvem Seikosha. O tři roky později vzniky první kapesní hodinky. Další úspěchy se dostavily na počátku nového století, konkrétně v roce 1913, kdy byly vyrobeny první náramkové hodinky.

Rok 1913 byl pro značku velmi důležitým rokem, protože to byl čas, kdy byly vyrobeny vůbec první japonské hodinky. Nazývaly se The Laurel, a bylo to období, kdy Kintaro projevil poprvé své dovednosti. Teprve v roce 1923 značka oficiálně vydala vůbec první hodinky, které nesly značku Seiko.

Seiko Laurel
Seiko Laurel

V roce 1941 vyrábí Seiko ještě pod názvem Seikosha první kapesní chronograf. Poté došlo k dočasné stagnaci díky zemětřesení a válce. V padesátých letech minulého století se však opět stává nejkvalitnějším výrobcem hodinek na světě.

V roce 1969 přišly na trh první quartzové hodinky Seiko Astron.

V roce 1986 vznikl první modelový systém, který se nazývá AGM. Tento strojek má takzvaný věčný kalendář, je tedy zcela jedno, jak dlouhý je měsíc, hodinky se nastavují samy.

Seiko prostě určuje trendy

I dnes, o mnoho let později, mechanické hodinky Seiko patří mezi nejvyhledávanější na světě, obzvlášť oblíbená je série Seiko 5. Hodinky se vyznačují odolností vůči nárazu, jsou vodotěsné, mají automatické natahování, zobrazují také datum.

Seiko má bohatý výběr pánských a dámských hodinek, které jsou určené pro každého a pro každou příležitost. Za pozornost stojí také automaty s křemíkovou přesností Kinetic či vybrané modely Premier.

Kde jsou hodinky Seiko vyráběny?

Strojky hodinek Seiko se vyrábí v Japonsku i v jejich dceřiných společnostech v Číně, Malajsii a Singapuru. Všechny luxusní hodinky společnosti Seiko, jako je Grand Seiko, jsou vyráběny v Shizuku-Ishi Watch Studio v japonské prefektuře Iwate.

Mnoho článků na internetu obsahuje informaci, že existují zprávy, že výrobky vyrobené mimo Japonsko mohou být stále označeny jako „vyrobené v Japonsku“, pokud jsou pod dohledem japonského úředníka. Těžko říct, pravděpodobně to tak bude.

Seiko a jejich specializace

Řady náramkových hodinek, které patří k hlavním klenotům značky, jsou dnes specializované podle použitých materiálů nebo funkcí.

Ať už se jedná o řadu Bell Matic s mechanickým alarmem, Titan, automaty s křemíkovou přesností Kinetic nebo vybrané modely Premier, vždy si můžete být jisti, že dostanete neobyčejný a unikátní výrobek světové extratřídy. Co je navíc výhodou oproti řadě konkurentů, je skutečnost, že kromě modelů v ceně několika milionů, lze Seiko výrobky pořídit i za výrazně nižší ceny, a tak si prvotřídní světovou kvalitu může dovolit téměř každý.

Mechanické hodinky Seiko patří mezi nejvyhledávanější zejména mezi sběrateli, zejména pak série Seiko „5“, které obsahují pět základních prvků moderních hodinek.

Novak Djokovic a hodinky Seiko

Hodinky Seiko vynikají svou spolehlivostí a přesností svých časoměřičů, díky nimž se můžeme s nimi setkat na mnoha sportovních akcích. Společnost tradičně sponzoruje Mistrovství světa v lehké atletice, olympiády a nyní spolupracuje s tenistou Novakem Djokovicem a atletkou Daryou Klishinou.

Pár zajímavostí o hodinkách Seiko

  • Slovo Seiko v japonštině znamená úspěch a minutu.
  • Společnost byla založena opravářem hodin v Tokiu v Japonsku. Byl to Kintaro Hatorri, který zahájil činnost firmy Seiko jako klenotnictví a hodinářství. Nyní firmu vede jeho vnuk.
  • Hodinky Seiko byly vůbec první, které byly inzerovány v televizi v Japonsku.

A co vy? Máte hodinky Seiko? Jak jste s nimi spokojeni?

Pavel Horelica

Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

Další články:

Další články autora:

+ There are no comments

Add yours

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.