Hodinky určené speciálně pro lékaře? Ano, existují

Estimated read time 5 min read

Čtyři francouzští lékaři s vášní pro kvalitní hodinky dali hlavy dohromady a vytvořili značku Doplr – švýcarské hodinky s lékařskými funkcemi staré školy.

Hodinky od lékařů, pro lékaře

Chtěli vytvořit hodinky, které jsou užitečné z hlediska práce lékaře, symbolicky inovativní s ohledem na historii medicíny a zároveň hodinky nadčasové a jedinečné. Třeba téměř všichni piloti vlastní hodinky značky Breitling, které jim svého času umožňovaly navigovat se ve vzduchu. Proč také lékaři nemají vlastní značku hodinek?Pověstná historie

Mezi medicínou a hodinářstvím opravdu existuje historické spojení. Vlastně první takové hodinky existovaly už před 310 lety! Byly to první pulsometrové hodinky, které vymyslel Dr. John Floyer, anglický lékař, a používal je k měření pulsu pacientů. Byly navrženy s londýnským hodinářem Samuelem Watsonem. Fascinováni tímto vynálezem se výrobci rozhodli vytvořit vlastní verzi takových hodinek pro lékaře: Doplr (vyslovujte „doppler“). Vytvoření takových hodinek zabralo 15 měsíců vývoje ve spolupráci se švýcarskými hodináři a francouzskými designéry.

Nápad mezi přáteli

Zakladatel Doplr Vincent Azzola sdílí příběh.

„Během společné dovolené jsem o svém nápadu řekl třem přátelům: hodinky, inspirované pulsometrem Johna Floyera, nadčasové, skutečně kvalitní a užitečné na denní bázi při práci lékařů. Moji přátelé byli okamžitě nadšení a projekt jsme spustili v březnu 2016. Po 15 měsících práce jsme měli na zápěstích první prototypy. Poté jsme vytvořili webové stránky, rozeslali pozvánky našim přátelům a přes sociální sítě. Za 24 hodin jsme obdrželi 200 registrací. To nás povzbudilo v pokračování a další výrobě.“

Hodinky Doplr
Hodinky Doplr

Vincent Azzola pokračuje v příběhu:

Stejně jako první pulsometr od Johna Floyera, jsou i naše hodinky vybaveny pulsometrem na číselníku, který lze krásně použít k měření pulsu pacienta. I když toto příslušenství není úplně revoluční, je pro lékaře stejně užitečné jako hodinky Breitling pro pilota.

K měření tepu pacienta stačí počkat, až vteřinová ručička překročí značku 12 hodin, a pak napočítáte 15 pulzů. V 15. tepu jednoduše odečtěte číslo na stupnici a získáte tepovou frekvenci. Přidali jsme také astmatický měřič, který umožňuje měření dechové frekvence (vyhnete se tak nutnosti používat stopky na smartphonu). Jakmile konec sekundové ručičky překročí 6 hodin, napočítáte pět nádechů. Při pohybu pátého dechu pacienta jednoduše odečtěte číslo na stupnici a budete mít dechovou frekvenci.

Hodinky jsou také skvěle dezinfikovatelné a vodotěsné do 100m, testovány i v sauně. Bez obav si s nimi můžete umýt ruce. Strojek hodinek je mechanický a natahuje se automaticky, takže není potřeba baterií. Tyto hodinky používané předními švýcarskými hodináři jsou navrženy tak, aby vydržely po celý život. A každé hodinky jsou jedinečné. Nabízíme i limitované edice, kde je na vnitřní straně vyryto jméno majitele. V první kolekci bylo pouze 300 hodinek Pulse-Watch.

Vyvažování života lékaře podnikatele

Najít tuto rovnováhu bylo zpočátku velmi obtížné. Všichni čtyři jsme mladí lékaři s velmi nabitými lékařskými rozvrhy. Museli jsme velmi tvrdě pracovat nonstop v našich lékařských praxích a ordinacích, často dlouho do noci a i o víkendech, abychom vytvořili hodinky Doplr, ale všechno to stálo za to.

Problémy s financováním

Prozatím jsme projekt financovali z vlastních peněz, protože jsme chtěli být 100% nezávislí. Několik let nebudeme mít žádné zisky, ale i když je to životně důležité pro naši dlouhověkost, není to to, co nás motivuje.

Větší mise, než jsme my sami

Za každého prodaného Doplra věnujeme Lékařům bez hranic 25 eur, což je ekvivalent lékařské konzultace nebo 15 očkování proti choleře. Do budoucna bychom chtěli dělat více a vytvářet partnerství s dalšími spolky. To je naše vize pro společnost.

Vyžaduje to spoustu času a energie a musíte počítat s mnoha neúspěchy a překvapeními. Ale na konci dne stojí za všechny oběti prostý fakt, že držíte v rukou krásný a užitečný produkt, který pochází z vaší fantazie. Pokud něco podnítí vaši představivost, jděte do toho.


  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  1 Comment

  Add yours

  + Leave a Comment

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.