V 18. století vzniklo ve Švýcarsku několik hodinářských manufaktur. Jen jedna z nich však od roku 1755 nikdy nepřestala vyrábět hodinky: to je značka Vacheron Constantin.
Vacheron Constantin je značka, která vyrábí luxusní, elegantní a nadčasové modely hodinek, jež jsou určeny mužům i ženám. Dodnes nepřestávají fascinovat sběratele a nadšence do hodinek po celém světě. Značka navíc Vacheron Constantin dokáže své fanoušky neustále překvapovat – před několika lety například uvedla velmi mladistvou kolekci s ocelovými modely Fiftysix.
Společnost Vacheron Constantin, založená 17. září 1755 Jean-Marcem Vacheronem, je tak nejstarším výrobcem hodinek, který stále funguje. Svoji, až fenomenální reputaci značka Vacheron Constantin získala výrobou mimořádných ultrakomplikovaných, řemeslně a esteticky dokonalých hodinek.
Vacheron Constantin si dnes může nárokovat titul výrobce nejkomplikovanějších hodinek, jaké kdy byly vytvořeny. Hodinky Vacheron Constantin ref. 57260, které byly vydána v roce 2015, se mohou pochlubit neuvěřitelnými 57 komplikacemi, což je pozoruhodný výkon, a to i ve srovnání s ostatními prestižními tvůrci haute horology. Hodinky s sebou přinášejí status elity a jsou určeny tomu, kdo dokáže ocenit kouzlo hodinářského umění haute horlogerie.
Haute Horlogerie lze doslovně přeložit jako Vynikající hodinařina.
Vacheron Constantin byly vždy hodinky pro elitu. Vždyť seznam klientů této značky zahrnoval císaře, papeže, krále a prezidenty.
Aktuální sortiment zahrnuje devět odlišných modelů: FiftySix, Patrimony, Traditionelle, Malte, Overseas, 1972, Harmony, Historiques a Metiers D’Art Créatives.
Motto společnosti (které zůstává dodnes): „Dělejte to lépe, pokud je to možné, a to je vždy možné,“ bylo napsáno v dopise Françoise Constantina z roku 1819.
Značka Vacheron Constantin se hrdě označuje jako „one of not too many“, tedy v překladu jedna z mála. Málokterý hodinářský dům se totiž může pochlubit více než 260letou historií.
Vacheron Constantin a Ženevská pečeť
Od roku 1901 nesou hodinky s iniciálami VC označení té nejvyšší technické i estetické kvality, takzvanou Ženevskou pečeť. Hodinky Vacheron Constantin jsou tak označeny Ženevskou pečetí, puncem hodinářské výjimečnosti, a to jak po stránce technické, tak i estetické.
Typické pro značku Vacheron Constantin je také logo ve tvaru maltézského kříže, které bylo registrováno už v roce 1880. Vychází z tvaru součástky perovníku – kříže, který chránil pero proti přepětí.
I když značka každoročně uvádí řadu novinek, platí pro ně nepsané pravidlo, že musí vycházet z designových kódů brandu, jež jsou mnohdy staré i desítky let. Přesto však hodinky Vacheron Constantin působí velmi moderně a současně.
Hodinky Vacheron Constantin se tak řadí mezi cenné kousky a investiční hodinky.
Historie značky Vacheron Constantin
Byl den 17. září roku 1755, když si 24 letý hodinář jménm Jean-Marc Vacheron v Ženevě založil svůj první hodinářský obchod. Toto datum je tedy i dodnes pokládáno za oficiální počátek dnes slavné hodinkářské manufaktury, která ani do dnešního dne nepřestala vyrábět své elegantní hodinky.
V roce 1819, se vnuk zakladatele Jacques Barthélemy Vacheron spojil s Françoisem Constantinem, velmi schopným podnikatelem, jenž pro značku Vacheron et Constantin otevřel nové trhy, například Severní Ameriku. Právě François Constantin je autorem motta, jejž manufaktura pokládá za své krédo dodnes: „Dělej vše lépe, když je to možné, a to je možné vždy.“
V roce 1916 pak vznikly v hodinkářské manufaktuře náramkové hodinky s miniaturním strojkem pro slavného mahárádžu z Patialy, velkého milovníka luxusu.
V první polovině 20. století se mezi její zákazníky zapsali američtí miliardáři i korunované hlavy, jako byl egyptský král Farúk. V ženevské manufaktuře pro ně mistři hodináři vytvářeli ty nejkomplikovanější kapesní hodinky, které se nesmazatelně zapsaly do historie.
Za svou úžasnou a dlouhou historii značka vytvořila na 1 500 nejrůznějších modelů hodinek. Značka patří mezi jednu z nejcennějších manufaktur hodinářského světa, je také součástí velké společnosti Richemont Group. Představuje minulost řemesla a budoucnost v jednom.
+ There are no comments
Add yours