Hybridní chytré hodinky – co to je?

Estimated read time 6 min read

Žijeme v hodně zajímavé době. Technologie pokročila natolik, že pokud vidíme technologii, kterou si jako technologii budoucnosti představovali lidé někde v 50. letech, jeví se to trošku kuriózně. Třeba různé vychytávky a gadgety, které používali herci v původním televizním seriálu Star Trek, vypadají z dnešního pohledu stejně zastaralé jako hodinky někdy z 80. let. Stačí se podívat na chytré hodinky a zjistíte, jak daleko jsme v tomto směru za několik desetiletí pokročili.

Pokud se budeme bavit o všech skvělých gadgetech futuristického designu, chytré hodinky ze Star Wars zcela nezachytily představivost veřejnosti. Je za tím mnoho důvodů, ale nejjednodušším vysvětlením může být jen to, že lidé chtějí, aby hodinky vypadaly a chovaly se jako hodinky. Ne každý chce žít v díle science fiction, i když se budoucnost nevyhnutelně stává přítomností.

Pokud milujete hodinky, a chytré hodinky si vás tak úplně nezískaly, čtěte dále a dozvíte se více o hybridních chytrých hodinkách.

Hybridní chytré hodinky – co to vlastně je?

Pokud hledáte rychlou odpověď na to, co jsou to vlastně ty hybridní chytré hodinky, základní definicí je to, že to jsou hodinky, které kombinují propojené funkce chytrých hodinek při zachování estetiky tradičních analogových hodinek. Hybridní chytré hodinky jsou hodinky připojené k chytrému telefonu, ale (většinou) bez dotykového displaye. Hybridní chytré hodinky nabízejí sledování fitness dat, upozornění volání pomocí vibrací a další funkce chytrých hodinek – je to ale zařízení, které vypadá spíše jako tradiční hodinky než jako součást moderní technologie.

Proč by někdo chtěl hybridní chytré hodinky?

Svojí cílovou skupinu rozhodně mají. Problém s rychlým vývojem technologií spočívá v tom, že někdy jinak působivý vynález je širokou veřejností z mnoha důvodů odmítnut. Tak třeba takové Google Glass jsou dokonalým příkladem technicky skvělého vynálezu, kterému se však nepodařilo masivně se uchytit u široké veřejnosti. Lidé pochopitelně neměli rádi riziko pro svoje soukromí.

Chytré hodinky samozřejmě nečelí stejné náročné bitvě jako Google Glass – chytré hodinky mají spoustu úžasných a fascinujících funkcí, jako je sledování vašeho zdraví a kondice, příjem textových a telefonních zpráv a přehrávání zvukových souborů nebo počítání vypitých sklenic vody (nebo piva). Tyto hodinky mají dotykové obrazovky, takže se aktivují a interagují stejným způsobem jako smartphone.

Přesto pro část veřejnosti, která ráda nakupuje hodinky, jsou chytré hodinky spíše novinkou než nutností. Je to pravděpodobně proto, že milovníci hodinek mají tendenci být od přírody tak trošku staromódní – jak by řekl Sheldon Cooper z Teorie velkého třesku, jsou zastánci homeostázy – nemají rádi novinky ani velké změny. Sběratelé hodinek si uvědomují, že ve věku chytrých telefonů nejsou hodinky neodmyslitelně nutné. Radost z krásných hodinek je ale způsob, jakým přináší část minulosti do budoucnosti.

Kéž by existovaly hodinky, které by kombinovaly moderní funkce chytrých hodinek se stylem a elegancí klasických náramkových hodinek, že? Ale ony existují. Jsou to právě hybridní chytré hodinky.

Na trh vstupují hybridní chytré hodinky?

Než se svět stal digitálním, byly všechny hodinky mechanické. Elegance designu a precizní řemeslné zpracování některých z nejlepších hodinářů pomohlo zajistit, aby jejich jména – Rolex, TAG Heuer, Patek Philippe, abychom jmenovali alespoň některé – zůstala synonymem pro TOP klasické hodinky.

Pro lidi, kteří milují tyto klasické designy hodinek, se zjevení chytrých hodinek jeví jako další smrtelná rána pro toto odvětví. Hybridní chytré hodinky se tak trochu starají o to, aby tomu tak nebylo.

Zvenku hybridní chytré hodinky vypadají jako jemně zpracované mechanické a klasické hodinky.Mají klasický analogový ciferník s hodinovou, minutovou a sekundovou ručičkou a řemínek hodinek může být z nerezové oceli, kůže nebo látky, stejně jako tomu je u běžných mechanických hodinek. Pokud byste se nepodívali blíže, neměli byste důvod se domnívat, že jde o něco jiného, než o klasické hodinky.

Hybridní chytré hodinky měří i počet kroků
Hybridní chytré hodinky měří i počet kroků, zdroj fotografie: Pavel Horelica

Ve skutečnosti se však hybridní chytré hodinky od klasických hodně liší.

Hybridní chytré hodinky Garmin
Hybridní chytré hodinky Garmin, zdroj fotografie: Instagram společnosti Garmin

Funkce hybridních chytrých hodinek

Stejně jako chytré hodinky mají hybridní chytré hodinky řadu dalších funkcí, včetně sledování dat o vašem zdraví a fitness výkonu. Hybridní chytré hodinky se mohou propojit s vaším smartphonem, abyste mohli přijímat oznámení o zprávách nebo ovládat fotoaparát nebo hudební přehrávač telefonu.

Umožňují vám zůstat ve spojení, aniž byste museli být neustále fyzicky připojeni k telefonu.

Na rozdíl od chytrých hodinek (zejména nejnovějších modelů) hybridní chytré hodinky nemají dotykové obrazovky a nemohou spouštět většinu typů aplikací. S hybridními chytrými hodinkami obvykle přichází spousta pokročilých funkcí – budík, světový čas, kompas, počet kroků – ale aplikaci Uber tam nenajdete.

Jedním z největších problémů s chytrými hodinkami je jejich krátká výdrž baterie. To u hybridních chytrých hodinek většinou není problém, protože bez dotykových obrazovek hlavní „sosač“ energie inteligentních hodin chybí. Takže vydrží nabité opravdu hodně dlouho. To je velká výhoda.

Které hybridní chytré hodinky doporučím já?

 • Od společnosti Nokia – Steel HR Hybrid Smartwatch
 • Hodinky Garmin Vivomove
 • Fossil Collider Hybrid Hr Smartwatch
 • Emporio Armani Hybrid Smartwatch ART3004
 • Hodinky švédské značky Kronaby

A co vy? Jsou vám hybridní chytré hodinky sympatické? Nosíte je?

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  + There are no comments

  Add yours

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.