Jak a kde nejlépe prodat svoje hodinky?

Estimated read time 13 min read

Každý, kdo sbírá obyčejné nebo i luxusní hodinky, se dříve nebo později pravděpodobně dostane do bodu, kdy bude chtít některé ze svých hodinek prodat. Co přesně byste tedy měli zvážit při prodeji svých hodinek a jak dostat za vaše hodinky tu nejlepší cenu? Rádi bychom vám pomohli úspěšně prodat vaše použité hodinky tím, že odpovíme na některé běžné otázky o prodeji hodinek.

Kde nejlépe prodat svoje hodinky? Jak oslovit co nejvíce potenciálních kupců?

Je mnoho způsobů a možností, jak se dají obyčejné nebo luxusní hodinky prodat. Pojďme se podívat na ty nejčastější možnosti prodeje.

Přátelé a přátelé přátel

Pokud chcete hodinky prodat, ať už se jedná o vintage nebo luxusní model hodinek, musíte přirozeně najít kupce. Váš okruh přátel je často nejviditelnější možností. Zkuste se poptat lidí, o kterých víte, že se o hodinky zajímají.

Odborná hodinkářská fóra

Oblíbeným řešením je také sledování odborných fór. Počet potenciálních kupců na těchto platformách je však velmi omezený. I tak se tam dají lepší hodinky určitě prodat. Příklad takových fór? Třeba české forum.chronomag.cz nebo zahraniční watchuseek.com.

Jak by se asi dalo očekávat, tato fóra navštěvují nadšenci, kteří jsou velmi znalí hodinek. Ujistěte se tedy, že jste dobře vybaveni informacemi, než se vydáte do těchto odborných míst. Nebo vás tam sežerou.Online aukční portály

Další možností je prodej na online platformách, typicky jde o Aukro.cz, Bazos.cz nebo Facebookové skupiny. Tato online tržiště a aukční weby jsou skvělé sice pro prodej starého oblečení a elektroniky, ale prodej kvalitních hodinek není tak jednoduchý jako u jiných produktů. Za tyto luxusní hodinky prostě na podobných portálech často nedostanete cenu, kterou chcete. Čest výjimkám!

Ono ale také není úplně snadné něco na na takových portálech prodat. Na webech jako jako Aukro, Amazon nebo eBay je systém hodnocení, který je životně důležitý pro většinu prodávajících a obchodníků. Všechno je ovlivněno tímto hodnocením a je to všechno o důvěře. Nejlépe si pak vedou ti, kteří zde prodávají často a mají vysoké hodnocení od zákazníků. Tito mají skvělou výchozí pozici, zvláště ve srovnání s někým, kdo se rozhodl prodat jediné hodinky a nemá žádnou historii. Pokud jste nový prodejce, je vaše hodnocení nulové. Žádný kupující nebude ochoten důvěřovat vašemu předmětu, který třeba i stojí větší částku peněz – nedostanete se ani zdaleka k takové částce, jakou si za své hodinky zasloužíte. Ale zkuste to, možná zde prodáte.

Aukční domy

Při prodeji fakt luxusních hodinek vyšší třídy se už chodí do reálné (offline) aukce. Zde již nemáme na mysli weby jako eBay nebo Aukro – máme na mysli skutečný aukční dům. Může se to zdát na první pohled snadné a bezproblémové, ale je zde mnoho skrytých komplikací. Za prvé, skryté provize, ty jsou častým zabijákem a mohou negovat jakékoli výhody. Platíte zde provizi kupujícího (15–25 %) i provizi prodejce (10–20 %), což dále snižuje finální cenu, kterou za luxusní hodinky dostanete. Spolu s pojištěním, fotografováním a cenou dopravy opravdu ve finále nedostanete tolik, kolik byste si zasloužili.

Nejvíce (světově) známým je aukční dům Sotheby’s. Ten se ale spíš zaměřuje na díla výtvarného umění. Ale draží i hodinky.

Odborné kamenné prodejny

Není to tak dávno, co bylo opravu jen velmi málo prodejen, kde by se prodávaly použité hodinky. Mnoho z takových prodejen svůj postoj k prodeji použitých hodinek ale přehodnotilo. Na dnešním rozvíjejícím se trhu luxusních hodinek z druhé ruky se stále více hráčů snaží prodávat a kupovat použité špičkové hodinky. Zkuste toho využít. Některé takové prodejny mají i dostatek zkušeností s prodejem použitých hodinek, zatímco jiné jsou ve hře nováčky a nemusí mít potřebné znalosti, aby se vypořádali s tímto velmi úzce specializovaným trhem.

Zkuste se porozhlédnout, která taková kamenná prodejna by vaše hodinky mohla buď vykoupit, nebo vystavit do komisního prodeje.

Zkuste se obrátit přímo na online prodejce hodinek, kteří se specializují na nákup a prodej použitých luxusních hodinek. Tyto typy e-shopů mají obvykle online formuláře, které můžete vyplnit a rychle od nich získat cenovou nabídku. Obvykle mají také zavedené postupy pro zjednodušení přepravy a pojištění.

Zastavárny

Asi nejhorší možnost. Možná je tam prodáte rychle, ale dostanete minimum peněz. I zastavárna chce vydělat (jak často říká známý zastavárník Rick Harrison), takže vás budou tlačit s cenou hodně dolů. Pozor, ať vás nenapálí!

Předpoklady pro úspěšný prodej vašich hodinek

Chcete-li prodat hodinky online, musíte se ujistit, že stav hodinek je dobrý a přijatelný pro kupující. Vzhledem k tomu, že opravy hodinek jsou nákladné, kupující si rádi odečítají konkrétní částky, aby mohli pokrýt jejich opravu. Vždy se ujistěte, že jsou vaše hodinky originální. Hodinky, které nejsou autentické, si většina milovníků hodinek ve skutečnosti určitě nepřeje. Pokud jsou vaše hodinky v dobrém stavu a máte k nim všechny papíry a správnou krabici, je pravděpodobné, že kupující zaplatí odpovídající částku.

Chcete-li prodat použité hodinky online, pamatujte, že záleží také na řemínku hodinek. Měl by být ideálně původní a v dobrém stavu.

V neposlední řadě je také výhoda, pokud jste si vědomi současných trendů na trhu s hodinkami. Hodinky, které jsou žádané a oblíbené, jsou snadným kouskem pro prodej. Proto je opravdu důležité nejprve znát požadavky kupujících a teprve poté plánovat prodej hodinek. Ideálně zkuste na Google najít svoje hodinky (podle názvu či dle označení modelu) a mrkněte na zájem a aktuální cenu.

Jak zvýšit šance na prodej hodinek?

Následující tipy vám mohou pomoci zvýšit šanci i konečnou částku, kterou za hodinky dostanete, bez ohledu na to, jakým způsobem se rozhodnete svoje hodinky prodat.

1. Krabice a dokumentace jsou důležité

Když si poprvé koupíte nové luxusní hodinky od renomovaného prodejce hodinek – v závislosti na značce – budou jistě dodávány se značkovou krabicí a dokumenty prokazujícími pravost. Uschováním této originální krabice a papírů, všech originálních dokumentů, můžete potenciálním kupcům snadno dokázat pravost hodinek. Za hodinky s kompletním příslušenstvím vždy dostanete vyšší cenu, než za hodinky bez krabice a dokumentů.

2. Vždy uvádějte číslo konkrétního modelu

Vždy uveďte číslo modelu hodinek! Bez označení modelu nebo referenčního čísla nemůže potenciální kupující najít důležitá fakta, která potřebují k informovanému nákupu hodinek. Bez těchto informací by vaše hodinky pravděpodobně hodně lidí ignorovalo.

Ale pozor, nikdy NEUVÁDĚJTE celé sériové číslo hodinek. Toto je SOUKROMÝ ÚDAJ, která zůstává JEN vlastníkovi hodinek, nikoli potenciálnímu majiteli nebo někomu, kdo jen ze sebe zájemce dělá. Sériová čísla, na rozdíl od čísel modelu nebo referenčních čísel, jsou naprosto jedinečné pro vaše konkrétní hodinky. Sériové číslo je jedním z nejlepších způsobů, jak určit pravost luxusních hodinek. Pokud však uvedete sériové číslo, výrobci replik mohou vaše sériové číslo hodinek v klidu použít pro svůj fake model, pro výrobu své repliky. Sériové číslo je však stále důležité, takže jej můžete uvést ve formě několika prvních číslic sériového čísla a zbytek nahraďte „xxxxx“.

Nejdůležitější informací je model hodinek nebo referenční číslo. Ano, možná prodáváte použité Rolex Submariner, ale za posledních šest desetiletí byly vyrobeny desítky různých edicí, takže je důležité vědět, jaké je konkrétní číslo modelu/referenční číslo vašich hodinek. To kupující bude chtít určitě vědět.

3. Kvalitní fotografie

Fotky berte vážně. Hodně vážně. Při výběru luxusních hodinek je důležité udělat fotografie z KAŽDÉHO možného úhlu – ukázat každou případnou nedokonalost. Transparentností při prodeji zvýšíte vnímanou hodnotu svých hodinek a zároveň snížíte pravděpodobnost, že kupující bude chtít hodinky vrátit pro nespokojenost (ne, to fakt nechcete řešit).

Nejčastější dotazy ohledně prodeje hodinek

Co si mám připravit pro prodej hodinek?

Pro optimalizaci prodejní ceny vašich hodinek je v první řadě vhodné uschovat si veškeré dokumenty umožňující dokonalou dohledatelnost původu hodinek. „Kompletní“ hodinky s originálními doklady a revizní knihou se VŽDY prodávají lépe a rychleji než „nahé“ hodinky.

Je běžné, že třeba zdědíte hodinky, o kterých nic nevíte, a proto byste je rádi prodali. Pokud ale chybí papíry (dokumenty) a originální krabice, je těžké získat přesnější specifikace hodinek. Ale nevadí, i tak se dají prodat, jen počítejte s tím, že je prodáte za méně.

Ve většině případů budou použité hodinky také vyžadovat nějaké to repasování. Špatný stav hodinek a chybějící příslušenství či informace mohou snížit šanci na prodání nebo získání rozumné ceny za hodinky. Neodborně však hodinky nerepasujte, „nezlepšujte“. NIKDY. Buď je poškodíte, nebo úplně zničíte.

Které modely hodinek se vyplatí prodávat?

Uvědomme si, že hodinky jsou cenné předměty. Ale jaká je ve skutečnosti hodnota hodinek, to závisí na různých faktorech. Nejen drahé kovy nebo kvalitní vína, ale i luxusní hodinky jsou považovány za investici, která se vyplácí. Třeba poptávka po hodinkách Rolex v posledních letech výrazně vzrostla. V závislosti na budoucích trendech mohou třeba vintage modely vyrobené z určitých materiálů nebo se speciálními designovými prvky dosáhnout vysokých cen.

Máte originální krabici, obal, účtenky, záruku pravosti, záruční list a servisní záznamy? Prodej takových záznamů spolu s vašimi použitými hodinkami jako kompletní sady pravděpodobně usnadní proces prodeje.

S doprovodnými krabicemi a dokumenty můžete snadno zvýšit prodejní hodnotu vašich použitých hodinek o 15% – 25%.

Náš tip: Některé špičkové značky hodinek nabízejí službu, kdy vám za „symbolický“ poplatek vydají „Výpis z archivu“, osvědčení o autentizaci nebo jinou dokumentaci. Možná by stálo za to se po této možnosti podívat, pokud jsou vaše hodinky obzvlášť cenné. Nabízí to značky jako Jaeger-LeCoultre, Longines, Omega, Patek Philippe a další.

Kolik času bude vyžadovat prodej hodinek?

Pokud své hodinky prodáváte sami, musíte být připraveni na to, že to může být časově náročný proces. Sběr informací, popis stavu hodinek a i případná korespondence se zájemci o nabízené hodinky – to vše vyžaduje čas.

Jaké záruky lze na hodinky poskytnout?

Jeden problém, který mnoho lidí při prodeji hodinek neřeší, je otázka záruky. I když se u soukromých prodejů často uvádí, že nelze poskytnout žádnou záruku, je to stále časté téma diskuzí. Pro potenciálního kupce je nákup vždy spojen s určitou mírou rizika, protože až do vybalení hodinek nemůže přesně vědět, v jakém stavu jsou. Obavy kupujícího značně snížíte, pokud na hodinky poskytnete nějakou tu záruku.

Jaký význam má sentimentální připoutanost k hodinkám?

Použité luxusní hodinky jsou spojeny zejména se sentimentální hodnotou a také s jejich materiální hodnotou. Kritéria, která hrají roli při určování hodnoty, jsou často v rozporu s osobním vztahem k hodinkám. Mnoho lidí, kteří chtějí sami prodat hodinky z druhé ruky, o tom neuvažují a dělají hodinky cennějšími, než ve skutečnosti jsou. To následně způsobuje zklamání při vyjednávání o ceně a může bránit úspěšnému prodeji hodinek.Jak zjistím hodnotu svých hodinek?

Nejrychlejším a nejefektivnějším způsobem, jak zjistit hodnotu vašich hodinek, je nechat si je ocenit profesionálem. Nebo jednoduše použijte internet. Vygooglete si váš typ hodinek, ideálně třeba na zahraničních fórech, to může být dobré místo pro nástřel reálné ceny vašich hodinek.

Které hodinky si drží svou hodnotu?

Milovníci hodinek mají v oblibě zejména hodinky Rolex Daytona, Rolex Submariner, Patek Philippe Calatrava, Patek Philippe Nautilus, Audemar Piguet Royal Oak a Cartier Tank. To jsou luxusní hodinky, které prodáte opravdu vždy. Kdykoliv, vždy. Bez problému. Lidé vám ještě utrhají ruce. Ale takové hodinky má málokdo z nás, to je také třeba říci.

Kvalitní hodinky se hodně podobají luxusním autům, pokud jde o jejich hodnotu při dalším prodeji. V případě nejprémiovějších nebo vzácných modelů hodinek často překračují svou původní cenu.

A co vy? Jak jste prodali vaše hodinky vy? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

A dále si o hodinkách přečtěte

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  + There are no comments

  Add yours

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.