Jak dlouho může koronavirus (Covid-19) žít na vašich hodinkách?

Estimated read time 6 min read

Takže, jak dlouho může koronavirus, který způsobuje nemoc COVID-19 žít na vašich hodinkách? Odpověď vás možná překvapí.

Čtěte dále a zjistěte, jak můžete správně dezinfikovat hodinky.

Četné studie prokázaly, že koronavirus může žít na površích ve vaší domácnosti hodiny až dny. Pokud jste se tak trochu přehnaně báli koronaviru, často jste své pracovní desky a kliky otírali hygienickými ubrousky a dokonce jste možná své balíčky z e-shopů nechali několik dní ve sklepě v karanténě, než jste je otevřeli (jako jeden můj známý). Nosili jste roušky a gumové rukavice, ale našli jste si čas na dezinfekci hodinek? Po provedení malého průzkumu si myslím, že to rozhodně stojí za váš čas.

Kovové a nerezové řemínky hodinek

Podle různých studií může koronavirus (rodina virů, která zahrnuje ty, které způsobují nemoc COVID-19) přežít na některých površích, kterých se pravděpodobně dotýkáte každý den, mnoho hodin. Mohou to být klasické věci v domácnosti, jako jsou kliky, povrchy stolů, židlí, stříbro, šperky a samozřejmě i hodinky a náramky! Pokud třeb máte Rolex Submariner, Tudor Black Bay, Audemars Piguet Royal Oak (v mých snech) nebo jakékoli jiné hodinky s klasickým pouzdrem a náramkem z nerezové oceli, měli byste vědět, že virus na nich může přežít až 3 dny. Na nerezové ocel i šokujících 5-7 dní!

Délka jeho přežití na povrhu závisí na několika faktorech. Zejména na materiálu předmětu, vlhkosti a teplotě. Vědci zjistili, že např. ve vzduchu vydrží min. tři hodiny ve formě aerosolu, na plastech se v malém množství udržel i po 3 dnech, na nerezové oceli 2 dny, na kartonu max. 1 den a na mědi 4 hodiny.

A co gumové a nylonové řemínky (NATO) na hodinkách?

Guma je ze své podstaty antimikrobiální a antibakteriální, takže nošení gumového řemínku je z tohoto hlediska pravděpodobně nejbezpečnější sázkou. Mnoho lékařů, lékařských profesionálů a pracovníků v první linii volí gumové řemínky a NATO řemínky pro své hodinky přesně z tohoto důvodu – jsou vysoce hygienické a velmi snadno se čistí.

Nylonové řemínky „NATO“ jsou provlékací textilní pásky. Zajišťují bezpečnější nošení hodinek. NATO řemínky jsou obecně vyrobeny z látky nebo nylonu, a proto byste u nich měli používat stejná opatření jako u oblečení. Má se za to, že protože je látka porézní, s jakoukoli látkou by se mělo zacházet stejně jako s kartonem. Vzhledem k tomu, že virus potřebuje k přežití určitou vlhkost, měli byste předpokládat, že může přežít na vašem oblečení nebo řemínku NATO přibližně 24 hodin po jakékoli možné expozici. Toto riziko se ještě o něco zvyšuje, pokud vaše nato popruhy zadržují vlhkost.

Jak dezinfikovat hodinky a řemínek hodinek

Pojďme si promluvit o tom, co s tím můžete udělat. Mějte na paměti, že většina hodinek z nerezové oceli a drahých kovů se safírovými a minerálními sklíčky nebude ohrožena většinou dezinfekčních prostředků, to však neplatí pro všechny hodinky. Když přemýšlíte o správné dezinfekci hodinek, zde je několik základních pokynů, které je třeba dodržovat.

Krok 1: Pokud jsou vaše hodinky voděodolné, měli byste nejprve z hodinek odstranit veškeré nečistoty a špínu umytím pouzdra a náramku teplou mýdlovou vodou a kartáčkem na zuby s měkkými štětinami. Je důležité, abyste používali teplou vodu a ne horkou, protože horká voda by mohla zvýšit riziko roztažení těsnění hodinek. Obecně se ukázalo, že mýdlo a voda jsou jedním z absolutně nejlepších způsobů boje proti COVID-19. Doporučujeme čistit hodinky tímto způsobem po dobu alespoň 60 sekund. Ujistěte se, že se dostanete mezi i články na náramku!

Krok 2: Po očištění od nečistot a špíny můžete hodinky z nerezové oceli nebo kovu dezinfikovat pomocí malého množství vysoce kvalitního isopropylalkoholu (alespoň 60-70% alkoholu). Nejlepší způsob, jak toho dosáhnout, je nanést alkohol na vatový tampon a pečlivě otřít povrch hodinek. Alkohol schne čistě a poměrně rychle, zatímco použití nějakých hygienických ubrousků (vlhčených) pravděpodobně zanechá šmouhy. Dezinfekční prostředek na ruce také není nejlepší volbou, protože často obsahuje jiné přísady. Samozřejmě nikdy nechcete úplně ponořit žádné hodinky do kádě s alkoholem, protože to může určitě způsobit nějaké to poškození. U gumových a látkových řemínků hodinek byste měli použít pouze tekuté mýdlo a teplou vodu.

Krok 3: Ať už je řemínek hodinek kovový, pryžový nebo látkový, je nesmírně důležité, abyste jej po tomto procesu nechali pečlivě uschnout. Hodinky můžete nechat schnout na vzduchu po dobu 12–24 hodin, nebo pokud je potřebujete připravené dříve, můžete k úplnému vysušení hodinek použít fén nastavený na nejnižší teplotu.

A to je vše! Vaše hodinky jsou nyní lesklé, vydezinfikované a bez virů. V této době nejistoty a celosvětového neklidu nemůžete být nikdy příliš v bezpečí ani příliš opatrní. Čištění a dezinfekce hodinek je poměrně jednoduchý proces, který můžete provést doma s minimem nástrojů.

Pokud chcete odborníka, můžete vždy kontaktovat jakoukoliv prodejnu luxusních hodinek nebo klenotnictví, aby se postarali o vaše potřeby v oblasti čištění a dezinfekce hodinek.

A dále si o hodinkách přečtěte

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  + There are no comments

  Add yours

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.