Jak doma správně skladovat hodinky?

Estimated read time 8 min read

Dilema každého nadšence do horologie (nauka o měření času a hodinářství) je, jak nejlépe skladovat a uchovávat svou sbírku hodinek. Vlastně existuje hodně možností, z nichž každá je vhodná pro různé typy sběratelů. Přestože se box na hodinky může zdát jako nejdůležitější prvek, existuje mnoho jemnějších detailů, které jsou nedílnou součástí vhodného skladování hodinek.

Pokračujte ve čtení, dozvíte se, jak správně skladovat hodinky.

Ať už máte jedny nebo více luxusních hodinek, vědět, jak je skladovat, je zásadní. Krásné hodinky nejsou jen investicí, kterou chcete chránit, ale hodinky také vypadají a fungují lépe, když jsou správně skladovány. Neexistuje žádný správný způsob uložení hodinek. Někteří majitelé hodinek si raději nechávají všechny své luxusní hodinky vystavené, připravené k nošení a předvedení přátelům a rodině. Jiní je raději uchovávají ve skříni (či trezoru), bezpečně uzamčené, dokud je třeba nebudou chtít nosit. Bez ohledu na to, jak je skladujete, existuje několik osvědčených postupů skladování, které udrží vaše hodinky ve špičkovém stavu.

Rozhodněte se, zda chcete zobrazit nebo uložit

Rozhodování, zda si hodinky nechat na nošení nebo je schovat, není snadné. Je třeba zvážit několik faktorů, včetně toho, zda máte malé děti nebo domácí mazlíčky, kteří by mohli hodinky poškodit, či zda je místnost, ve které je chcete uložit, bezpečná a zda máte dobré místo k jejich vystavení. Pokud se rozhodnete hodinky vystavit, chraňte je před přímým slunečním zářením, zvláště pokud mají řemínek z pravé kůže. Všechny hodinky, ať už vystavené nebo uložené, by měly být uchovávány na místě bez vlhkosti, aby se zabránilo korozi.

Klíčové prvky, které je třeba vzít v úvahu při skladování hodinek

Vlhkost

Při výběru toho nejlepšího místa pro skladování hodinek je třeba zvážit několik aspektů. První je ten, jaká je v dané oblasti, kde skladujete hodinky, vlhkost. Při optimálním skladování hodinek by neměla být žádná vlhkost, protože by mohla způsobit srážení olejů v mechanických hodinkách. To znamená, že ztratí své mazací vlastnosti, což bude bránit správnému fungování hodinek.

Vlhkost může mít škodlivý dopad i na quartzové hodinky. Jakákoli kondenzace může poškodit obvody a zabránit jejich správnému chodu.

Aby se zabránilo nadměrné vlhkosti při skladování hodinek, bylo by moudré zvážit nákup nějakých sáčků se silikagelem. Tyto sáčky absorbují přebytečnou vlhkost ze vzduchu, udržují hodinky v suchu a ty pak pěkně hladce běží.

Obal a dokumenty hodinek

Přestože to nemá přímý vliv na samotné hodinky, často se doporučuje uchovávat originální krabice, návody a záruční listy v top stavu. I tyto předměty budou také negativně reagovat na vlhkost, a proto by měly být skladovány se silikagelem (nebo prostě s nějakým produktem, který absorbuje přebytečnou vlhkost).

Dokumenty jsou užitečné, pokud by se vyskytly nějaké problémy s hodinkami, nebo by majitel chtěl hodinky v budoucnu prodat. Mnoho kupujících prostě originální krabičku a dokumenty vyžaduje (cena hodinek i s příslušenstvím je i o 50% vyšší, než když mát jen samotné hodinky). Mnoho kupců si chce před nákupem použitých hodinek prohlédnout originální dokumentaci, aby se ujistili, že se jedná o pravý výrobek a ne repliku.

Uchování vaší certifikační dokumentace v bezpečí je zásadní.

Magnetická pole a kolísání teplot

Některé luxusní hodinky mají určitou úroveň odolnosti proti magnetickým polím a teplotním výkyvům. Nedoporučuje se však zbytečně vystavovat hodinky těmto silám. Hodinky je nejlepší skladovat v prostředí, kde lze trvale udržovat vhodnou teplotu. Hodinky by také měly být skladovány mimo dosah jakýchkoli vnějších magnetických sil a polí. To je asi jasné.

Baterie a strojky hodinek

Pokud se hodinky skladují po delší dobu, je třeba vzít v úvahu i jejich strojek. Baterie v quartzových hodinkách mohou korodovat a vytékat, což by je učinilo nepoužitelnými a mohly by se takto také zničit. Nejjednodušší způsob, jak se tomu vyhnout, je vyjmout baterie z quartzových hodinek před jejich dlouhodobým skladováním. To je nejlepší cesta.

Mechanické hodinky by se měly občas nosit a natahovat, aby se zabránilo vysychání olejů a zamrzání strojků. A i když jsou tato zmíněná opatření přijata, stále se doporučuje provádět pravidelnou údržbu hodinek.

Možnosti úložiště pro vaše hodinky

Existuje celá řada produktů, které lze použít k uložení a skladování hodinek, a každý bude dokonale vyhovovat specifickému druhu životního stylu. Každý sběratel by si měl vybrat řešení, které je nejvíce kompatibilní s tím, jak své hodinky nosí a přepravuje.

Krabice a pouzdra na hodinky

Krabice a pouzdra na hodinky jsou velmi oblíbeným řešením pro skladování hodinek, protože slouží také jako vitrína pro vaši sbírku hodinek. Často mívají průhledné skleněné víko, aby bylo možné hodinky uvnitř obdivovat, aniž byste je museli vytahovat. Pouzdra a krabičky jsou fakt dobrým způsobem skladování hodinek, protože zabraňují prachu a vlhkosti, aby se dostaly k hodinkám, zejména pokud je v krabici umístěn silikagel. Mívají často i jemnou, měkkou podšívku, aby se hodinky nepoškrábaly, a mají přihrádku pro každé hodinky, aby o sebe neklepaly. Pevné pouzdro zabrání nechtěným nárazům do hodinek.

Takto můžete dlouhodobě uchovávat hodinky
Takto můžete dlouhodobě uchovávat hodinky, zdroj obrázku: Pavel Horelica

Cestovní přenosná pouzdra na hodinky

Cestovní přenosná pouzdra jsou dalším skvělým úložným řešením pro sběratele hodinek – hlavně pro ty, kteří častěji cestují. Jsou malé, měkké a flexibilní a vytvářejí snadno přenosný a bezpečný prostor pro uložení hodinek. Menší přenosná pouzdra se snadno skladují, protože nezabírají mnoho místa.

Natahovače hodinek

Natahovače hodinek jsou perfektním řešením pro ukládání hodinek pro sběratele, kteří upřednostňují automatické hodinky. Automatické hodinky se „nabíjí“ pomocí přirozeného pohybu zápěstí. Natahovače hodinek replikují tento pohyb, aby hodinky zůstaly „natažené“ a připravené k nošení. Natahovače hodinek jsou super zejména pro ty majitele hodinek, kteří své automatické hodinky nenosí dostatečně pravidelně, aby je udrželi „nabité“, protože neustálý pohyb zabrání tomu, aby se hodinky úplně zastavily.

Takto vypadá natahovač hodinek
Takto vypadá natahovač hodinek, zdroj obrázku: Pavel Horelica

Uložte hodinky vždy lícem nahoru

I když jsou luxusní hodinky vyrobeny tak, aby vydržely, riziko poškození výrazně stoupá, pokud je uložíte lícem dolů (tedy ciferníkem dolů). Pokud byste je položili příliš tvrdě, mohli byste poškrábat sklíčko nebo rámeček nebo je dokonce prasknout. I když máte hodinky v pouzdře, ujistěte se, že jsou vždy lícem nahoru.

Máte opravdu drahé hodinky?

Tak uchovávejte své hodinky v trezoru. Pokud máte více luxusních hodinek, měli byste na ně mít trezor, i když je chcete mít vystavené. Když odjedete na víkend pryč, uspořádáte domácí večírek nebo máte doma cizí lidi, aby něco opravili, uložte všechny hodinky do trezoru. Tam jsou v bezpečí.

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  + There are no comments

  Add yours

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.