Jak fungují sluneční hodiny? A jak si je vyrobit doma?

Estimated read time 5 min read

Zkuste si představit svět bez internetu. Trochu nepříjemné, že? Nyní ještě škrtněte mobilní zařízení všeho druhu, digitální fotoaparáty a technologii GPS. Pojďme ještě dále, odmyslete si existenci náramkových hodinek a nástěnných hodin. Cítíte téměř paniku? Dnes je těžké uvěřit, že až do počátků 18. století byly sluneční hodiny hlavním způsobem, jak měřit čas!

V určitém bodě lidské evoluce si naši předkové vyvinuli schopnost spojovat rutinní, nebo alespoň pravidelné, astronomické jevy s časem. Příklady jsou každý den vycházející a zapadající slunce, hvězdy a měsíc, fáze měsíce a způsob, jakým způsobem se chovají hvězdy na obloze, když Země dokončí další rotaci kolem své osy rotace (neboli den), nebo cestu kolem Slunce (neboli rok).



Co je sluneční hodiny?

Formálně je to chronometr, který používá stín vytvářený slunečním světlem dopadajícím na svislou tyč k zobrazení místního času. Z důvodů, které si brzy řekneme, musí být tyč nazývaná gnómon umístěna rovnoběžně s osou rotace Země a musí směřovat k poloze na obloze, která odpovídá severu nebo nebeskému severnímu pólu.

Takže, když se Země otáčí kolem své osy, slunce se „pohybuje“ po obloze a způsobuje, že objekty vrhají stíny. Sluneční hodiny mají tzv. gnómón neboli tenkou tyč, která vrhá stín na platformu namalovanou kolem slunečních hodin. Jak slunce mění svoji polohu v průběhu dne, mění se také stín tyče, což se pak ukazuje jako změna času.

Gnómón je řeckého původu a znamená poznání či „poznávač“ – v tomto případě ve významu ukazatel. Gnómón je nejstarším a nejjednodušším astronomickým přístrojem v podobě tyče zabodnuté do země, buď jednoduše kolmo, nebo přesněji ve směru zemské osy.

Stín vržený tyčí slouží nejen jako ukazatel času, ale z jeho délky a směru lze také určit úhlovou výšku a azimut Slunce a tím například slunovrat či rovnodennost.

Když jsou sluneční hodiny správně postaveny, ukáží místní čas. Můžete si postavit vlastní sluneční hodiny i sledováním stínu na papíře.

Jak si postavit sluneční hodiny?

Zde s naučíte se, jak vyrobit sluneční hodiny – vyrobíte si neuvěřitelně jednoduché a přitom efektivní zařízení. Tyto sluneční hodiny lze sice vyrobit během několika minut z věcí, které máte doma, ale jsou překvapivě přesné. Ideální pro astronomy začátečníky – sluneční hodiny jsou skvělým úvodem k poznání zázraků vesmíru!

Co budete potřebovat na sluneční hodiny?

Jen 15 minut kutilství vás dělí od parádních slunečních hodin! Zde je malý přehled toho, co potřebujete:

  • Nůžky
  • průhledná lepící páska a dlouhá naostřená tužka
  • Předloha na sluneční hodiny. Stáhněte si slunecni-hodiny zde a vytiskněte ji. Česká republika je na severní polokouli. Pokud jste na jižní polokouli, najděte si samozřejmě šablonu pro jižní polokouli.
  • Zjistěte si vaši přibližnou zeměpisnou šířku. (Sluneční hodiny je třeba upravit podle toho, jak daleko jste na sever nebo na jih od rovníku. Pokud neznáte svou zeměpisnou šířku, najděte ji na mapě – nebo ji najděte na mapách Google)

Postup výroby slunečních hodin

Krok 1: Vytiskněte a složte výtisk podle pokynů, které jsou na něm vytištěny.

Během podzimu a zimy Slunce svítí zespodu čtecí plochy a stín je vidět skrz papír.
Během podzimu a zimy Slunce svítí zespodu čtecí plochy a stín je vidět skrz papír | Zdroj obrázku: Pavel Horelica

Krok 2: Až budete hotovi pamatujte, že tužka by měla být kolmo ke slunečním hodinám (ne k základně). Pokud jsou celé sluneční hodiny nestabilní a mají tendenci se převrhnout, zkuste je nalepit na pevný kus papíru nebo (lépe) na karton. Montáž slunečních hodin na karton také usnadňuje jejich přenášení.

Krok 3: Nyní otočte sluneční hodiny tak, aby tužka směřovala na sever (nebo na jih, pokud jste na jižní polokouli). K určení správného směru můžete použít kompas nebo mapu.

A je to! Nyní můžete sledovat stín na slunečních hodinách, jak se slunce pohybuje z východu na západ v průběhu dne.

Tak co? Podařilo s vám sluneční hodiny vyrobit?


    Pavel Horelica

    Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

    Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

    Další články:

    Další články autora:

    + There are no comments

    Add yours

    Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.