Jak hodinky poznají že spíte, nebo jaký máte krevní tlak?

Estimated read time 7 min read

Chytré hodinky jsou skutečné úžasná zařízení, že? Umí toho tolik. Třeba měřit spánek a krevní tlak. Ale jak to dělají? Podívejte se společně s námi na to, jak to, že hodinky umí měřit náš spánek, nebo náš krevní tlak.

Přemýšleli jste vůbec někdy na tím, jak váš fitness náramek nebo chytré hodinky měří váš spánek či hodnotu krevního tlaku? Nebo zda jsou data, která zaznamenává, spolehlivá? Ať už vlastníte Fitbit, smartwatch, Garmin nebo jedno z mnoha dalších fitness zařízení, všechny fungují téměř stejným způsobem.

Máte-li nějakou poruchu spánku nebo pokud je váš spánek pravidelně narušován, nebude mít fitness tracker spolehlivý ukazatel co se zdraví spánku týče. Nejlepší možností je provést studii v nějaké spánkové laboratoři, aby bylo měření maximálně spolehlivé a přesné.

Takže, jak chytré hodinky poznají, že spíte?

Většina chytrých hodinek a fitness náramků má v sobě zabudovaný tzv. tříosý akcelerometr.

Akcelerometry se používají v moderní elektronice například pro detekci orientace (pro překlápění obrazu v mobilních zařízeních), v herních ovladačích (ke zjištění orientace ovladače), ve stabilizátorech obrazu ve fotoaparátech či ke zjištění vibrací nebo pádu určité věci (u pevných disků například k bezpečnému zaparkování čtecích hlav před samotným dopadem).

Akcelerometr je tedy malé zařízení složené ze snímače pohybu podle os a sleduje pohyb ve všech směrech. Někteří výrobci dokonce přicházejí s gyroskopem pro měření orientace a rotace. Pomocí procesu zvaného aktigrafie převádí vaše hodinky nebo náramek pohyby zápěstí do spánkových vzorců. Jak si dokážete představit, že toto není vždy dokonale přesné – navíc jsou do tohoto procesu zapojeny i nějaké odhady. Je to proto, že aktigrafie sleduje pouze jednu věc – pohyb. A monitorování spánku je mnohem víc, než jen házení rukou a její otáčení.

K určení rozdílu mezi hlubokým spánkem REM a lehkým spánkem je rovněž zapotřebí sledovat mozkové vlny, pohyby očí a dýchání. Proto mnoho odborníků na spánek tvrdí, že tato samotná technologie (a citují několik studií) v těchto populárních zařízeních není schopna přesně rozlišovat fáze spánku. Odborníci tvrdí, že „Zařízení nejsou schopna rozlišovat mezi lehkým a hlubokým spánkem. I když si čtete v posteli, vyhodnocují to často jako spánek.“

I navzdory tomuto mohou být chytré hodinky a fitness trackery užitečným pomocníkem. Nespočet studií se lišilo ve výsledcích spolehlivosti fitness trackerů a chytrých hodinek, ale velká část studií se shoduje, že aktigrafie je obecně dostatečně přesná, aby mohla sledovat spánek u zdravých dospělých s normálními spánkovými vzory. Jen to prostě není tak přesné jako studie spánku pomocí polysomnogramu pro sledování mozkové aktivity.

Ale co, všechno je ve finále o psychologii. Když počítáte kroky, máte tendenci dělat více kroků. Když si zapisujete své kalorie, máte tendenci si více uvědomovat, co jíte. Když vám nějaké zařízení měří spánek, chodíte dříve spát, to je dokázáno.

Jak chytré hodinky a náramky poznají, jaký máte krevní tlak?

Fitness náramky a chytré hodinky měří nejen spálené kalorie, kroky, kondiční pokrok atd., ale také mohou změřit váš krevní tlak. Nošení chytrých hodinek nebo náramku s monitorem krevního tlaku je důležité třeba pro detekci srdečních problémů a získání jasného obrazu o vašem srdci.

Obecně lékaři doporučují každému, kdo má vysoký krevní tlak, aby doma měřil svůj krevní tlak.

Jak tedy chytré hodinky nebo náramek měří váš krevní tlak?

Nejdříve musíme pochopit čísla krevního tlaku. Váš krevní tlak je zaznamenán jako dvě čísla:

 • Systolický krevní tlak (horní číslo) – označuje, jak vysoký tlak vyvíjí krev na stěny tepny, když srdce bije.
 • Diastolický krevní tlak (nižší číslo) – označuje, jak vysoký tlak vyvíjí krev na stěny tepny, mezi rytmy srdce.

Mnoho fitness náramků a chytrých hodinek provádí oscilometrická měření tlaku ráno a večer. Toto automatické měření krevního tlaku sestává z elektronického tlakového senzoru, který vypočítává odhady systolického a diastolického tlaku. Jiné náramky a hodinky s monitorem krevního tlaku používají PPG neboli fotopletysmograf.

PPG je snímač srdeční frekvence, který používá pulzní oxymetr. Tento senzor osvětluje pokožku a měří veškeré změny absorpce světla. Kromě toho také používá hodnoty EKG, které pracují s algoritmy. Nemají však nafukovací manžetu a údaje nejsou tak přesné jako u sfygmomanometru používaného v ordinaci lékaře. Pokud však budete postupovat podle uživatelské příručky (tedy podle pokynů), mohou být hodnoty opravdu dostatečně přesné.

Náramky nebo chytré hodinky s integrovaným monitorem krevního tlaku mohou být přesné a super, ale mají také svá omezení. Zde jsou výhody a nevýhody:

Klady

 • Měření krevního tlaku můžete provádět mezi návštěvami lékaře
 • Své zdravotní údaje můžete sdílet se svým lékařem
 • Krevní tlak lze kontrolovat kdykoli a kdekoli. V závislosti na vaší aplikaci v telefonu můžete také měřit nepřetržitě
 • Pomáhá předcházet vysokému krevnímu tlaku nebo jiným zdravotním problémům
 • Udržuje ve vás motivaci starat se o sebe sama a zůstat aktivní
 • Mnoho hodinek a náramků s funkcí měření krevního tlaku také sleduje srdeční frekvenci, což je reakce těla v časovém intervalu mezi srdečními rytmy – to vám dává jasnější obraz o zdraví vašeho srdce.
 • Je to skvělý způsob, jak monitorovat krevní tlak namísto návštěvy ordinace, která vás může znepokojovat.
 • Údaje o krevním tlaku a spálené kalorie vám mohou pomoci upravit váš kondiční plán
 • Snadno se používají a jsou jednoduché
 • Může je používat opravdu každý – od dětí po seniory
 • Nemusíte mít vysoký krevní tlak, abyste jej mohli používat. Mohou být skvělým společníkem na zápěstí, který vám pomůže držet se vašeho fitness plánu.

Zápory

 • Nejsou tak přesné jako sfygmomanometr u vašeho lékaře,
 • Aby fungovaly správně, musí mít dobrou výdrž baterie
 • Mohou být hodně citlivé na pohyb

A co vy? Používáte chytré hodinky? Nebo máte raději hodinky klasické? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.


  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  + There are no comments

  Add yours

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.