Jak odmagnetizovat hodinky? Návod + video

Estimated read time 7 min read

Pokud jde o běžného majitele hodinek, jen málo moderních faktorů představuje pro mechanický strojek hodinek větší výzvu, než právě magnetismus. Jistě, třeba i voděodolnost hodinek je důležitá, ale obecně stačí, když se vodě vyhnete, a jste v pohodě.

Ale pokud jde o magnetismus, je to tichá a dokonale neviditelná hrozba při každodenním nošení hodinek. Vsadil bych se, že mnozí z vás se už s magnetizací svých hodinek potýkali.

Vaše hodinky nemusí navštívit jádro naší planety nebo nejvzdálenější sever, aby byly zmagnetizovány. V dnešní době mají magnety mnoho nenápadných podob. Najdete je v dětských hračkách, kuchyňském kování, audio reproduktorech, dokonce i taškách (některé mají magnetické spony). Prostě magnety jsou na různých místech, i tam kde byste to vůbec nečekali. Kvůli takové pravidelné expozici mohou hodinky běžet rychleji, pomaleji nebo mohou přestat fungovat.

Zmagnetizované hodinky fungují špatně, protože hlavní části hodinek spolu nemohou interagovat tak, jak by normálně fungovaly ve struktuře strojku. Výsledkem jsou hodinky, které mohou jít napřed, nepravidelně nebo, pokud je magnetická síla dostatečně silná, mohou se i úplně zastavit. Co tedy můžete dělat?

První možností je zajít k hodináři a nechat si u něj odmagnetizovat hodinky. I když je to dobrá volba (a dokonce vás to ušetří od čtení zbytku tohoto článku), v některých oblastech hodináři prostě nejsou a přiznejme si to, jít k hodináři neznamená návod, kvůli kterému jste sem přišli.

Jak magnetismus ovlivňuje hodinky?

Některé hodinky mají silnou odolnost vůči magnetismu, ale některé hodinky jsou účinkem magnetizmu ovlivněny i po opuštění magnetického pole. Proto je fajn vědět vědět, jak hodinky demagnetizovat. Hodinky uvnitř přirozeně obsahují některé železné materiály. Když hodinky přiblížíte k věcem, které mají magnetickou sílu, cívky vlasového pera (vlásenky) mají tendenci se přilepit blíže kvůli jejich citlivosti na magnetizaci. Kratší kmitání vlasového pera vede ke tření a chod hodinek je o něco rychlejší než obvykle.

Podle normy ISO 764 musí být hodinky alespoň odolné vůči přímému vystavení magnetickému poli 4800 A/m, což se rovná 60 gaussům. To znamená, že rozsah přesnosti těchto hodinek musí být v rozmezí ±30 sekund za den, aby mohly být nazývány magneticky odolnými hodinkami. Pokud jednoho dne vaše hodinky ukazují o několik minut více než normálně, je vysoká pravděpodobnost, že se zmagnetizovaly. Obecně platí, že malý železný magnet nebo silný magnet na lednici má 100 gaussů. Toto magnetické pole už může rušit výkon standardních hodinek. V nejhorším případě může silnější vystavení magnetismu slepit cívky vlásenky. To pak způsobí, že se hodinky zastaví.

Jak poznáte, že jsou hodinky zmagnetizovány?

Prostě jdou „blbě“. Když se hodinky stanou nevyzpytatelnými v ukazování času nebo se předchází o více než jednu minutu za den, pak mohou být opravdu zmagnetizovány. Příčina tohoto stavu však nemusí být jen magnetizace, jasně. Takže jinak.

Existují dva obecně běžné způsoby, jak zjistit, zda jsou hodinky zmagnetizovány: pomocí kompasu a mobilní aplikace. Kompas můžete umístit na rovnou plochu. Poté pohybujte hodinkami kolem kompasu. Pokud se střelka kompasu pohybuje podle umístění hodinek, je velká šance, že jsou tyto vaše hodinky zmagnetizovány. Další alternativou je použití mobilní aplikace. Většina smartphonů má senzor magnetizmu. Zkuste se podívat, zda tohle váš mobil umí. Existuje mnoho mobilních aplikací, které takovou funkci mají, například Watch Tuner Timegrapher, Lepsi, Tickoprint atd. Dobrou práci odvedou i další mobilní aplikace s magnetometrem nebo gaussmetrem.

Jak odmagnetizovat hodinky doma?

Určitě nedemagnetizujte hodinky, pokud nevykazují žádné známky problému. Můžete tak hodinkám ublížit. Ujistěte se tedy, že vaše hodinky jsou skutečně zmagnetizovány.

Demagnetizování hodinek doma vám může ušetřit čas a i nějaké peníze. Navíc, proces je poměrně jednoduchý a snadný. Stačí k tomu použít demagnetizér. Existuje mnoho druhů demagnetizérů, ale můžete si koupit jen malý za pár set korun.

Takto vypadá demagnetizér
Takto vypadá demagnetizér, zdroj obrázku: Pavel Horelica

Takže, pokud máte demagnetizér a ověřili jste si, že máte hodinky zmagnetizovány, co teď?

PAMATUJTE: Následující proces by měl být prováděn pouze na hodinkách, které aktivně neběží.

 1. Začněte tím, že podržíte hodinky mírně nad hladkou podložkou demagnetizéru vedle vypínače. Některé zdroje radí, že můžete začít tak, že svoje hodinky máte položit přímo na demagnetizér, ale zjistil jsem, že držení hodinek těsně nad plastem (obvykle opřením konečků prstů o samotné zařízení) zajišťuje nejlepší možný výkon. Důležitá část však přichází v následujících krocích.
 2. Jednou rukou držte hodinky a buďte připraveni pomalu, ale cíleně zvednout hodinky přímo nahoru a pryč od demagnetizéru, zatímco druhou rukou stiskněte a podržte tlačítko přístroje.
 3. Kontrolka by se po stisknutí tlačítka měla rozsvítit. Nyní můžete začít pomalu zvedat hodinky směrem od zařízení. Vzdálenost není úplně přesně specifikována, ale rád jdu s hodinkami poměrně vysoko, protože kompas mi naznačoval, že oblast účinku je kolem 30-35 cm. Obvykle s hodinkami jdu až na úroveň očí, protože chci být úplně mimo magnetické pole vytvořené demagnetizačním nástrojem.
 4. Když hodinky dostanete až nahoru, uvolněte tlačítko demagnetizéru.
 5. Hodinky vraťte dolů, ale nedávejte je zpět na demagnetizér (je to přece magnet). Právě jste dokončili jeden demagnetizační cyklus.
 6. Po každém takovém cyklu znovu otestujte hodinky na magnetismus (třeba kompasem), dokud nebude účinek co nejmenší.

A to je vše. Máte hotovo

I když je fajn, že mnoho moderních značek vynaložilo velké úsilí na ochranu svých strojků před účinky magnetismu, všichni pravděpodobně stále vlastníme hodinky, které se stanou obětí polarizační síly tichých a neviditelných magnetických sil, jenž jsou všude kolem nás. Naštěstí je řešení levné, snadno použitelné – demagnetizér – takový užitečný doplněk do repertoáru každého nadšence do hodinek.

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  3Comments

  Add yours
  1. 1
   Karl

   Skvělý článek! Právě jsem úspěšně demagnetizoval hodinky.

   Otázka: Použil jsem aplikaci Lepsi a zhroutila se, když jsem ji umístil do blízkosti natahovače hodinek. Může být viníkem natahovač hodinek?!

  2. 2
   Jask

   Byl jsem příliš horlivý a provedl jsem proces demagnetizaci hodinek, zatímco hodinky běžely. Bylo to před týdnem a zdá se, že to funguje dobře. Ale mohl jsem si poškodit hodinky?

  3. 3
   Debie

   Jaká magnetická pole jsou v každodenních předmětech, jako jsou dveře lednice, iPad, Apple AirPods, reproduktory atd.? Některé hodinářské firmy se chlubí hodinkami, které jsou antimagnetické do 4800A nebo 80000A, ale co to znamená v každodenním životě v roce 2020 a magnetických polích, kterým je běžný člověk vystaven?

  + Leave a Comment

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.