Jak pečovat o kožené řemínky hodinek?

Estimated read time 7 min read

Statistiky mluví jasně: kožené řemínky jsou vedle kovových tahů nejpoužívanějším typem upínání hodinek na zápěstí. Lidé je prostě mají rádi. A v tomto článku se dozvíte jak správně čistit kožené řemínky hodinek, čeho by jste se při jejich nošení měli vyvarovat a také jak o ně pečovat, aby vám vydržely pěkné co nejdéle.

Pozor na kůži – každá není stejná

To nejdůležitější si řekněme hned na úvod. Možná to víte, ale ne všechny kožené řemínky na hodinky jsou si rovny. Jako asi ve všem, tak i u kožených řemínků existují ty kvalitní, ale také ty méně kvalitní. Pro jednoduchost si zde řemínky rozdělíme pouze do dvou skupin, do těch úplně základních kategorií, a sice na řemínky opravdu kožené a ty ostatní.

Jste překvapení? Nečekali jste, že kupovaný kožený řemínek nemusí být tak úplně kožený? Ale přesně to se může stát. Koženku prostě neberte, ta nemá s kůží vůbec nic společného.

Kožený řemínek je nádherný přírodní materiál, což sebou nese určité úskalí – je potřeba o něj pečovat.

Označení kožených řemínků na hodinky

My se v tomto článku věnujeme kůži, i tady jsou ale rozdíly. Pamatujte, že nejkvalitnější jsou ty z full-grain, případně top-grain kůže – tedy z nejsvrchnější kůže zvířete. Méně kvalitní jsou pak z tzv. split leather, která je blíže k masu, a snad nejhorší jsou tzv. bonded leather, kdy jde o slisované zbytky kůží.

Zpozornět byste měli také u pojmu Genuine Leather. Ten může označovat sice kvalitnější produkt, ale také častěji právě kůži typu split nebo bonded. Proto je dobré kupovat kožené řemínky od poctivých brašnářů či prověřených značek.

Jak správně čistit kožený řemínek na hodinky?

V tom nejideálnějším případě by se kožený řemínek měl každý den po nošení otřít suchým hadříkem. Proč? To abychom z něj odstranili všechny nečistoty (třeba pot), které řemínek na sebe za den natáhl.

Čas od času je potom dobré na kožený řemínek nanést tenkou vrstvu včelího vosku. Proč? To aby kožený řemínek zůstal pružný a nepraskal. Minimálně bychom toto nanášení včelího vosku měli dělat jednou měsíčně.

Pokud kožený řemínek při nošení nějak znečistíme, což se samozřejmě stát může, tady je návod v krocích, jak nečistotu z koženého řemínku správně odstranit.

  1. Jako první krok otřete řemínek suchým hadříkem, nejlépe bavlněným nebo z mikrovlákna
  2. Hadřík navlhčete co nejméně – tak málo, jak je to jen možné, doslova kapkou vody a řemínek přetřete
  3. Na hadřík pak přidejte malinkou kapku mýdla, ale opravdu jen kapku a krouživými pohyby řemínek otírejte dokud neodstraníte nečistoty
  4. Opět, jako je to popsáno v bodě 2, naneste kapku vody na čistý hadřík a setřete zbytky mýdla
  5. Řemínek nechejte přes noc přirozeně vyschnout (neurychlujte tento proces fénem ani jiným způsobem, nedávejte kožený řemínek na topení a podobně)
  6. Na řemínek pak naneste vrstvu včelího vosku
  7. Řemínek takto očistěte celý, ne jen v místě znečištění.

Jak zabránit zápachu kožených řemínků hodinek

Pokud přemýšlíte, jak zabránit tomu, aby váš kožený řemínek zapáchal, prvním krokem je pravděpodobně dát mu pauzu. Protože je kůže podobná naší kůži, absorbuje pot a nečistoty, které jsou nevyhnutelné, když řemínek nosíte pravidelně. A stejně jako vaše kůže, i kožené řemínky hodinek potřebují dýchat. Pokud ho nenecháte dýchat, póry v kůži mohou zachytit pachy. Někdy váš kožený řemínek prostě jen potřebuje trochu času na odpočinek. Když ho necháte přes noc na nočním stolku, mělo by to stačit (nebo 2 noci). Hodinky je také dobré sundat při koupání. Kožný řemínek můžete také samozřejmě vyčistit, abyste odstranili zachycené nečistoty a pachy.

Jak změkčit kožené řemínky hodinek?

Ačkoli kožený pásek může být zpočátku poněkud tuhý jako všechny kožené výrobky, časem změkne. Opět, protože kůže je porézní, bude časem absorbovat oleje a stane se pružnější.

Na řemínek hodinek můžete také nanést olej nebo kondicionér na kůži, ale nedělejte to příliš často a nepoužívejte velké množství. Méně je více, pokud jde o úpravu vaší kůže. Kromě toho, že je váš řemínek pěkný a pružný, může tento proces změkčení pomoci zabránit praskání kůže – k čemuž dochází, když kůže ztrácí své přirozené mazivo. Všimněte si, že použití oleje na kůži může barvu kůže mírně ztmavit, takže zkontrolujte, co váš kondicionér říká o ztmavnutí, a poté nejprve otestujte spodní stranu řemínku. Nejlepších výsledků dosáhnete podle pokynů konkrétního produktu na úpravu kůže, který si zakoupíte.

U kožených řemínků na hodinky dodržujte tyto zásady

  • Určitě doporučujeme NEVYSTAVOVAT řemínek přímému slunečnímu světlu, kouři, prachu apod.
  • Kupujte ideálně kvalitní kožený řemínek (vyhněte se genuine leather, kožence apod).
  • Vyhýbejte se vodě (sundávejte hodinky při mytí rukou, sportování, sprchování apod).
  • Při zvlhnutí nebo namočení nechte kožený řemínek samovolně vyschnout (nepoužívat k vysušení fén, slunce, topení apod).
  • Každý den otřete kožený řemínek suchým hadříkem
  • Na ruce v místě upnutí řemínku nepoužívejte krémy, parfémy apod.
  • Minimálně jednou měsíčně kožený řemínek na hodinky ošetřete včelím voskem nebo jiným specializovaným přípravkem
  • Hodinky nosit zapnuté tak, aby se mezi řemínek a zápěstí vešel malíček
  • Nečistoty z koženého řemínku umyjte vlhkým hadříkem s doslova kapkou mýdla (myjeme celý řemínek, ne pouze špinavou část)

Máte rádi kožené řemínky na hodinky? Napište nám do komentářů. Budeme rádi.

    Pavel Horelica

    Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

    Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

    Další články:

    Další články autora:

    + There are no comments

    Add yours

    Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.