Jak pečovat o luxusní hodinky?

Estimated read time 10 min read

Pro mnoho kupujících luxusních hodinek jsou hodinky investicí, která má vydržet po generace (nebo dokud nebudou tyto hodinky vyměněny nebo prodány za nové). Přestože jsou luxusní hodinky často vyrobeny tak, aby něco vydržely, stále vyžadují náležitou péči, aby fungovaly optimálně, zachovaly si svou hodnotu a nedotčený lesk.

Opotřebení je přirozeným důsledkem nošení hodinek, ale správná péče, když máte hodinky na zápěstí i mimo ně, to může vykompenzovat. Úroveň péče závisí na tom, zda jsou vaše hodinky každodenně na zápěstí nebo jsou spíše výstavním kouskem, který se nosí pouze při zvláštních příležitostech. Mezi další faktory patří to, zda se hodinky nosí jen uvnitř nebo i venku vystavené povětrnostním vlivům.

V tomto článku najdete několik praktických tipů, které můžete využít, aby vaše luxusní hodinky dlouho vypadaly skvěle.

Čistěte podle typu vašich hodinek

Luxusní hodinky, stejně jako vše, co pravidelně nosíte, pohltí nečistoty a prach z okolí. Postupem času může toto nahromadění způsobit, že hodinky ztratí svůj lesk – zejména na sklíčku a lunetě (to je ten obvodový kroužek na pouzdře hodinek kolem skla).

Technika čištění, kterou používáte k údržbě hodinek, však do značné míry závisí na materiálu pouzdra vašich hodinek.

Ocelové hodinky

Chcete-li, aby vaše ocelové hodinky vypadaly jako nové, je vhodné setřít prach a skvrny jemným hadříkem z mikrovlákna, pokud jsou znečištěné, nebo jednou týdně po každodenním používání. Pokud jsou vaše hodinky voděodolné, je přijatelné je otřít lehce navlhčeným hadříkem. Vyhněte se mýdlu nebo alkoholu/ubrouskům, protože ty opotřebovávají ochranný povlak.

K čištění zákoutí a štěrbin kolem výstupků a korunky můžete použít kartáček na zuby s měkkými štětinami. Pokud si nejste jisti, zda je vaše kovové pouzdro dostatečně tvrdé, neriskujte poškrábání – nechte to na odborníkovi na hodinky, aby provedl profesionální hloubkové čištění.

Karbonové nebo keramické hodinky

Stejně jako ocelové hodinky si i hodinky s uhlíkovým nebo keramickým povlakem vystačí s lehkým čištěním, aby vypadaly nedotčeně. Po každém nošení je otřete, abyste se zbavili prachu a skvrn, než se budou mít šanci vytvořit.

Hodinky z bílého, žlutého nebo růžového zlata

Větší opatrnosti dbejte, pokud jsou vaše hodinky vyrobeny z čistého zlata nebo jsou pozlacené. Je to proto, že zlato je ze své podstaty velmi měkký materiál a dokonce i utírání hadříkem z mikrovlákna může způsobit vlasové škrábance. Tyto škrábance jsou patrné na leštěných površích, které pak mohou být celkem nevzhledné. A to nechcete.

K čištění zlatých hodinek použijte navlhčený vatový tampon nebo vatovou tyčinku k jemnému čištění povrchů. Buďte zde obzvláště jemní opatrní a fakt nepoužívejte sílu, jinak byste mohli hodinky poškrábat nebo poškodit pozlacení. Opět, pokud si nejste jisti, jak zde zacházet se zlatem, odneste hodinky specialistovi, aby je profesionálně vyčistil.

Použijte ochrannou fólii na hodinky

Běžně používaný citát „prevence je lepší než léčba“ je i v oblasti hodinek hodně výstižný. Spíše než čištění a starosti s poškrábáním vašich drahocenných hodinek – je rozumné investovat do ochranného filmu odolného proti poškrábání, který ochrání materiál před korozí nebo oděrem.

Běžně používaný citát „prevence je lepší než léčba“ je i v oblasti hodinek hodně výstižný.

Třeba fólie RX8 jsou stále populárnější volbou pro majitele hodinek Rolex, kteří chtějí chránit svou investici, aniž by narušili její vzhled.

Neignorujte ani řemínek hodinek

Zatímco trávíme celý den koukáním na ciferník a pouzdro našich hodinek, řemínek je jednou z částí, která se může velmi rychle zašpinit, protože během dne neustále sbírá naši odumřelou kůži a mastnotu.

Způsob čištění řemínku bude záviset na materiálu.

  • Kovové řemínků hodinek lze sundat a namočit do teplé mýdlové vody, vyčistit měkkým zubním kartáčkem a utřít do sucha.
  • Gumové řemínky hodinek stačí otřít vlhkým hadříkem.
  • U látkových řemínků, jako je NATO, postupujte podle pokynů výrobce pro péči o váš konkrétní materiál.
  • Kožené řemínky hodinek by se měly čistit jemným čističem kůže – za každou cenu se vyhněte vodě.

Skladujte hodinky na chladném a suchém místě

Kde tráví čas vaše drahé a luxusní hodinky, když je nemáte na zápěstí? Způsob uložení hodinek může mít velký vliv na jejich vzhled.

Když se hodinky nepoužívají, měly by být uloženy v původní krabici nebo ve speciálně vyhrazené krabici. To vaše hodinky chrání nejen před prachem, ale také dlouhodobým vystavením přímému slunečnímu záření, které může velmi urychlit opotřebení.

Když hodinky nenosíte, je nejlepší je uchovat v krabici, ve které jste je dostali. Položením hodinek na bok nebo na sklíčko je vždy možné, že se hodinky poškrábou. Pouzdro hodinek je vyrobeno tak, aby hodinky byly v bezpečí a poskytovaly hodinkám ochranu.



Zajistěte korunku

Korunka je rozhraním pro práci s jemným strojkem vašich hodinek. Je to také potenciální vstupní bod pro vodu a cizí předměty, takže je třeba dbát na zachování její integrity.

Při každém nastavování hodinek zkontrolujte, zda je korunka pevně utažena, ale při zatlačování nevyvíjejte nadměrnou sílu, abyste nezablokovali strojek. Hodinky byste také měli natahovat nebo nastavovat jen a pouze tehdy, když je máte mimo zápěstí, a ne na něm, abyste předešli bočnímu namáhání strojku. A konečně, nikdy nepokládejte hodinky na korunku! Pokud jej musíte sundat, položte jej naplocho na povrch (ne na sklíčko, samozřejmě).

Noste nebo natahujte luxusní hodinky pravidelně

Vaše luxusní hodinky se skládají z několika pohyblivých částí, které mají fungovat ve vzájemném tandemu. Ať už jsou vaše hodinky samonatahovací nebo manuální, udržení chodu strojku zajišťuje, že jejich vnitřní součásti jsou dobře mazány. Když jsou mechanické hodinky příliš dlouho nečinné, může to snadno způsobit zaschnutí olejů uvnitř. Dávejte však také pozor, abyste hodinky nepřetočili. Typický rozsah natahování je přibližně 20 až 30 otáček, aby mechanismus fungoval optimálně (manuál vašich luxusních hodinek jistě ví víc).

Pokud nechcete neustále pamatovat na natahování hodinek každých pár měsíců, zvažte investici do natahovače hodinek.

Pravidelný servis je u luxusních hodinek hodně důležitý

Servisujte své hodinky každé dva nebo tři roky bez ohledu na délku záruky. Chcete si být jisti a zachytit problémy dříve, než se stanou problémem.

Vyhněte se magnetům

Někteří z vás si možná neuvědomují, že umístění hodinek blízko magnetu může negativně ovlivnit měření času vašich hodinek. Ale svoje luxusní hodinky se snažte držet co nejdále magnetů.

Zjistěte vodotěsnost vašich hodinek

Někteří nositelé hodinek si neuvědomují limity svých hodinek a berou hodinky příliš hluboko. Pokud jsou vaše hodinky vodotěsné do 50 metrů, není rozumné brát hodinky na šnorchlování. Pokud vaše hodinky nezvládnou hloubku, rychlá změna tlaku se může ukázat jako příliš velká, aby je vaše hodinky zvládly. Pokud vaše hodinky nejsou voděodolné, zvládnou i malé postříkání vodou, ale je lepší se tomu vyhnout. Pokud mají vaše hodinky kožený řemínek, měli byste se obecně vyhnout namočení hodinek, protože voda může oslabit kožený řemínek.

Vyhněte se dlouhodobému vystavení slunečnímu záření

Sluneční světlo může vyblednout barvu na vašich hodinkách. Teplo může také zkrátit životnost baterie, takže je nejlepší zabránit tomu, aby byly hodinky umístěny na přímém slunci.

Vyhněte se kontaktu hodinek s chemikáliemi

Čisticí prostředky, oleje, parfémy, to všechno jsou pro luxusní hodinky špatné zprávy. Zejména parfémy mohou poškodit kožené pásky, oslabit je a potenciálně způsobit jejich roztržení. Když stříkáte parfém nebo kolínskou vodu, nechte je zcela zaschnout, než si hodinky položíte na zápěstí. Vaše hodinky, stejně jako vaše drahé diamantové šperky, by měly být to poslední, co si nasadíte, když se oblékáte (před sakem). Při čištění hodinek nepoužívejte silné chemické čističe. Jednodušší jsou lepší.

Nikdy neotvírejte hodinky sami

Nechte péči o vnitřní části hodinek na hodináři. Otevření hodinek je může vystavit prachu, nečistotám a dalším částicím, které se mohou dostat dovnitř strojku, takže je nejlepší nechat to na profesionálovi.

Přečtěte si návod k hodinkám

Výše zmíněná doporučení se s největší pravděpodobností budou týkat péče o každé luxusní hodinky. Existují však určité věci, které jsou specifické pro každé hodinky a tyto tipy budou s největší pravděpodobností uvedeny v návodu k hodinkám.

Luxusní hodinky by měly být náležitě respektovány a opečovávány. Takový kousek si zaslouží naši lásku a péči – a tyto tipy pomohou vašim hodinkám přežít, dokud je nebudete moci předat další generaci v rodině.

A dále si o luxusních hodinkách přečtěte

    Pavel Horelica

    Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

    Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

    Další články:

    Další články autora:

    + There are no comments

    Add yours

    Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.