Jak se starat o bronzové hodinky a jak je čistit?

Estimated read time 7 min read

Bronzové hodinky jsou celkem odvážným a jedinečným doplňkem každé kolekce hodinek. Sestavili jsme průvodce, jak se starat o bronzové hodinky, který vám pomůže prodloužit životnost jakýchkoli bronzových modelů, které vlastníte.

Zdá se, že bronzové hodinky v posledních měsících vzrostly na popularitě a mnoho populárních značek hodinek uvedlo na trh zcela nové modely, které jsou vyrobeny z bronzu. Bronzové hodinky mají velmi jedinečný vzhled, protože materiál má jinou povrchovou úpravu než modely z nerezové oceli nebo pozlacené modely. Je to perfektní materiál pro lidi, kteří hledají jedinečnější model, který by přidali do své sbírky. Tento článek vám ukáže způsoby péče o bronzové hodinky spolu s některými zajímavými doporučeními pro bronzové hodinky.

Představme si bronzové hodinky?

Bronz je kovová slitina, která se vyrábí především z mědi. Měď je kombinována s cínem a řadou dalších kovů a vytváří nádherný oranžovo-zlatý odstín, který je spojen s bronzem. Bronz není nějak zvláště drahý kov, a přesto je oblíbený u mnoha značek hodinek a používán i v luxusních hodinkách. To je způsobeno tím, jak se kov chová. Bronz oxiduje poměrně rychle. To znamená, že povrchová úprava kovu se mění, když přichází do styku s kyslíkem. Tento proces se umocňuje vlhkým prostředím nebo blízkostí moře. Jak se kov mění, vzniká patina.

Patina každých bronzových hodinek bude zcela jedinečná v závislosti na prostředí, typu nošení a chemii vlastního těla nositele hodinek. To znamená, že vaše bronzové hodinky budou pro vás zcela jedinečné. Mnoho sběratelů hodinek právě toto na bronzových hodinkách miluje. Bronzové hodinky však, stejně jako vlastně všechny hodinky, vyžadují určitou úroveň péče, a proto jsme vytvořili malého průvodce o tom, jak se o bronzové hodinky starat.

Když jsou bronzové hodinky vystaveny vzduchu, vlhkosti a nošení v průběhu času, získávají tmavší vzhled v důsledku přirozeného procesu patiny, který může také vytvářet nazelenalý povlak v oblasti pouzdra hodinek.

Jak se starat o bronzové hodinky?

Zvykněte si na patinu

I když se to v návodu na péči o hodinky možná může zdát nepatřičné, zvyknout si na určité „poskvrnění“ je ta nejlepší rada, kterou lze majiteli bronzových hodinek nabídnout. Kouzlo bronzových hodinek spočívá v tom, že vytvářejí patinu, která je pro nositele zcela jedinečná. To se u těchto hodinek prostě stane, takže je nejlepší tuto skutečnost přijmout a těšit se na výrazné vzory, které se časem na bronzových hodinkách vytvoří. Nejprve barva kovu ztmavne a nakonec se mohou tvořit zelené skvrny. Je to fascinující proces, který by měl být nositelem hodinek tedy přijat.

Navíc se tvoří patina, která chrání kov. Proces oxidace probíhá, když se kov snaží chránit před svým okolím. To znamená, že patina, která se vytvoří, ve skutečnosti hodinky chrání, a proto prodlužuje jejich životnost a zvyšuje jejich odolnost. Proces oxidace lze uměle urychlit, pokud zoufale toužíte dosáhnout tohoto vzhledu, ale doporučuje se, aby k tomu došlo přirozeně.

Bronzové hodinky lze čistit

Patina na bronzových hodinkách je určena k rozvinutí. Pokud však tento vzhled není pro vás nebo dáváte přednost původnímu leštěnému vzhledu, je možné bronzové hodinky očistit. Existuje mnoho různých domácích metod leštění bronzových hodinek, které lze nalézt online. I když se tyto metody mohou ukázat jako úspěšné, vždy se doporučuje, aby byly bronzové hodinky předány profesionálovi, aby je vyčistil a vyleštil. Můžete tak předejít zbytečnému oděru pouzdra hodinek.

Je důležité si uvědomit, že patina slouží vlastně k ochraně pouzdra hodinek. Jeho odstraněním se pouzdro stane zranitelnějším vůči vlivům prostředí. Mohlo by to vést k potenciálnímu poškození hodinek. Před čištěním bronzových hodinek je vždy nejlepší poradit se s odborníkem.

Uchovávejte své bronzové hodinky správně

O všechny hodinky je třeba náležitě pečovat, aby byla zajištěna jejich dlouhá životnost a správný chod. Všechny hodinky by měly být skladovány na suchém, čistém místě bez prachu a vlhkosti. Vlhkost může mít negativní dopad na chod hodinek, proto byste se jí měli obecně vyhýbat. To je však u bronzových hodinek ještě důležitější, zvláště pokud se snažíte zpomalit postup patiny.

Pokud jsou bronzové hodinky správně skladovány, většina patiny se vytvoří v důsledku chemie těla a prostředí. Je také důležité si uvědomit, že hodinky by neměly být uloženy (položeny) na jejich přední straně. Tím se zabrání poškrábání číselníku. Také by neměly být uloženy na straně korunky, protože by to mohlo způsobit poškození strojku. Účelové boxy na hodinky jsou často tím nejlepším řešením pro uložení hodinek.

Jak tedy bronzové hodinky čistit?

Občas se nás však někteří zákazníci ptají, jak vyčistit své bronzové hodinky, a proto jsme poskytli několik pokynů, jak to udělat, je to opravdu snadné a trvá to jen asi 30 minut.

Než začnete čistit své bronzové hodinky, budete muset mít po ruce následující položky.

 • Leštící hadřík nebo měkká bavlna
 • Malá plastová nádoba
 • Citron nebo citronová šťáva
 • Prášek do pečiva (jedlá soda)
 • Gumové rukavice
 • Měkký zubní kartáček

Nyní si vyrobte pastu, kterou budete bronzové hodinky čistit. Umístěte přibližně 2-3 dezertní lžíce prášku do pečiva do malé plastové nádoby Vymačkejte citron a nalijte citronovou šťávu do prášku do pečiva a poté míchejte, dokud nevznikne měkká pasta.

Nyní vyčistíte hodinky pomocí pasty. Pastu nanášejte prsty a/nebo velmi měkkým zubním kartáčkem. Protřete pouzdro prsty a jemně pouzdro očistěte měkkým zubním kartáčkem, zejména mezi hůře dostupnými oblastmi, jako je oblast kolem výstupků na pouzdře hodinek.

Čištění bronzových hodinek
Čištění bronzových hodinek, zdroj obrázku: Pavel Horelica

Pokračujte v nanášení prášku do pečiva a třete / kartáčujte a ujistěte se, že pasta pokrývá pouzdro. Bronzové pouzdro hodinek nechte 20–30 minut s pastou stále na něm.

Odstraňte pastu a opláchněte. Opláchněte pouzdro hodinek pod teplou vodou a osušte a vyleštěte bavlněným hadříkem, aby byla odstraněna veškerá pasta. Pokud patina stále zůstává, opakujte kroky znovu.

Vaše hodinky budou nyní vyčištěné a měly by vypadat téměř jako nové. Při čištění bronzových hodinek zjistíte, že většina patiny byla odstraněna, ale stále existují jemné změny v barvě, které ale lze u bronzu očekávat.

A dále si přečtěte

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  + There are no comments

  Add yours

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.