Jak sledují chytré hodinky a fitness náramky (trackery) váš spánek?

Estimated read time 8 min read

Je zřejmé, že moderní technologie je naprosto super. Můžeme mluvit tváří v tvář s někým, kdo je od nás vzdálený 2 000 kilometrů, můžeme vidět satelitní snímky celé planety, a to vše prostřednictvím našich chytrých telefonů. Je ale taky pravda, že některé technologie jsou trochu divné. Tytéž telefony vysílají naši polohu nepřetržitě a poskytují nám nekonečný proud zpráv, politických komentářů, hoaxů.

Chytré hodinky nyní mohou mít všechny funkce vašeho mobilního telefonu, což je opět skvělé, ale také opět trochu divné. Jednou z nejběžnějších funkcí chytrých hodinek jsou aplikace pro sledování vašeho zdraví, které vám poskytnou informace o tom, kolik jste toho ušli, kolik sklenek vody jste za den vypili, sledují vaši tepovou frekvenci a i spánkové vzorce. A my si budeme povídat o této poslední funkci – o sledování spánku či spánkových vzorců.

Sledování spánkových vzorců vám na jednu může poskytnout spoustu užitečných informací pro vaše zdravotní potřeby, ale je možná trochu divné, že vaše hodinky o vás shromažďují informace, když jste v nevědomí. Jak přesně to vůbec chytré hodinky a náramky dělají? To je to, co dnes budeme zkoumat.

Co přesně sledují aplikace pro monitoring spánku?

Ať už mluvíte o Fitbitu, chytrých hodinkách či o hybridních chytrých hodinkách, sledují stejná data: pohyb.

Uvnitř vašeho zařízení je „tříosý akcelerometr“, který pravděpodobně zní jako nějaká technošílenost, ale ve skutečnosti není tak složitý. V zásadě je to efektní gyroskop a měří pohyb vašeho zápěstí. Proces měření pohybu vašeho těla se nazývá „aktigrafie“.

Aktigrafie je metoda, při níž se sleduje „pohyblivost“ pacienta. Na zápěstí se umístí zařízení podobné náramkovým hodinkám s pamětí, které zaznamenává, kdy docházelo k pohybovým aktivitám a kdy byl naopak měřený v klidu (tedy spal nebo se o to pokoušel).

Když spíte, vaše tělo je většinou nehybné, nebo sem tam sebou nedobrovolně a nevědomě trhnete. Ve skutečnosti, když sníte, je vaše tělo obvykle dočasně paralyzováno, což je z hlediska evoluce super – toto paralizování nám zabrání jednat podle našich snů – snadno bychom si mohli ublížit. Jen si představte, že by se vám zdálo jak se s někým perete a podle toho by vaše tělo reagovalo. Čím jste klidnější, tím je pravděpodobnější, že budete mít klidný spánek.

Pohyb ale rozhodně není tím nejpřesnějším způsobem, jak měřit kvalitu spánku, takže samotné sledování pohybu zápěstí nestačí k diagnostice problémů se spánkem. Pokud se potýkáte s těžkou nespavostí nebo jinou poruchou spánku, měli byste se poradit se svým lékařem, který vás případně umístí do spánkové laboratoře k důkladnějšímu testování.

Je důležité si uvědomit, že aktigrafie není diagnostickým nástrojem, který vám může říci, jestli vám něco není. Také vám nedokáže říci, ve které fázi spánku se nacházíte, takže vám neřekne, jak „hluboko“ spíte.

Některé náramky a chytré hodinky také sledují a měří dechovou a tepovou frekvenci, tělesnou teplotu, tedy faktory, které se mění v různých stadiích spánku – tepová frekvence postupně klesá a je nejnižší ve fázi nejhlubšího spánku, tzv. delta, a naopak stoupá v REM fázi. Trackery využívají těchto dat k určení délky jednotlivých fází spánku.

Proč vlastně sledovat svůj spánek?

Možná vás zajímá, proč byste dokonce chtěli měřit své spánkové vzorce. Koneckonců, víte sami dobře, kdy jste se dobře vyspali. Buď jste ráno unavení, nebo nejste. Opravdu potřebujete do procesu zapojit tak pokročilou technologii?

Ve skutečnosti je spánek podstatně složitější než to, jak se ráno cítíte unavení. Množství a kvalita spánku, které získáte, ovlivňuje vše – od atletických schopností po zdraví srdce, paměť až po sexuální výkon. Ačkoli je standardním doporučením osm hodin spánku (s pak věkem nutná doba ke spánku klesá), je stejně důležité, jak kvalitně spíte i kolik toho naspíte.

Přesnost měření spánku je důležitá

Aplikace pro sledování spánku v chytrých hodinkách a trackerech vycházejí jednoduše z analýzy našeho chování. Je proto jasné, že nemohou proto s naprostou jistotou určit, zda jedinec opravdu spí. Některé relativně klidné činnosti (např. klidné sledování televize, poslech hudby v posteli, čtení knihy) mohou být tedy nesprávně vyhodnoceny jako spánek. Některé studie pak odhalily, že běžně komerčně dostupná zařízení takto mylně přičítají průměrně 9–60 minut navíc k času skutečně strávenému spánkem.

Pro mnoho lidí je přehled jednotlivých fází spánku prezentovaný chytrými hodinkami měřítkem kvality spánku. Nakolik přesné informace zařízení předkládají, není nyní dostatečně vědecky prozkoumáno, stejně tak vliv délky jednotlivých fází na celkovou kvalitu spánku jednotlivce. Zmást tato zařízení mohou také některé faktory ovlivňující tepovou frekvenci jako například arytmie nebo užívání některých léků (třeba betablokátorů).

Kvalita měření je tedy sporná.

Mám investovat do monitoru spánku v hodinkách nebo náramku?

Jsou tyto přístroje nezbytné? Samozřejmě, že ne. Koneckonců, celé generace našich předků je nikdy neměly a zvládly to v pohodě. Sledování spánku nevyléčí hlavní příčinu poruchy spánku ani magicky nezlepší vaši paměť.

Na druhou stranu, pro ty, kteří se snaží žít lepší život nebo držet krok se svým osobním zdravím, je tracker spánku jednoduchý a obecně levný způsob, jak lépe poznat sebe sama. Dokud netrpíte poruchami spánku, lze údaje shromážděné během nočního spánku integrovat do vašeho režimu pro lepší pochopení těla člověka.

Spánková deprivace představuje vážný zdravotní problém a ovlivňuje některé jedince více než jiné. Zvláště problematické mohou být profese, kde se pracuje na střídavé směny, jako je ošetřovatelství, hasiči, zdravotní sestry, lékaři a podobně. Dále jsou zde také pracovníci, kteří pravidelně překračují časová pásma, jako jsou letušky, piloti a mezinárodní obchodní cestující; efektivní způsob sledování spánku může být velmi užitečným nástrojem k obnovení jejich spánkového vzorce.

Jsou chytré hodinky lepší než Fitbit?

Mnoho chytrých hodinek a různých náramků pro monitoring zdraví první generace bylo docela základních, často to nebylo nic jiného než gumička kolem ruky s krabičkou s akcelerometrem a USB portem.

Akcelerometr je elektromechanické zařízení, které měří zrychlení sil. Tyto síly mohou být statické jako tíhová síla, nebo dynamické – způsobeny pohybem nebo vibrováním akcelerometru.

Nejnovější modely jsou o dost pokročilejší – navíc se společnost Fitbit přesunula do hodinářského průmyslu. Vezměte si například Fitbit Versa, což jsou v podstatě chytré hodinky a obsahují doslova desítky funkcí a aplikací.

Stejně jako se společnost Fitbit nasměrovala do podnikání s chytrými hodinkami, někteří výrobci chytrých hodinek začali hrdě propagovat funkce pro sledování zdraví svých produktů. Většina chytrých hodinek se musí nabíjet každou noc, což neguje funkci sledování spánku, ale existují některé hodinky, které tento nástroj poskytují.

Samsung Gear Fit2 jsou chytré hodinky pro monitoring zdraví. Uchovávají údaje o vašem zdraví, měří srdeční frekvenci, počítají kalorie a sledují další údaje. Jejich baterie dlouho výdrží – to znamená, že je není třeba nabíjet každou noc.

A dále si přečtěte

    Pavel Horelica

    Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

    Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

    Další články:

    Další články autora:

    + There are no comments

    Add yours