Vaše chytré hodinky se samozřejmě liší od standardních náramkových hodinek. To tedy znamená, že jsou i jedinečné způsoby, jak chytré hodinky čistit. Čím větší péči chytrým hodinkám věnujete, tím déle vám vydrží – a vy určitě chcete, aby vám vydržely dlouho, protože jste za ně pravděpodobně zaplatili pěknou sumičku. Zde je návod, jak vyčistit chytré hodinky, ať už jsou vyrobeny z kovu, zlata, plastu nebo kůže.
Co budete potřebovat k vyčištění chytrých hodinek?
Představte si, jak špinavé mohou chytré hodinky být, když jsou neustále vystaveny potu, špíně, vašemu oblečení, které si měníte, ve kterém cvičíte a podobně. Pokud vaše hodinky jednou za nějaký čas dobře nevyčistíte, v budoucnu vám to může snadno způsobit problémy, a navíc se hodinky stanou zdrojem bakterií a dalších patogenů. A to nechcete.
Před čištěním chytrých hodinek musíte vědět, z jakého materiálu je vyroben řemínek na vašich hodinkách – je to kůže, nerezová ocel nebo silikon? A to jsou jen některé z možných variant. Materiály, z nichž je řemínek vyroben, určují správné čisticí prostředky, které na čištění chytrých hodinek použijete.
Mnoho čistících prostředků najdete doma. Nemusíte kupovat žádné speciální. Jsou to třeba tyto:
- Čistá voda
- Jemné tekuté mýdlo (mýdlo na ruce, zředěné)
- Isopropylalkohol
- Nepoužitý kávový filtr
- Hadřík z mikrovlákna
- Univerzální čistič kůže
- Kvalitní bavlna (bavlněná ponožka, bavlněné tampony atd.)
- Kartáček na zuby
Jak čistit display chytrých hodinek?
Aby bylo možné vyčistit display (obrazovku) vašich chytrých hodinek, potřebujete pouze čistý hadřík z mikrovlákna. Vyvíjejte mírně (jemně) silný tlak a pohybem hodinky utírejte. Poté, co hadřík použijete k vyčištění displaye hodinek, umyjte ho a pověste ho, abyste se zbavili mastných nečistot – to abyste ho mohli znovu použít, aniž byste znovu na hodinky nanesli staré nečistoty a bakterie.
Číslo jedna, čemu se chcete vyhnout při čištění displaye chytrých hodinek: chemická rozpouštědla. To znamená žádné čističe skel nebo podobně tvrdé spreje.
Doporučuje se utírat display chytrých hodinek látkou denně nebo alespoň několikrát týdně a poté ji jednou za pár měsíců důkladně očistit.
Pokud jsou vaše chytré hodinky vodotěsné, můžete je namočit do mísy a vlažnou vodou s rozpuštěným tekutým (jemným) mýdlem (jedna kapka mýdla na šálek vody stačí).
Pokud vaše chytré hodinky stále vypadají špinavě, použijte nepoužitý kávový filtr s velmi jemným šplíchnutím čisté vody. Je lepší použít kávový filtr na rozdíl místo papírového kapesníku, protože nezanechává žádná vlákna. Jemně si promněte filtr s kávou a zbylé nečistoty a nečistoty by se měly okamžitě uvolnit.
Stále se díváte na zamazaný display? Nyní je čas vzít do ruky destilovaný bílý ocet. Přidejte jednu čajovou lžičku destilovaného bílého octa do jedné poloviny šálku vody. Namočte hadřík z mikrovlákna do této směsi a použijte navlhčený okraj hadříku k jemnému otření obrazovky. Bílý ocet by se měl používat pouze jako poslední možnost a vyžaduje zvlášť opatrné použití na displayi telefonu.
Jak vyčistit řemínek od vašich chytrých hodinek
Jak se čistí řemínek od chytrých hodinek? Záleží hlavně na jeho materiálu, ze kterého je vyroben. Chcete-li si tento nesnadný úkol trochu usnadnit, před čištěním řemínek sundejte z hodinek, pokud je to možné.
Kožený řemínek na chytrých hodinkách
K čištění koženého řemínku hodinek používejte čisticí prostředek na kůži a kondicionér, který nejen vyčistí, ale i ochrání materiál. Měli byste vždy začít testováním malého množství čističe na malém prostoru, abyste se ujistili, že nijak nepoškodí nebo nezmění vzhled řemínku hodinek. Naneste malou tečku čističe na starou bavlněnou ponožku (samozřejmě čistou) a naneste ji přímo na malou oblast na řemínku hodinek. Místo se nejprve bude jevit tmavší, ale pokud si nevšimnete nějakého trvalého zabarvení, můžete vyčistit zbytek řemínku pomocí stejného čističe.
Omývat kožený řemínek od chytrých hodinek pod proudem vody je zásadní chyba. Vlhkost jen napomáhá množení bakterií a kůže navíc začne po nějaké době opravdu nepěkně smrdět. Ošetření kůže pomocí včelího vosku, karnabského vosku nebo lanolinového oleje provádějte na koženém řemínku alespoň jednou za měsíc.
Silikonový řemínek na chytrých hodinkách
Silikon je silný, ale není zcela spolehlivý. Některé kapaliny a látky mohou silikon silně poškodit. Nejlepší volbou je čištění silikonu jemným tekutým mýdlem zředěným ve vlažné vodě.
Do mísy přidejte teplou vodu a trošku mýdla. Pokud je to možné, oddělte řemínek od displaye. Pokud jsou hodinky vodotěsné, můžete do mísy namočit celé hodinky. Pokud váš řemínek nelze oddělit a vaše chytré hodinky nejsou vodotěsné, namočte vždy jen jeden konec řemínku ve směsi voda / mýdlo. K otření povrchu použijte čistý hadřík. Důkladně řemínek osušte.
Kovový řemínek na chytrých hodinkách
Kovový řemínek na hodinky vypadá pěkně, ale může být o něco složitější ho vyčistit – to díky všem článkům, na kterých se mohou bakterie a jiné patogeny zachytit. Většina kovů se může rychle ponořit do vody smíchané se zředěným mýdlem. Poté můžete pomocí zubního kartáčku vyčistit všechny oblasti kovového řemínku. Pak opláchněte teplou vodou a poté důkladně osušte čistým hadříkem.
Pokud je váš kovový řemínek zlatý, můžete ho rozzářit malým kouskem zubní pasty. Nezapomeňte velmi důkladně opláchnout a vysušit.
U nerezové oceli funguje opravdu dobře už zmíněný destilovaný ocet. Smíchejte jednu kapku octa s polovinou šálku vody, potom namočte náramek dovnitř, kartáčujte jemně zubním kartáčkem a nakonec pěkně osušte.
Čištění nabíjecích portů a dalších těsných zákoutí a prostorů na chytrých hodinkách
Chytré hodinky přirozeně mají různá malá zákoutí a škvírky, kde nečistoty a bakterie mají skvělé příležitosti k životu. K čištění těchto těsných prostorů můžete použít vatové tampony a alkohol. Jen se ujistěte, že se na kůži nedostane žádný alkohol, ale jinak je k němu většina ostatních povrchů docela tolerantní.
Namočte vatovou tyčinku nebo malý okraj bavlny do isopropylalkoholu a poté použijte tampon na malé díry a štěrbiny hodinek. Pokud je i ta nejmenší část bavlny příliš velká na to, aby se vešla dovnitř, vezměte špendlík, namočte ho do alkoholu a poté jej velmi jemně použijte k odstranění usazenin v malých prostorech.
Jak čistit zadní část hodinek?
Zadní část hodinek může být nejlepším místem pro schování bakterií a odumřelé kůže, protože je při cvičení vždy v kontaktu se zpoceným zápěstím.
Neměli byste na zadní stranu hodinek používat žádné mýdlo ani čisticí roztoky. Navlhčený bavlněný hadřík můžete použít k setření veškeré odumřelé kůže a špíny, která je na tomto místě. Poté místo můžete rychle vyleštit hadříkem z mikrovlákna.
Chytré hodinky nechte usušit na vzduchu
Před opětovným nasazením hodinek je nechte přirozeně uschnout – stačí několik minut.
Jak často byste měli čistit své chytré hodinky?
Odpověď na tuto otázku je zcela založena na preferencích a okolnostech. Opravdu můžete vaše chytré hodinky čistit tak často, jak si jen usmyslíte. Ve většině případů je lepší čistit hodinky víc, než méně. Hodinky to zvládnou, nebojte. Čím déle budete čekat na čištění, tím více práce pak budete mít.
Kolik bakterií a různých patogenů může na hodinkách být?
Docela dost. Jsou na to různé výzkumy. Třeba jeden výzkum vzal deset druhů hodinek, a testovali je na přítomnost aerobních bakterií, kvasinek a plísní. Srovnali je s tradiční kancelářskou klávesnicí, která obsahovala 4 CFU (CFU = jednotky tvořící kolonie) bakterií a kvasinek, a třeba toaletní sedátko a splachovací držadlo měly 120 CFU. Tyto úrovně byly 8x nižší než u Fitbit hodinek, které byly testovány.
Trochu děsivé, že? Dodržování našich jednoduchých tipů při čistění chytrých hodinek vám pomůže udržet vaše zápěstí pěkné a zdravé i v budoucnu.
+ There are no comments
Add yours