Jak správně čistit náramkové hodinky?

Estimated read time 8 min read

Stejně jako mnoho jiných věcí, které nosíte, i vaše hodinky potřebují čas od času vyčistit, aby si zachovaly svůj lesk a zachovaly si funkčnost. Stejně jako čistíte své auto, pravidelně byste měli čistit i svoje hodinky. Je to však něco, co mnoho lidí ignoruje, zapomíná nebo to hodně zanedbává.

Zatímco někteří lidé se o své náramkové hodinky pečlivě starají, pravidelně je čistí, starají se o ně a jsou na hodinky pedantští, většina lidí to tak nedělá. Nejen, že zanedbání čištění hodinek z nich dělá farmu na bakterie, ve které se hromadí spousta nečistot, a tím škodí jejich lesku a vzhledu, ale také se hodinky rychleji opotřebovávají a výrazně se zvyšuje riziko koroze.

Chcete-li svým hodinkám pomoci uchovat jejich lesk a udržet je v dobrém stavu po mnoho let a generací, je nutné hodinky pravidelně čistit a udržovat je. Jak ale hodinky vyčistit? A co byste měli udělat pro to, aby byly dokonale čisté?

V tomto článku se dozvíte, jak čistit hodinky.

Jak čistit hodinky

Když nosíte hodinky, časem se na nich nahromadí spousta nečistot a špíny. To je přirozené. Nejčastěji nosíme hodinky na kovovém řemínku a právě ten bývá časem nejšpinavější. Pokud nosíte hodinky na koženém řemínku, rady na čištění hodinek jsou trochu jiné. Vzhledem k tomu, že kůži nelze čistit stejným způsobem jako ocel, většina lidí jednoduše nosí kožený řemínek, dokud se neopotřebuje, a poté jej vymění za nový.

Když nosíte hodinky, největším nepřítelem špíny, kyselin a dalších nežádoucích věcí je – věřte nebo ne – vaše zápěstí. Za prvé, ze zápěstí se generuje pot. Jak víte, k potu patří sůl, která časem způsobuje korozi hodinek. Pak máte na pokožce i kožní maz a odumřelé kožní buňky, které se nakonec budou shromažďovat na vašich hodinkách a řemínku, což nakonec způsobí, že se na vašich hodinkách budou shromažďovat nečistoty z jiných míst, například prach.

Dobrou zprávou je, že čištění hodinek nemusí být nutně složité. Koneckonců, je lepší hodinky jednoduše opláchnout či utřít a vyčistit je špatně, než je nečistit vůbec.

Nyní, kromě pouhého čištění hodinek, existují další věci, které s nimi chcete dělat, abyste se o ně starali co nejlépe. Pojďme se podívat na to, co musíte udělat pro péči o hodinky a jak to udělat.

1. Čištění hodinek

Toto je nejzákladnější krok k péči o hodinky. Jak byste ale měli hodinky čistit? Měli byste to jednoduše vydrhnout kartáčem? Měli byste je nechat odmočit ve vodě?

Faktem je, že existuje mnoho různých způsobů, jak si můžete hodinky umýt.

Krok 1: Nejprve se musíte ujistit, že jsou vaše hodinky voděodolné. Pokud tomu tak není, měli byste své hodinky za každou cenu držet dál od vody, protože kontakt hodinek, které nejsou voděodolné, s vodou, je může vážně poškodit a v nejhorším případě může vlhkost (voda) prosakovat do strojku a způsobit rez a korozi. Pak je oprava buď hodně drahá, nebo i nemožná. Prvním krokem je proto vždy ujistit se, že vaše hodinky vodu skutečně zvládnou.

Když se ujistíte, že jsou vaše hodinky voděodolné, dalším krokem je zašroubovat korunku, pokud mají hodinky šroubovací korunku. Pokud zapomenete přišroubovat korunku, může do pouzdra zatéct voda a způsobit právě zmíněné věci. A to asi nechcete.

Krok 2: Dalším krokem je naplnění misky nebo nádoby teplou vodou. Dále přidejte trochu mýdla. Kolik bude záviset na tom, kolik vody použijete, ale přidejte několik kapek mýdla o velikosti hrášku. Ujistěte se, že používáte jemné mýdlo, protože pokud použijete silné mýdlo s velkým množstvím chemikálií, můžete riskovat poškození částí hodinek a zbytečné opotřebení.

Krok 3: Vezměte si měkký ručník/papír a hodinky na něj opatrně položte. Poté vezměte měkký zubní kartáček a ponořte jej do mýdlové vody. Nyní začněte pečlivě – ale jemně – drhnout řemínek i hodinky. Jak již bylo zmíněno, řemínek je místem, kde se shromažďuje nejvíce nečistot, takže se rozhodně zaměřte na čištění těžko přístupných míst.

Krok 4: Pokud jste hodinky dlouho nečistili, uvidíte, že pěna při čištění zčerná. Pokud jako podložku použijete bílý papír, uvidíte také, že nečistoty z hodinek skončí na papíru/ručníku. Když vydrhnete celé hodinky, je čas je opláchnout pod teplou vodou, abyste se ujistili, že jsou smyty všechny zbytky mýdla a nečistot.

Čištění náramkových hodinek mýdlem
Čištění náramkových hodinek mýdlem

Krok 5: Nyní konečně nastává čas osušit hodinky. Nejlepší je použít hadřík z mikrovlákna k osušení hodinek, ale také k setření všech nečistot a zbytků na hodinkách. Zabráníte tak i poškrábání při utírání.

A je to. Bylo to snadné, že? Toto je jeden ze způsobů, jak můžete hodinky čistit, a je také nejčastější, ale existují i ​​jiné způsoby, jak je vyčistit. Pojďme se na ně mrknout.

Čištění hodinek ultrazvukovou čističkou

Dalším způsobem, jak umýt hodinky a vyčistit je od nečistot, je použití ultrazvukové čističky.

Nyní mějte na paměti, že pokud jej chcete použít, nikdy byste neměli umístit celé hodinky do čističky. Ultrazvuková čistička by se měla používat pouze k čištění náramku. Proto je potřeba náramek z hodinek sundat a následně samotné hodinky umýt metodou výše.

Ultrazvuková čistička
Ultrazvuková čistička

Ultrazvuková čistička je skvělá, protože používá ultrazvuk (normálně od 20 do 400 kHz) k promíchání tekutiny. Ultrazvuk lze použít pouze s vodou, ale použití rozpouštědla vhodného pro čištěný předmět a typ přítomného znečištění zesiluje účinek. V tomto smyslu vám použití ultrazvukového čističe pro váš náramek umožní vyčistit místa, která byste s pomocí zubního kartáčku čistili jen obtížně, a výsledkem bude čistší řemínek hodinek.

Pravidelné čištění hodinek

Dvě výše uvedené metody jsou skvělé pro čištění hodinek, ale nemusíte provádět tak rozsáhlé čištění hodinek příliš často, abyste hodinky jednoduše udrželi čisté. Jedná se o rozsáhlé čisticí metody, které vyčistí vaše hodinky velmi dobře. Nejlepší je provádět menší pravidelné týdenní čištění hodinek, aby se nečistoty nemohly usazovat.

Zvykněte si proto hodinky každý týden na minutu oplachovat v teplé vodě. Poté hodinky opatrně otřete měkkým hadříkem. Pokud to budete dělat každý týden, zabráníte tomu, aby špína začala korodovat hodinky. To se nestane přes noc, pokud však hodinky nečistíte roky, mohou se nečistotami nakonec poškodit a v nejhorším případě může špíma způsobit rez a korozi.

Když vaše hodinky nejsou příliš špinavé, stačí je udržet relativně čisté, ale občas prověďte důkladnější čištění pomocí některé z výše uvedených metod.

A dále si přečtěte

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  + There are no comments

  Add yours

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.