Jak správně čistit zlaté hodinky doma?

Estimated read time 6 min read

Dají se čistit zlaté hodinky doma? No, upřímně. Čištění hodinek, zvláště těch, které vás stojí jmění, vám může způsobit mírnou úzkost. Co když takové hodinky náhodou poškodíte, aniž byste si uvědomili, že je vlastně poškozujete? A další myšlenky na „co kdyby“ se neustále objevují.

Ve skutečnosti se zlaté hodinky čistí celkem snadno. Je to stejně jednoduché jako čištění hodinek z nerezové oceli. Ale než přejdeme k hlavním bodům ohledně čistění zlatých hodinek, promluvme si o samotných zlatých hodinkách. Co jsou zlaté hodinky? Jsou z čistého zlata? Proto jsou takové hodinky tak drahé? Nebo jak to vlastně je? Zde je několik věcí, které potřebujete vědět.

Náramkové hodinky jsou vyrobeny z různých kovů a zlato je nejcennějším materiálem, protože představuje pocit luxusu a společenského postavení. Na počátku se zlato běžně používalo k výrobě mincí, památníků a i dekorací budov, ale nyní ho najdeme zejména v mnoha průmyslových odvětvích, jako jsou výroba šperků, elektroniky, v umění a i v náramkových hodinkách – takové zlaté hodinky si získaly popularitu na počátku 80. let. Zlato v hodinkách je často aplikováno na celá pouzdra, řemínky nebo dokonce i na strojek. Zlato je zkrátka velmi žádané pro svůj lesk, vlastnosti a ušlechtilost.

Obecně tedy existuje několik důvodů, proč se zlato používá v hodinkách:

Estetika: Zlato je považováno za luxusní kov a jeho použití v hodinkách dává výrobkům sofistikovaný a elegantní vzhled. Zlato také může být různých odstínů, což umožňuje výrobcům vytvořit různé styly hodinek (třeba hodinky z růžového zlata pro dámy), které osloví různé zákazníky.

Odolnost: Zlato je relativně měkký kov, ale pokud se používá ve správné tloušťce, může být velmi odolné a odolat opotřebení, které může být způsobeno běžným nošením hodinek.

Hodnota: Zlato je ceněný kov a jeho použití v hodinkách může zvýšit hodnotu výrobku. Hodinky vyrobené z drahých kovů jsou často považovány za velmi luxusní předměty, což může být pro některé zákazníky lákadlem.

Reakce s kůží: Zlato je hypoalergenní kov, což znamená, že reaguje méně s kůží a způsobuje méně alergických reakcí než jiné kovy, jako je třeba nikl.

Celkově lze říci, že zlato je populární materiál pro použití na hodinkách díky své estetice, odolnosti, hodnotě a nízkému riziku alergické reakce.

Pokud vás zajímá, zda zlaté hodinky používají skutečné zlato, ano, a kvůli tomu jsou zlaté hodinky velmi drahé, což se také liší v závislosti na značce, designu a počtu karátů zlata na hodinkách. Karát je hodnota zlata. Čím nižší je karát, tím méně zlata hodinky obsahují.

Ryzí zlato je 24 karátové. Většina zlatých hodinek však obsahuje 18 karátů, což se rovná 75 % zlata a 25 % příměsi ostatních kovů, jako je stříbro, měď a palladium, aby měly lepší vlastnosti – zejména tvrdost. Tyto slitiny také ovlivňují barvu zlata, která může být žlutá, bílá, červená nebo růžová. Ano, takové hodinky mají opravdu části celé ze zlata.

Aby však někdy byly zlaté hodinky nákladově dostupnější, někteří výrobci hodinek používají pozlacování a jiné metody, aby se hodinky podobaly zlatým, což je ale ve skutečnosti něco jiného. Znamená to tedy, že pozlacené hodinky jsou nutně nevkusné? Samozřejmě že ne. Pokovování se provádí specifickými metodami a nejběžnější je PVD povlak. Díky této metodě je materiál odolný proti poškrábání.Jak čistit zlaté hodinky doma: Je třeba dodržet několik kroků

Nyní přejdeme k tomu, jak vlastně vyčistit zlaté hodinky doma. Vaše zlaté hodinky jsou v tomto ohledu stejné jako váš pokoj nebo auto, které je třeba pravidelně čistit. V průběhu času na se auto i hodinky „nalepí“ všechny ty nečistoty, prach a pot. Takže nečekejte, až budou hodinky ještě špinavější a úplně zanesené.

Čištění zlatých hodinek je poměrně snadné, ale vyžaduje opatrnost a jemný přístup.

Zde jsem uvedl jednoduché kroky, a také co použít k čištění zlatých hodinek.

Jak vyčistit zlaté hodinky: Hodinky z masivního zlata

Můžete použít:

 • Zubní pasta s negelovým složením
 • Vatový tampon nebo kousek čistého hadříku
 • Miska s vodou

Postup:

 1. Naberte malé množství zubní pasty pomocí vatového tamponu nebo čisticího hadříku.
 2. Část, kterou chcete vyčistit, přetřete zubní pastou a jemně je otřete.
 3. Při čištění náramku začněte zevnitř a přejděte k vnější části.
 4. Nakonec očistěte zubní pastu vlhkým čistým hadříkem nebo čistou vatou. Ujistěte se, že nezůstala na hodinkách žádná zubní pasta.


Jak čistit zlaté hodinky: Pozlacené hodinky

Na pozlacené hodinky můžete použít:

  • Vata
  • Vatová tyčinka
  • Kousek žínky
  • Zubní pasta
  • Měkký zubní kartáček
  • Miska s mýdlovou vodou
  • Čistič šperků

Postup:

   1. K čištění drážek použijte vlhkou vatovou tyčinku.
   2. Pečlivě vydrhněte zlacení zubní pastou a vatou.
   3. Navlhčete měkký zubní kartáček mýdlovou vodou a jemně otřete řemínek hodinek. Zbytky mýdla setřete navlhčenou žínkou. Toto je nejlepší způsob, jak vyčistit řemínek hodinek.

Čištění zlatých hodinek by mělo být prováděno s opatrností, aby nedošlo k poškození kovu nebo mechanických částí hodinek.

Jemné čištění hodinek doma je nejlepším řešením pro zachování jejich životnosti i vzhledu. Pokud však mají vaše zlaté hodinky nižší odolnost proti vodě, dávejte pozor, abyste nepoužili větší množství vody nebo je nenamočili, protože by to mohlo zničit některé jejich části.

Pokud si však nejste jisti čištěním hodinek sami, možná budete chtít zvážit profesionální službu čištění hodinek. Každý hodinář ve vašem okolí to rád udělá. Určitě má pořádné nástroje a moc dobře ví, jak čistit zlaté hodinky.

A dále si o zlatých hodinkách přečtěte

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  + There are no comments

  Add yours

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.