Jak správně koupit zlaté hodinky a na co si dát pozor?

Estimated read time 5 min read

Vlastnictví jakéhokoli cenného předmětu obsahující zlato je často považováno za milník. Ať už se jedná o investici nebo jen potěšení pro svojí osobu, nákup vašich prvních zlatých hodinek je něco oslavného a krásného! Jsou však všechny zlaté hodinky stejné? Na co si dát pozor při nákupu zlatých hodinek?

Abychom vám pomohli pochopit některé z nejdůležitějších aspektů při nákupu zlatých hodinek, sepsali jsme pro vás tento článek, abychom vám pomohli udělat správné rozhodnutí, pokud zlaté hodinky plánujete kupovat. Bez dalších okolků si tedy před zakoupením svých prvních zlatých hodinek přečtěte naše základní tipy.

Pozlacené a nebo opravdu zlaté hodinky?

Jak název napovídá, existují pozlacené hodinky nebo pravé zlaté hodinky – každé z nich jsou obvykle vyrobeny z jiného materiálu, ale jsou potaženy tenkou vrstvou zlata.

Již před desítkami let bylo pozlacování předmětů oblíbenou možností, jak předmětu dodat něco na ceně – pozlacení pomáhá vytvořit dojem, že něco je vyrobeno ze zlata, ale koupíte to zároveň za velmi příznivou cenu. Příkladem cenově dostupných, ale krásných pozlacených hodinek je kolekce Leonard Montres Classique Circular.

I když pozlacené hodinky jsou skvělé pro běžné nošení, jejich častým problémem je, že ono pozlacení opravdu nevydrží dlouho. Prostě se ošoupe a ani to netrvá moc dlouho. Opotřebení často způsobuje, že se zlato z povrchu odloupne a odhalí materiál pod ním. Naštěstí je možné na hodinky znovu nanést další zlatou vrstvu, když je pošlete do servisu. Mějte také na paměti, že barva pozlacených hodinek se často liší od hodinek z pravého zlata. Nevypadají stejně.

No, a pokud jde o pravé zlaté hodinky, jsou luxusní, vylepšenou verzí pozlacených hodinek. Princip zůstává stejný. Hlavní rozdíl je v tom, že zlatá vrstva je silnější a odolnější. Ve srovnání s pozlacenými hodinkami je pokovovací vrstva „plných“ zlatých hodinek (tedy řekněme hodinek z masivního zlata) méně náchylná k opotřebení a nelze ji poškrábat.

Některé zlaté hodinky se staly symboly nejvyššího luxusu – třeba jako hodinky Rolex Day-Date, které jsou známé jako „The President“, což je zároveň odkazem na jejich unikátní zlatý náramek a skutečnost, že byly volbou mnoha prezidentů USA.

Hodinky pokryté zlatem

Takové hodinky získaly slávu někdy v 50. a 60. letech, kdy bylo běžné najít tlustou masivní zlatou skořepinu vyrobenou buď ze 14K nebo 18K zlata na pouzdru hodinek z nerezové oceli. Rolex začal hodinkám přezdívat „zlaté vejce“. Mimo Rolex na tento trh vstoupili i další výrobci, včetně Omega se svými hodinkami Constellation a Seamaster.

Hodinky pokryté „zlatým plátem“ jsou tak proslulé tím, že dokonale imitují vzhled hodinek z masivního zlata, aniž by vám vypálily finanční díru do kapsy. Hodinky se zlatou skořepinou (označují se anglicky jako „gold capped“) jsou stále dražší než tehdejší hodinky z nerezové oceli. Bude to vyžadovat intenzivní kontrolu a bystré oko pro detail, aby někdo dokázal rozeznat rozdíl mezi hodinkami se zlatou skořepinou a hodinkami z masivního zlata.

Dvoubarevné zlaté hodinky

Dvoubarevné hodinky, kdysi považované za „neslušné“ ve formálním prostředí, se v posledních letech staly základem na trhu luxusních hodinek. Dvoubarevné hodinky obvykle využívají zlato, aby poskytly vynikající kontrast k materiálu z nerezové oceli nebo titanu. Z hlediska ceny jsou dvoubarevné hodinky dražší než hodinky z nerezové oceli kvůli přítomnosti zlata.

Hodinky z masivního, reálného, ryzího zlata

Pokud hledáte skutečně cennou věc, masivní zlato je tou správnou cestou. Vzhledem k množství použitého materiálu budou hodinky ze zlata určitě dražší, než pozlacené hodinky nebo hodinky se zlatou skořepinou. Úžasná věc na zlatě je jeho všestrannost v barvě. Zlaté hodinky jsou běžně k dispozici ve žlutém, růžovém a dokonce i bílém zlatě.

Při nákupu ryzího zlata je třeba dávat pozor na počet karátů. Ačkoli je 24K zlato nejčistší ze všech, neznamená to, že je to nejlepší volba, protože zlato je docela měkké a snadno se poškrábe. To u hodinek není úplně super věc.

Kvůli určité rovnováze mezi čistotou a odolností využívá většina luxusních značek u hodinek 18K zlato. U luxusních hodinek, které používají masivní, ryzí zlato a další vzácné vzácné materiály, nemůžete udělat chybu se značkou Sarcar – mají jedinečné pojetí zlatých hodinek.

A dále si na toto téma přečtěte

    Pavel Horelica

    Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

    Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

    Další články:

    Další články autora:

    2Comments

    Add yours

    + Leave a Comment