Jak vybrat chytré hodinky pro seniora? Ideální dárek pro dědu či babičku?

Estimated read time 12 min read

„Spadla jsem a nemůžu vstát.“ Starší žena spadla na podlahu obývacího pokoje při vstávání z gauče a nemůže nikoho zavolat. Dříve byla taková legrační scénka k vidění v teleshoppingu. Ale nebezpečí pádu u seniorů není vtip. Podle studií každý rok upadne alespoň jednou více než jeden ze čtyř starších lidí.

Senioři tak určitě potřebují způsob, jak zavolat pomoc v případě nouze, když není k dispozici telefon.

V dnešní době existuje zařízení, které nejen, že nabízí přístup k tísňovému volání, ale také má funkce, které seniorům poskytují větší kontrolu nad jejich zdravím a duševní pohodou. Hádáte správně, jsou to chytré hodinky.

Chytré hodinky pro seniory dnes mohou poskytovat starším dospělým a jejich rodinným příslušníkům důležitá zdravotní data v reálném čase – to znamená klid pro obě dvě strany. Navíc chytrými hodinkami může senior snadno přivolat pomoc. Nositelná zařízení, jako je třeba Fitbit a Apple Watch, už dávno nejsou jen pro mladé a aktivní. Stále častěji se starší lidé obracejí na chytrá nositelná zařízení, která jim pomáhají žít zdravější a šťastnější život.

Ve studii z roku 2015, kterou provedla AARP, 45 % zúčastněných starších dospělých (50+ let) uvedlo zvýšenou motivaci pro zdravější život po šesti týdnech používání chytrých hodinek s reportováním zdravotních metrik a 67 % účastníků celkově mělo pocit, že taková nositelná zařízení jsou pro ně hodně prospěšná a hodnotná.

Chytré hodinky mohou podporovat zdravotní upozornění i tísňová volání

Zařízení schopná posílat důležitá zdravotní upozornění mohou být doslova záchranou života pro každého, kdo žije sám se zdravotními problémy nebo užívá léky, které ho vystavují riziku vážného pádu.

Ale tradiční zařízení – existuje třeba takové nouzové tlačítko, které senior nosí na krku – mohou být nevzhledné a nepohodlné. A senioři často vidí taková zařízení jako trvalé, nevítané připomínky jejich zvyšujícího se věku a jejich křehkosti, i když se snaží být stále aktivní.

A právě Z těchto důvodů mohou být lepší volbou chytré hodinky pro seniory.

Vypadají a fungují jako klasické chytré hodinky, které nosí lidé všech věkových kategorií. Jsou méně zřejmé a rušivé než zařízení, která se nosí na krku. A jejich popularita roste. S rostoucím počtem seniorů roste trh s nositelnými chytrými zařízeními. A tento trh i nadále poroste.

Chytré hodinky a další nositelná zařízení podporují schopnost starších dospělých žít nezávisle s jistotou, že mohou kdykoli a odkudkoli uskutečnit tísňové volání.

Funkce chytrých hodinek pro bezpečný a aktivní životní styl dnešních seniorů

Nejlepší chytré hodinky dnešní doby se mohou pochlubit mnoha funkcemi, které z nich dělají super „zdravotní“ hodinky pro seniory.

Zajímavé funkce chytrých hodinek pro seniory jsou třeba tyto:

 • Monitor srdeční frekvence k identifikaci potenciálních problémů vyžadujících rychlý lékařský zásah.
 • Krokoměr pro zaznamenávání takových zdravotních údajů, jako jsou ušlé kroky a spálené kalorie, a pro nastavení nových cílů fyzické aktivity.
 • Služby určování polohy GPS, které rodině, ale i pracovníkům záchranné služby, usnadňují rychlé nalezení seniora v případě nouze.
 • Vodotěsné chytré hodinky umožňují seniorům přivolat pomoc i při koupání nebo plavání. To je také super věc.
 • Možnost stisknutí nouzového (programovatelného) tlačítka znamená, že pomoc není nikdy vzdálenější než zápěstí seniora. Hodinky jsou doslova nadosah ruky, když je to nejvíce potřeba.
 • Integrace s dalšími chytrými zařízeními, která poskytují připomenutí léků a schůzek, pomáhá seniorům s každodenními zdravotními rutinami.

Ideální chytré hodinky pro seniory nabízejí takové funkce v jednoduchém, stylovém zařízení, které se velmi snadno používá. Poskytuje starším dospělým flexibilitu a svobodu pro bezpečný a aktivní život ve svém vlastním domě nebo komunitě seniorů.

Ne každý chce/potřebuje chytrý telefon. To je obvykle případ starších lidí, kteří se ve skutečnosti nezajímají o všechny moderní vymoženosti a aplikace, které přicházejí s chytrými telefony. Hodinky jsou mnohem jednodušším nástrojem a u seniorů většinu odvedou práci na jedničku.

Otázky, které vám pomohou vybrat ty správné hodinky pro seniora

Rychle rostoucí trh různých pomocných zařízení pro seniory znamená, že máte hodně možností co se výběru týče. Při porovnávání různých zařízení – abyste našli to, které nejlépe vyhovuje vašemu blízkému – zvažte tyto otázky:

Je zařízení pohodlné na nošení? Není těžké nebo jinak rušivé pro seniora?

Některá zařízení jsou nepohodlná, třeba zmíněná nouzová tlačítka na krk seniora. Obecně je lidé moc nechtějí nosit. Protože se s nimi necítí dobře. Upřímně, cítí se trapně. A není se co divit. Naproti tomu vhodné chytré hodinky jsou prostě hodinky. Ano, umí toho mnoho, ale jsou to stále hodinky, na které jsou senioři zvyklí je nosit. Takže jsou pro seniory komfortní.

Samozřejmě nevybírejte pro seniory nějaké mohutné hodinky a ne těžké hodinky (možná se vám zdají hodinky lehké, ale senior to tak vidět nemusí, na to myslete).

Přístupnost

Ne každý senior má problémy s používáním dotykové obrazovky nebo čtením menších písem. Pokud tento problém ale vy nebo někdo, pro koho chytré hodinky nakupujete, máte, hledejte při nákupu chytrých hodinek větší hodinky (větší pouzdra hodinek). Větší pouzdra znamenají, že budete mít na obrazovce více místa, což by v ideálním případě mělo snížit potřebu mžourat nebo vám to také může poskytnout více prostoru při klepání na obrazovku, aniž byste se omylem dotkli nesprávných položek. Další úpravy, jako je zlepšení jasu a kontrastu, mohou pomoci učinit obsah čitelnějším.

Jak dlouhá je výdrž baterie? Jak se dobíjí?

V závislosti na požadovaných funkcích a na tom, jak často je používáte, se může výdrž baterie mezi chytrými hodinkami značně lišit. Obecně platí, že čím více funkcí a zapnutá funkce GPS mají tendenci vybíjet baterii rychleji. Hodinky by měly z pohledu výdrže baterie něco vydržet. Neměly by chtít nabíjet 2x denně.

Pokud máte obavy o výdrž baterie, poohlédněte se po hodinkách, které nabízejí více režimů spotřeby energie. Pomůže to prodloužit životnost baterie a zajistí, že nebudete trávit většinu času čekáním na nabití hodinek.

Jak hlasitý je reproduktor?

Pro seniory jsou vhodné hodinky, přes které jde i volat. A jelikož sluch už mnoha seniorům v pokročilém věku neslouží tak, jako dříve, měly by mít hodinky kvalitní a hlasitý reproduktor.

Je display hodinek snadno čitelný?

Hodně důležitý aspekt hodinek. Senior samozřejmě na hodinky musí dobře vidět. Takže displaye, kde jsou písmena a čísla jako blechy asi nechcete. Spíše nějaké hodinky s většími písmeny.

Pokud jste někdy kupovali hodinky, všimli jste si, že někteří výrobci hodinek věnují hodně úsilí vymyšleným designům svých displejů. Tyto podivné návrhy však často jdou proti čitelnosti. Tak na to pozor.

Dbejte na dobrý kontrast

Dalším důležitým faktorem, který usnadňuje čtení čísel, je kontrast: mít výrazný kontrast mezi čísly a barvou pozadí je zásadní pro zlepšení čitelnosti. Nic nepřekoná bílá čísla na tmavém pozadí nebo černá čísla na světlém pozadí. Vyvarujte se zvláštních barevných kombinací.

Jaké zdravotní funkce mají hodinky?

Jak je již ve článku uvedeno, v dnešní době mohou mít chytré hodinky opravdu velké množství různých funkcí, které sledují aktivitu a zdravotní stav (určité metriky zdravotního stavu). Hodinky by ale neměly být moc složité na používání. Proto se snažte v tomto směru o dobrý kompromis – vhodné funkce a přesto jednoduchost. To jde proti sobě, že? No, snažte se o maximum v tomto směru.

Jsou zdravotní údaje a další informace uložené v zařízení zabezpečené?

I toto hledisko může být pro někoho hodně důležité. Takže pokud patříte mezi datové nadšence, zkontrolujte, jak jsou data v zařízení šifrována a zabezpečena.

Pomoc v nouzi – detekce pádu

Stejně jako u přístupnosti, ne všichni senioři jsou ohroženi zakopnutím nebo pádem. Statistiky ale mluví jasně – zakopnutí a pády jsou pro seniory nebezpečnější, než pro mladší lidi. Zejména pro seniory, kteří žijí sami, nebo lidi, kteří rádi tráví čas na výletech, jsou detekce zakopnutí / pádu a podpora nouzového kontaktu klíčovými funkcemi, které by měly být upřednostněny pro větší klid.

I když se jedná o prémiové funkce, které ne vždy najdete u levnějších nebo jednodušších chytrých hodinek, lepší chytré hodinky jsou často doprovázeny funkcí automatického vytáčení, která okamžitě kontaktuje uvedený nouzový kontakt, když je detekován pád nebo zakopnutí. Pro seniory super věc.

Vhodné hodinky pro seniory

A zmíníme i několik modelů chytrých hodinek, které mohou seniorům parádně posloužit.

Samsung Gear S3

Nadčasové navenek, revoluční uvnitř, Samsung Gear S3 vypadají a působí jako tradiční hodinky, ale pomáhají seniorům vést zdravější a šťastnější život. Jednou z nejlepších funkcí, kterou na Samsung Gear S3 milujeme, je schopnost upozornit nouzové kontakty na případný problém. Tři stisknutí domovského tlačítka a poloha nositele bude odeslána předem určeným lidem, kteří pak budou moci sledovat aktuální polohu v reálném čase.

Samsung Gear S3 mají display s vysokým kontrastem
Samsung Gear S3 mají display s vysokým kontrastem, zdroj obrázku: Pavel Horelica

Chytré hodinky Reemo Health Watch

„Užijte si svou nezávislost co nejvíce a co nejdéle.“ To je motto, které stojí za chytrými hodinkami Reemo Health. Chytré hodinky Reemo Health, speciálně navržené pro seniory, usnadňují správu zdravotních dat a dokonce i sdílení informací s rodinnými příslušníky či pečovateli a dalšími odborníky. Chytré hodinky Reemo Health také obsahují živou 24/7 recepční pomoc, která uživatelům umožňuje přístup k živému operátorovi, který může poskytnout podporu produktu nebo pohotovostní služby.

Apple Watch Series 4 Smartwatch – pro technicky zdatné seniory

Mám tyto hodinky rád, mají automatickou detekci pádu, které kontaktují záchranné služby a zvolené kontakty, navíc jsou voděodolné.

Apple Watch Series 4 přinesly novou funkci detekce pádu, která je automaticky aktivovaná, pokud jste starší 65 let. Pokud upadnete a zůstanete po dobu jedné minuty nehybní nebo nereagujete, hodinky zavolají záchranné služby a pošlou zprávu vašim nouzovým kontaktům, a tak vám potenciálně zachrání život.

Nevýhody? Krátká výdrž baterie.

Víme, že existují i technicky zdatní senioři, a proto jsme sem zařadili i chytré hodinky pro seniory, kteří odmítají klišé. Series 4 jsou nejlepší Apple Watch pro seniory, protože kromě toho, že jsou ideální pro uživatele iPhonů, mají proaktivní detekci pádu s nouzovým SOS. Také se nám líbí, že se řada 4 dokáže spárovat se staršími iPhony a operačními systémy již od iPhonu 5s. K úspěšnému spárování telefonu však musíte mít alespoň nainstalovaný iOS 12.

A které další chytré hodinky jsou super pro seniory?

 • Samsung Galaxy Smartwatch
 • Fitbit Versa Smartwatch
 • Fitbit Blaze
 • Samsung Galaxy Watch 3 a 4
 • Fitbit Sense
 • Fitbit Versa 3
 • Garmin Vivoactive 4
 • Garmin Vivosmart 4

Mějte na paměti, že chytré hodinky nenahrazují lékařskou péči, takže i když poskytují obecný průvodce metrikami pro zdraví, třeba srdeční frekvenci a dalšími, senior by neměl vynechávat návštěvu lékaře, jen protože mu chytré hodinky sdělí, že srdeční tep je normální.

A dále si přečtěte

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  1 Comment

  Add yours

  + Leave a Comment

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.