Jak vybrat hodinky pro muže?

Estimated read time 10 min read

Koupit skvělé hodinky pro muže je snazší než kdy jindy. Existuje více informací o hodinkách ve formě různých komunit na internetu a Instagramu. Nové, žádané kousky se objevují s alarmující pravidelností.

Ale kvůli obrovskému výběru, a to v oboru neformálních i luxusních typů hodinek, může být nákup pánských hodinek, které vhodně doplní styl muže, jedním z nejtěžších úkolů při nákupu. Jak si mám vybrat mezi Datejustem a Speedmasterem? Co se počítá jako dobrá investice? Opravdu potřebuji znát rozdíl mezi quartzovými a mechanickými hodinkami? Začátečníkům se často může zdát, že je prostě příliš mnoho informací a ztratí se v tom.

Pokud máte malé až žádné znalosti o tom, co různé termíny znamenají, pokud jde o různé styly hodinek, pak je tento malý průvodce přesně to, co potřebujete.

Tato příručka zmiňuje věci, které je třeba zvážit při nákupu náramkových hodinek pro muže. Poskytuje informace o různých terminologiích – quartz, mechanické, analogové atd. Podívejte se proto nyní na tohoto malého průvodce stylem hodinek, abyste věděli, jak vybrat hodinky pro muže, které mu budou dokonale vyhovovat.

Takže, co je třeba zvážit při nákupu hodinek pro muže?

1. Displej: analogové vs. digitální hodinky

Chcete-li začít s honbou za dokonalými hodinkami, musíte se nejprve rozhodnout pro styl zobrazení času na hodinkách. Jsou zde dvě základní možnosti zobrazení: analogové a digitální hodinky.

Analogové hodinky: Analogové hodinky zobrazují čas pomocí ruček na ciferníku a mají hodinovou, minutovou a sekundovou ručku. Tyto hodinky jsou ve srovnání s digitálními hodinkami tradičnější a elegantnější. Tyto hodinky lze koupit v mnoha designech, takže jsou skvělou volbou pro všechny příležitosti.

Digitální hodinky: Tyto hodinky používají LCD obrazovku k elektronickému zobrazení času. Jsou k dispozici pouze s quartzovým strojkem a zobrazují čas v minutách a hodinách, některé digitální hodinky pak zobrazují také sekundy. Digitální hodinky nemusí být tak sofistikované nebo elegantní jako analogové hodinky, ale bývají levnější. Některé digitální hodinky nabízejí také další funkce, jako je kalendář, stopky atd. Jsou však náchylné k opotřebení a nejsou ideální pro dlouhodobé používání.

Hybridní hodinky jsou pak kombinací prvních dvou – jsou to analogové hodinky, které mají však prvky digitálních nebo chytrých hodinek.

A co s tím? Nejprve zvažte příjemce.

Než se rozhodnete koupit hodinky pro sebe nebo pro někoho jiného, ​​pečlivě si promyslete zájmy, koníčky, styl nebo módní směr, to, co má a nemá rád. Je tato osoba sportovním nadšencem, obchodním manažerem, módním odborníkem nebo teenager? To prostě zásadně ovlivní typ hodinek, které pro ně vybíráte.

Dalším určujícím faktorem je aktivita, kterou v hodinkách bude muž dělat. Chcete pro něj spíš hodinky do kanceláře, které si rozbil? Nebo spolu chodíte na túry a chcete pro muže hodinky do divočiny? Nebo na plavání? Má hodinky k obleku? Nebo na víkendy na chalupu?

Prostě toto všechno si dejte v hlavě dohromady ještě před tím, než vyrazíte vybírat hodinky do obchodu.

2. Nastavte si rozpočet

I když znáte svoje sympatie (či antipatie) k tomu, komu chcete hodinky koupit, stejně musíte myslet především na vlastní peněženku. Jistě, existují hodinky pro každý rozpočet, ať už je to 500, 2000 nebo i 100 000 Kč. Možná jste ten typ, který bude chtít utratit i trochu víc, když najdete ty správné hodinky, ale mít přednastavenou představu o tom, co chcete zhruba utratit, je zásadní.

Takže si předem řekněte, kolik peněz na pánské hodinky máte. Kolik jste ochotni obětovat (investovat). Výběr pak bude snazší.

3. Pochopte strojky hodinek a materiály hodinek

Než začnete nakupovat, je také důležité porozumět různým typům strojků hodinek a materiálům, protože to jsou faktory, které ovlivní cenu a také styl hodinek. Hodinky s quartzovým strojkem (které vyžadují k napájení baterii) jsou obecně levnější než mechanické hodinky s funkcí automatického nebo ručního natahování. Stejně tak hodinky vyrobené z nerezové oceli jsou často cenově dostupnější než lehčí titan nebo uhlíková vlákna a než ušlechtilejší kovy. Udělejte si případně trochu vlastního výzkumu, který vám pomůže trošku se v hodinkách vyznat.

Při zvažování různých stylů hodinek musíte také znát zdroj energie, který hodinky napájí. Quartz hodinky jsou na baterie, zatímco solární hodinky jsou poháněny solárním článkem, který absorbuje sluneční energii prostřednictvím fotovoltaických solárních článků a přeměňuje světlo na elektrickou energii. Chytré hodinky jsou naopak napájeny dobíjecí lithium-iontovou baterií.

4. Zvažte styly a funkce funkce hodinek

Již dříve jsem ve článku zmínil, že byste měli přemýšlet o příjemci hodinek. Je to proto, že toto je nejdůležitější část nákupu hodinek. Pokud kupujete hodinky například pro pragmatika, který neholduje vychytávkám a funkcím, pěkné klasické tříručičkové hodinky se snadno čitelným ciferníkem mohou být tou správnou cestou. Pokud jde o styl, a je muž módní bard, zvažte hodinky s barevnými ciferníky nebo neobvyklými tvary pouzdra. Ale i módní guru může mít rád jednoduché hodinky, na to pozor. Takže obdarovávaného musíte prostě znát. Znáte jeho vkus a styl. Jinak prostě s výběrem hodinek střílíte na slepo.

Funkce jsou také důležité. Například, pokud kupujete dárek pro sportovního nadšence, možná hodinky s chronografem (pro možnost měření času přechodné události, jako je plavání nebo běh) může být lepší nejlepší volbou. Pokud je osoba obchodním manažerem nebo světoběžníkem, funkce jako kalendář či duální časová pásma pro něj mohou být cenné.

5. Zvažte samozřejmě značku hodinek

Co se týče značek, je to trochu složitější. Ale než budete číst dále, pochopte toto: nemusíte kupovat konkrétní značku hodinek. Je však užitečné znát lepší značky – napříč všemi cenovými hladinami. Před nákupem si udělejte malý průzkum online. Pokud nakupujete ve vyšší cenové relaci, větší značky, které jsou známější, mohou mít silnější pozici. Když se dostanete k dražším hodinkám, do hry vstupuje i osobní vkus.

Někteří lidé si značku velmi uvědomují a touží po značce velkého jména, zatímco jiní chtějí sejít z vyšlapaných cest a hledají méně známou značku, která může přinést hodně šmrncu za méně peněz a také přimět ostatní, aby přemýšleli: „Co to má za hodinky na zápěstí?“. Opět platí, že některé z těchto rozhodování vás vrací k tomu, že víte, pro koho kupujete a jaký na to máte rozpočet.

A pár slov na závěr

Výběr správných pánských náramkových hodinek pro každou příležitost není příliš náročný, jakmile budete znát základní terminologii hodinek. Po zvážení výše uvedených bodů můžete vybrat perfektní hodinky, které vyhovují osobnosti obdarovávaného i vašemu rozpočtu. Doufám tedy, že vám tento malý průvodce stylem náramkových hodinek pomohl.

Položte si tedy tyto otázky a podle odpovědí pak vybírejte

 1. K jakým příležitostem mají hodinky sloužit? Chcete pro muže společenské a sportovní hodinky? Společenské hodinky jsou obvykle tenčí, vyrobeny jsou z jemných materiálů a obvykle vybavené koženým páskem. Sportovní hodinky se obvykle dodávají v oceli s odpovídajícím ocelovým náramkem, gumovým nebo látkovým řemínkem.
 2. Quartzové nebo nechanické hodinky? Quartzové hodinky byly tak populární, že když se poprvé objevily, téměř zdecimovaly švýcarský hodinářský průmysl a připravily o podnikání tisíce švýcarských hodinářů. Ale seriózní sběratelé dnes oceňují mechanické hodinky ze stejného důvodu, proč si audiofilové kupují vinyly, a módní hlavy milují ručně vyráběné oblečení – výroba těchto hodinek vyžaduje velkou dovednost a spíše než montážní linka za nimi stojí skutečný člověk. Jinými slovy: mají duši. Ale jejich údržba je náročná. Takže nejsou pro všechny.
 3. Stanovte si rozpočet – Za hodinky nemusíte utrácet spoustu peněz. Skvělé hodinky často nestojí o moc víc, než luxusní večeře. Ale za hodinky můžete také utratit spoustu peněz a přesto dostanete něco, co za vaše peníze absolutně stojí.
 4. Další důležitou věcí, kterou byste měli při nákupu hodinek zvážit, je osobní styl muže, kterému hodinky kupujete. Prohlédněte si jeho šatník (nebo se zaměřte na to, co nosí na sobě) a zamyslete se nad jeho osobním módním stylem. Jaké hodinky se pro něj hodí? Je většina jeho oděvů jednoduchá a tradiční? Pokud ano, můžete dát přednost hodinkám klasického stylu. Má muž rád vintage módu? Pokud ano, existuje spousta skvělých vintage či historických hodinek. Můžete dokonce zvážit starožitné kapesní hodinky.
 5. Identifikujte důležité funkce hodinek – jakmile se rozhodnete pro typ hodinek, které byste chtěli koupit, můžete určit i funkce, které jsou nejdůležitější. Ne všechny typy hodinek jsou k dispozici se všemi funkcemi. Měli by to být spíše digitální nebo analogové hodinky? Velké nebo vysoce kontrastní ciferníky pro snadné čtení času? Co úroveň odolnosti proti vodě? Nastavitelnost řemínku? Funkce stopek či krokoměr nebo jiné užitečné funkce?

A jak jste pánské hodinky vybírali vy?

A dále si přečtěte

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  1 Comment

  Add yours

  + Leave a Comment

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.