Hodinky jsou věcí krásy. A je v pořádku dívat se na ženské hodinky jako na doplněk ženy.
Ženy a hodinky
Nelze popřít, že svět hodinek je do značné míry inspirován světem mužským. Muži obecně kupují více hodinek než ženy, zdá se, že reklama je také cílená převážně na pánské hodinky a hodinky pro muže obecně na trhu dominují. Náramkové hodinky pro muže opravdu zaznamenaly velký rozkvět ve dvacátých a třicátých letech 20. století a od té doby se hodinářství zaměřovalo hlavně na ně. Dalo by se tvrdit, že po mnoho desetiletí byl trh dámských hodinek hodně stranou, byl prostě na vedlejší koleji. Mnoho dámských hodinek bylo příliš často jen zmenšenou verzí pánských hodinek, možná se na ně hodily nějaké ty diamanty nebo polodrahokamy, aby byly více ženskými. To bylo vše.
Je dobré vědět, že tato obrovská mužská dominance v tomto odvětví se trochu mění v posledních několika letech. I když změna přichází spíše pomalu. Třeba zajímavě roste počet dam – sběratelek hodinek. V průmyslu také rychle roste počet návrhářek. Jejich výsledkem je intuitivní design hodinek zaměřený na ženy, navrhují zkrátka hodinky, které ženy skutečně chtějí.
A je určitě velmi dobrou zprávou pro ženy, které milují hodinky, že v posledních letech obor hodinářství vstupuje do éry hodinek určených speciálně pro ženy. Dnes si může žena vybrat z celé řady mechanických hodinek, z nabídky různých chronografů, hodinek s ročním kalendářem a podobně. Hodináři v posledních letech opravdu hodně usilují o uspokojení žen, ve smyslu nabídky hodinek. Vlna nových modelů ženských hodinek kombinuje funkci s módou. Za mnoho let se změnil vkus a potřeby žen v oblasti hodinek – zejména pak u žen v Asii, o nichž se říká, že jsou zvláště nadšené do komplikovaných mechanických hodinek.
Nákup hodinek pro určitý outfit nebo událost je naprosto přijatelný.
Pár rad, jak vybrat hodinky pro ženu nebo dívku
1. Klasická značka nebo spíše design?
Existují nějaké ty truismy nebo univerzální pravdy, na které je třeba pamatovat při nákupu dámských hodinek. U žen například známá značka není všechno (opravdu, zeptejte se jich). Každá žena nechce hodinky luxusní značky. Na druhou stranu, ne všechny hodinky od luxusních značek jsou nutně nevhodné hodinky pro ženy. V tomto musíte ženu znát. Jednu potěšíte tím, že hodinky budou značky Calvin Klein. Jinou tím spíše naštvete. Takže si před nákupem položte otázku: „Má žena (dívka) ráda značky? A jaké? Potrpí si na ně?“.
2. Jaký styl hodinek zvolit?
Je důležité zvolit správný styl, nebo chcete-li tvar pouzdra, ženských hodinek. Kulatý tvar pouzdra hodinek je řekněme klasika, ale některé ženy dávají přednost odvážnějším, možná i více „pánským“ čtvercovým hodinám. Obdélníkové hodinky mohou být také velmi elegantní, zatímco hodinky v dalších jiných výjimečných tvarech mohou být také hodně zábavné a určitě upoutají pozornost. Volte podle toho, zda je žena spíše usedlejší, nebo jak to říct, trochu bláznivá.
To bylo pouzdro. Ale co styl a použití hodinek? Je žena spíše na sport? Nebo spíše do společnosti? K jaké příležitosti ji chcete hodinky dát? Sportovně založeným ženám můžete koupit třeba chytré hodinky (ale pozor na to, aby šly spárovat s jejich telefonem). Na druhé straně, pokud je žena spíše do společnosti, a hodinky mají k tomuto sloužit, podívejte se po hodinkách s nějakým kamenem, s perlami, safíry a dalšími drahokamy nebo polodrahokamy, včetně jantaru – ty jsou obvykle mnohem formálnější a mohou být (někdy velmi) drahé – co si budeme říkat, exkluzivní v design něco stojí. Jde tedy o to si říci, co by hodinky měly splňovat (sport? společnost? nebo síše pro volný čas?), a dle toho se při výběru odrazte.
3. Velikost zápěstí ženy
Tento bod je hodně důležitý. Myslete na velikost zápěstí ženy. Dámské zápěstí se co do obvodu obvykle pohybuje v rozmezí zhruba 12 až 17 cm. Průměr dámských hodinek je pak zhruba od 22 do 34 mm, v závislosti na stylu a značce hodinek.
Menší průměry hodinek od 22 do 28 mm jsou vhodnější pro drobné dámské zápěstí o velikosti 12 až 14 cm, zatímco průměr hodinek od 28 do 34 mm je vhodnější pro ženské zápěstí o velikosti 14 až 17 cm.
Tady musíme také zdůraznit to, že velikost hodinek musíte vybírat podle toho, zda jsou hodinky považovány za honosný šperk, nebo jsou spíše elegantní doplněk, nebo jsou to náramkové hodinky pro každodenní použití. Bývá to tak, že sportovní a v menší míře i hodinky pro volný čas mají tendenci mít větší a širší ciferníky, zatímco hodinky, které jsou tak trochu ozdobou a trochu šperkem, mají tendenci mít menší a elegantnější ciferníky a vzory. Poslední dobou jsou hodně módní hodinky s opravdu velkými ciferníky.
4. Materiál hodinek
Vzhled dámských hodinek je samozřejmě velmi důležitý. Ústředním prvkem vzhledu dámských hodinek je to, jaké materiály byly použity pro výrobu hodinek. Zlaté hodinky jsou i nadále velmi žádané a použití zlata je pravděpodobně častější u hodinek pro ženy než u hodinek pro muže. V dámských hodinkách se používají různé odstíny zlata, mezi něž patří nejoblíbenější a klasické žluté zlato, jakož i růžové, bílé a růžové zlato. Platina se také používá, často v kombinaci s jedním z odstínů zlata, aby poskytovala ohromující efekt „dvou tónů“. Ušlechtilá ocel je také široce používána hodináři, pro výrobu dámských hodinek. A keramika se stále častěji používá v moderních designech pro dámské hodinky. Keramika je hodně praktická, nepoškrábe se a dává dámským hodinkám lesklý a krásný pohled. Je také, stejně jako nerezová ocel, hypoalergenní, což může být také velmi užitečné pro mnoho žen.
5. Barva!
Barva hodinek může být pro ženy opravdu velmi důležitá. Nepodceňte ji. Například, a téměř i paradoxně, mohou bílé hodinky vypadat lépe na ženě s hodně světlou pokožkou nebo na osobě, která často nosí světle zbarvené oblečení. Na druhé straně černé hodinky krásně doplňují tmavší barvu (nebo opálenou) pleť a ženy s výraznějšími fyzickými rysy. Neutrálnější tón, jako je stříbro nebo béžová, může dobře fungovat s různými tóny pleti a fyzickými charakteristikami žen. Zlato a platina jsou v tomto ohledu také velmi všestranné – což je také dobře vzhledem k tomu, kolik drahých hodinek se vyrábí právě v těchto barvách! Pokud nevíte jakou barvu zvolit, jděte do jemných barev – zlatá, stříbrná, platinová. Barvy jako černá a bílá, nemluvě o ještě živějších barvách, jako je červená, růžová a modrá – těm se vyhněte. Ty vyberte jen pouze pokud jste si barvou jisti.
„Jednoduchost je vrchol důmyslnosti.“ Leonardo da Vinci.
+ There are no comments
Add yours