Jak vybrat potápěčské hodinky? Dáme vám pár rad

Estimated read time 9 min read

Přestože nějaké speciální hodinky pro potápění nejsou v dnešním věku počítačů pro potápění nezbytně nutné, mnoho potápěčů je stále nosí. Z nostalgie, nebo kvůli zvyku. Nebo jen tak pro jistotu.

Na trhu najdete spoustu druhů potápěčských hodinek. Ale co přesně vlastně potápěčské hodinky jsou?

Co jsou to potápěčské hodinky?

Potápěčské hodinky jsou jednoduše sportovní hodinky, které jsou vyrobeny speciálně pro potápění v oceánu. V zásadě jsou potápěčské nejdůležitější pro monitoring času, který už jste strávili pod vodu, a jsou důležité u proto, aby vám bezpečně pomohly vrátit se k hladině oceánu pomocí dekompresních tabulek (pokud jsou to analogové hodinky).

Mnoho potápěčských hodinek vypadá skvěle a můžete je jednoduše nosit i jako doplněk, nemusí se nutně použít jen pro potřeby potápění. Hodinky určené k potápění musí ale bez problémů vydržet v tlaku vody minimálně ve 100 metrové hloubce, musí být dostatečně robustní, aby odolávaly korozivní oceánské vodě a musí vydržet i nějakou tu náhodnou ránu nebo dvě. Při potápění k nějaké té ráně do hodinek prostě někdy dojde. Pravé potápěčské hodinky musí dále splňovat řadu norem definovaných v normě ISO 6425, což je celosvětový standard, který se uděluje výrobcům hodinek. Mnoho hodinek splňuje normu ISO 2281 pro hodinky odolné proti vodě, avšak status potápěčských hodinek získávají teprve tehdy, když splňují přísnější kritéria normy ISO 6425.

Doporučujeme tyto potápěčské hodinky

[wptb id=644]

Pár slov z historie potápěčských hodinek

Potápěčské hodinky zaznamenaly svůj rozkvět v šedesátých a sedmdesátých letech 20. století. Tehdy se bez nich žádný potápěč neobešel. S jejich pomocí potápěči sledovali čas a dobu potápění, až do vynoření. Postupem čas se však běžnými staly potápěčské počítače. Potřeba potápěčských hodinek se tak přirozeně hodně snížila. Přesto tyto hodinky zůstávají mezi potápěči hodně populární. Některé potápěčské organizace dokonce upřednostňují potápěčské hodinky v kombinaci s hloubkoměry, před moderními dekompresními počítači.

Připravili jsme pro vás několik věcí, na které byste se měli dívat, když uvažujete o tom, že si pořídíte potápěčské hodinky.

Pár věcí, na které se dívat na potápěčských hodinkách
Pár věcí, na které se dívat na potápěčských hodinkách

Vlastnosti potápěčských hodinek

Tradiční hodinky pro potápění vždy byly analogové, avšak v dnešní době (když už mohou být počítače velmi, velmi malé) jsme svědkem toho, že mnoho hodinek na potápění je digitálních. Podle čeho tedy potápěčské hodinky vybírat?

Pouzdro na hodinky odolné proti vodě a korozi

Potápěčské hodinky by měly mít dostatečnou vodotěsnost. Ale není vodotěsnost jako vodotěsnost. Slovo může znamenat mnoho výrazů: od odolnosti proti stříkající vodě (přežijí třeba v dešti), až po vodotěsnost v tisíci metrech pod hladinou vody. Obecným doporučením pro dobré rekreační potápěčské hodinky je to, že by měly být vodotěsná nejméně do 30 barů nebo 1 000 stop (300 metrů). Tím je zajištěno, že budu v prakticky každé situaci vodotěsné.

Hodinky také musí být vyrobeny z materiálů, které jsou vhodné pro použití ve vodě, včetně ve slané vodě oceánu. Nerezová ocel je dobrá, ale není dokonalá, protože navzdory svému názvu koroduje. Titan je lepší (i když dražší), protože je mnohem odolnější vůči korozi a je také lehčí.

Pouzdra na potápěčské hodinky jsou často vyrobeny z materiálů, jako je nerezová ocel, keramika, titan, někdy také plasty nebo syntetická pryskyřice.

Čitelnost hodinek

Hodinky na potápění by měly být čitelné i za slabého světla – toto jsou totiž podmínky, které vás jistě zastihnou hluboko pod hladinou oceánu. Norma ISO 6425 vyžaduje, aby hodinky měly indikaci provozu v noci (ve tmě). Většina hodinek pro potápění je vybavena vysoce kontrastními, výraznými ciferníky se znatelně vyznačenými čísly, ručičkami (mimochodem minutová ručka se musí jasně odlišovat od hodinové ručky), obvykle s vrstvou, která ve tmě mírně svítí (jsou potaženy luminiscencí). V případě bateriových hodinek je nutné, aby hodinky obsahovaly viditelný indikátor o spotřebované energii. Všechny tyto prvky musí být viditelné ve tmě až do vzdálenosti 25 cm.

Jakým způsobem mohou být hodinky luminiscenční?

 • Digitální hodinky mohou mít LED nebo jiné osvětlení. To může ale vybíjet baterii, takže třeba hodinky se solárním pohonem mohou být nejlepší volbou – zvlášť, pokud se světlo používá často.
 • Luminiscenční barva na analogových hodinkách je stále hodně populární. Musí být ale předtím „nabité“ světlem, aby pak hodinky zářily ve tmě. Ty nejlepší barvy vydrží svítit i několik hodin, jiné jen hodinu nebo dvě.
 • Některé analogové hodinky používají tritium, které září, aniž by bylo nutné je předtím „nabít“ pomocí světla. Mohou být jasnější než luminiscenční barva, ale v průběhu let pomalu ztrácejí na síle.

Řemínek (pásek) potápěčských hodinek

Většina typů potápěčských hodinek má gumový nebo silikonový řemínek. U potápěčských hodinek se vždy dívejte po hodně odolných páscích.

Některé profi potápěčské gumové řemínky hodinek na sobě mají vytištěné různé číselné údaje, informující například o délce dekompresních přestávek při vynořování.

Kovové nebo gumové řemínky fungují u potápěčských hodinek obecně velmi dobře. V případě kovových řemínků většinou potápěčské hodinky umožňují roztáhnutí řemínku, aby se roztáhl a přilnul k ruce přes neoprén. Po několika letech bude třeba vyměnit i gumové řemínky. To záleží taky na tom, jak často se potápíte.

Řemínek je obvykle u potápěčských hodinek delší než obvykle, aby se hodinky daly nasadit i nad objemné potápěčské vybavení.

Sklíčko potápěčských hodinek

Safírové sklíčko je často žádaným materiálem na potápěčských hodinkách, potápěči ale mohou také preferovat tvrzené minerální sklo.

I když se poškrábe snadněji než safírové, je odolnější proti rozbití, což pro potápěče může být katastrofální, pokud je hluboko pod vodou.

Potápěčská luneta (bezel)

Charakteristickým doplňkem potápěčských hodinek je luneta. Ta se bude otáčet pouze proti směru hodinových ručiček. Umožňuje potápěči nastavit index na minutovou ručičku na začátku ponoru a pak potápěč snadno vidí, jak dlouho trvá ponor.

Na potápěčské lunetě najdeme čísla nula až šedesát, většinou v intervalech po desítkách či pětkách, méně často po jednotkách minut.

Přiznejme si, že v dnešní době potápěči disponují vybavením, které umožňuje měřit nebo odpočítávat délku ponoru snadnějšími způsoby přímo na použitém přístroji. Na druhou stranu ne každý má na drahé moderní vybavení prostředky a potápěčská luneta může být kvalitním a relativně nenákladným řešením.

Odolnost hodinek proti otřesům

Zmíněná technická norma ISO, která stanovuje pravidla pro odolnost hodinek proti otřesům testuje odolnost proti takovému otřesu, jako je pád hodinek z jednoho metru na podlahu z tvrdého dřeva.

Během tohoto testu proti otřesům se testují 2 druhy otřesů.

 1. První je směřován na pozici „9“ u pouzdra hodinek.
 2. Druhý je směřován na vrchní nebo přední stranu hodinek.

Testuje se tak, že se palice s přední stranou z plastu, která váží cca 3 kg, vyzvedne do výšky 1 metru a pustí dolů. Přední plastová část palice tak narazí do hodinek. Hodinky jsou v době nárazu umístěné dole na gumovém kolíku. Palice padá rychlostí 16 km/h, což vyvolá otřes přibližně 5000 Gs. Aby hodinky splnily požadavky příslušné normy ISO, je nutné, aby po testu měřily čas s přesností +/- 60 vteřin za den ve srovnání s odchylkou měřenou před testem.

Nejlepší potápěčské hodinky

Podívejme se na několik kandidátů na nejlepší potápěčské hodinky na trhu.

Rolex Submariner

O hodinkách na potápění nemůžete mluvit, aniž byste nemluvili o hodinkách Rolex Submariner. Téměř každé další hodinky pro potápěče něco z těchto hodinek zkopírovaly – alespoň některé aspekty.

Rolex Submariner jsou pravděpodobně nejvíce kopírované hodinky v historii. Stojí hodně peněz. Každý se vás pak bude ptát „Jsou to pravé Rolexky?“. Jo a dejte pozor na napodobeniny.

Potápěčské hodinky Seiko

Potápěčské hodinky Seiko mají řadu dobrých funkcí, navíc jsou za velmi atraktivní cenu. Třeba hodinky Seiko SKX173 mají téměř nerozbitné minerální sklo Hardlex.

Zobrazit všechny potápěčské hodinky

A dále si přečtěte

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  1 Comment

  Add yours

  + Leave a Comment

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.