Jak vyměnit baterku v hodinkách?

Estimated read time 10 min read

Všimli jste si, že vám „umřela“ baterie hodinek? Vsadím se, že jste přemýšleli, jaké máte možnosti výměny baterie. Pokud jde o hodináře, tak ti vám baterii v hodinkách vymění často pouze mimo víkendy, takže možná si budete chtít baterii v hodinkách vyměnit sami (pokud na to spěcháte).

V tomto článku se dozvíte, jak vyměnit baterii v hodinkách, kolik to bude stát, a dokonce i to, jak se této situaci v budoucnu vyhnout.

Jak dlouho vlastně vydrží baterie v hodinkách?

Výdrž baterie v hodinkách bude záviset na typu hodinek a jejich funkcích – ale nově zakoupené hodinky by měly v některých případech v pohodě vydržet i 2 roky, někdy dokonce až 3 nebo 4 roky. U starších hodinek by baterie měla v klidu vydržet 14 až 18 měsíců. Z různých důvodů však může výdrž baterií v hodinkách být menší:

 • Stáří hodinek – čím starší jsou hodinky, tím rychleji se bude baterie vybíjet.
 • Funkce, jako jsou LED displeje, alarmy, chronografy atd., vybijí baterii rychleji, než běžné analogové hodinky. Pokud chcete, aby baterie hodinek vydržela co nejdéle, doporučujeme nenechat chronograf běžet po celou dobu.
 • Může to také záviset na vnějších faktorech, jako jsou: vnější teplota, vlhkost, tlak vzduchu atd.

Obecně důrazně doporučujeme měnit baterii hodinek každé dva roky, abyste předešli případným únikům látek (vytékání) z baterie, to pak může vaše hodinky nepěkně poškodit.Známky toho, že vaše hodinky potřebují vyměnit baterii

Nejviditelnější známkou toho, že musíte vyměnit baterii hodinek, je samozřejmě to, když se hodinky úplně zastaví. Před úplným vybitím baterie vám ale hodinky mohou dávat ještě dost jiných upozornění, tak třeba tyto:

 • Alarm hodinek nebo digitální displej přestal fungovat.
 • Vteřinová ručička skáče v 5 sekundových intervalech: Mnoho hodinek tuto funkci nazývá „indikátor konce životnosti baterie“. Pokud si všimnete, že pohyb vteřinové ruky místo každé sekundy skáče každých 5 sekund, je na čase baterii vyměnit. V tomto případě sice hodinky budou i nadále udržovat přesný čas, ale zhruba za týden a půl se úplně zastaví.
 • Vaše hodinky již neukazují správný čas – zpožďují se.

Důležitá poznámka: Vyměňte baterii hodinek (nebo je alespoň vyjměte), jakmile se vybije. Pokud ji rychle nevyměníte, baterie může začít vytékat a může trvale poškodit strojek hodinek.

Kolik stojí baterie do hodinek?

Náklady na baterii do hodinek budou obecně záviset na typu hodinek, jaké máte, na značce i stylu hodinek a samozřejmě na typu baterie, které hodinky potřebují. Pravidlem je, že čím dražší jsou vaše hodinky, tím složitější jsou jejich mechanismy (a s největší pravděpodobností budou potřebovat i dražší baterie). Cena baterií do hodinek je obecně kolem 10 Kč, když budeme brát ty nejlevnější.

Při výměně baterie hodinek používejte samozřejmě správnou náhradní baterii.

Nechcete si měnit baterii v hodinkách sami?

Pokud nechcete měnit baterii hodinek sami, v pořádku, nebojte se. Existuje spousta dokonale schopných hodinářů, kteří jsou připraveni to udělat za vás.

Existuje několik výhod, když si zvolíte profesionálního hodináře pro výměnu baterií v hodinkách:

 • Jsou jednoznačně zkušenější, ovládají potřebné dovednosti a používají vhodné nástroje. Je mnohem bezpečnější vzít si hodinky k hodináři.
 • Někteří hodináři mohou zaručit výkon baterie po dobu jednoho roku. Pokud nová baterie „zemře“ před tímto datem, můžete ji vrátit zpět a oni ji vymění zdarma.
 • Výměna baterie může být u některých hodinek velmi obtížná. Například hodinky, které jsou utěsněny proti vodě, musí být po výměně baterie znovu utěsněny a otestovány. Některé hodinky mají dokonce více než jednu baterii.

Cena výměny baterie se bude lišit v závislosti na značce, typu hodinek a servisních nákladech, které se s tím pojí. Cena výměny hodinek u baterií je obecně v řádu stokorun, od 100Kč, dejme tomu do 300Kč (někdy 500Kč).

Měli byste si také uvědomit, že některé značky a modely vyžadují servis od původního výrobce (například hodinky Cartier). U nich to samozřejmě bude trvat déle a bude to i dražší, ale můžete si být jisti, že vaše drahé hodinky budou v naprostém bezpečí.

Při výměně baterií v hodinkách se doporučuje používat spíše plastové, než kovové nástroje. Někdo nosí i rukavičky.

Jak si sami můžete vyměnit baterii v hodinkách

Pokud si baterii vyměníte v hodinkách sami, je to mnohem levnější, ušetříte čas, a v mnoha případech je to docela jednoduchý proces. Postupujte podle níže uvedeného jednoduchého průvodce a budete moci vyměnit baterii za pár minut!

Pokud jsou vaše hodinky stále v záruce, doporučujeme vám informovat se u svého dodavatele hodinek, zda vám umožňuje otevírat hodinky nebo ne. Někteří výrobci považují záruku za neplatnou, pokud hodinky někdo otevřel. Na to určitě pamatujte.

Nástroje, které budete pro výměnu baterky v hodinkách potřebovat:

 • Samozřejmě náhradní baterie – správný typ
 • Otvírák na hodinky nebo nůž
 • Pinzeta / malý šroubovák
 • Rukavice, aby se zabránilo poškození vnitřku hodinek

Doporučujeme používat plastové nástroje, raději než kovové nástroje, aby nedošlo k poškrábání hodinek.

Pamatujte na to, že existují různé typy pouzder hodinek:

 • Pouzdra jsou někdy zajištěna šrouby: konkrétně po obvodu
 • S drážkami: s drážkou na zadní straně pouzdra hodinek

A podobně.

Krok 1: Otevření pouzdra hodinek

Pouzdra zajištěná šrouby
Pomocí malého šroubováku odšroubujte šrouby na zadní straně hodinek a dejte je na bezpečné místo, abyste je neztratili. Nyní odstraňte zadní kryt hodinek.

Šroubovací pouzdra
Pokud máte hodinky se šroubovacím pouzdrem, doporučujeme vám vzít hodinky k hodináři, abyste nepoškodili hodinky a jejich vodotěsnost.

Snap-on pouzdra hodinek
Nejběžnějším typem případu je modul snap-on. Chcete-li jej otevřít, musíte najít takovou drážku na zadní straně pouzdra. Nasaďte otvírač pouzdra hodinek do drážky a otočte čepel tak, aby se zadní strana odepnula z pouzdra hodinek. Nyní můžete zvednout kryt hodinek pouzdra.

Pokud nemáte otvírač hodinek, tenký nůž udělá stejnou práci, ale musíte se postarat o to, aby nedošlo k poškrábání nebo poškození hodinek. Nůž má tendenci pouzdro hodinek poškrábat. Tak na to pozor.

Hodinky s drážkou
Hodinky s drážkou na zadní straně pouzdra jde nejjednodušeji otevřít. Použijte otvírač hodinek (nebo nůž či minci) a pouzdro otevřete.

Držte hodinky pevně, s přední stranou hodinek opřenou o hladký rovný povrch, hadřík, nebo v ruce, aby nedošlo k poškrábání. Vložte minci do drážky na zadní straně pouzdra hodinek. Otáčejte mincí proti směru hodinových ručiček, dokud se neotevře. Na některých modelech hodinek musíte stisknout na boku skříně, abyste ji mohli zcela otevřít.

Krok 2: Identifikace správné náhradní baterie

Nyní, když jste otevřeli pouzdro hodinek, je dalším krokem identifikace správné náhradní baterie. Ve většině případů najdete číslo baterie napsané na zadní straně pouzdra hodinek, uvnitř pouzdra hodinek nebo na samotné baterii. Hodnotu z baterie pak můžete použít k identifikaci a zakoupení správné baterie, a to buď od hodináře, v elektru nebo online.

Krok 3: Vyjměte starou baterii

Určete, která strana staré baterie směřuje nahoru, aby mohla být nová baterie nainstalována správně. Opatrně vyjměte baterii pomocí plastové pinzety, pokud stará baterie nevyskočí sama. Pokud uvidíte spony, které drží baterii na místě, pomocí pinzety je velmi opatrně zvedněte.

Krok 4: Vložte novou baterii

Pomocí plastové pinzety vložte novou baterii na místo správnou stranou nahoru (dolů) a případně sklopte také spony.

Důležitá poznámka: Před zavřením pouzdra hodinek zkontrolujte, zda hodinky fungují. Pokud ne, měli byste zkontrolovat, zda jste baterii nainstalovali správně.

V některých případech můžete pouzdro nasadit zpět, abyste zjistili, zda baterie správně sedí na svém místě. Pokud se tím problém nevyřeší, měli byste se obrátit na opravnu hodinek, hodináře nebo zavolat výrobci nebo se obrátit na místo, kde jste vaše hodinky zakoupili. Ano, i tam vám mohou pomoci.

Pokud vše funguje, můžete přejít k dalšímu kroku.

Krok 5: Zavřete pouzdro hodinek

Při zavírání pouzdra hodinek dávejte pozor, abyste neztratili nebo nepoškodili gumové prstencové těsnění, aby byly hodinky vodotěsné.

Pouzdra zajištěná šrouby
Vraťte kryt hodinek zpět na původní místo a malým šroubovákem šrouby zašroubujte.

Snap-on pouzdra hodinek
Většina případů typu snap-on má na zadní straně malou zvýšenou zarážku. Tato malá zarážka je otvor pro hřídel korunky. Před stisknutím dolů nezapomeňte vše pěkně zarovnat. Jakmile zkontrolujete, že je kryt ve správné poloze, zatlačte oběma palci na zadní stranu hodinek, dokud neuslyšíte cvaknutí – dosednutí na místo.

Hodinky s drážkou
Chcete-li zavřít pouzdro hodinek s drážkou, vložte minci do drážky a otočte ji ve směru hodinových ručiček. Měl by být zcela uzavřené, bez mezer.

Nyní je vlastně hotovo. Zbývá jen nastavit správný čas a užívat si hodinky s novou baterií!


Nevěříte si, nebo nevíte kudy kam? Hodinář to jistí…

Pokud pochybujete o své schopnosti vyměnit baterii hodinek, nemějte obavy. Existuje spousta hodinářů, kteří by vám rádi baterii v hodinkách vymění. Je to pro ně denní chléb. Ceny za tuto službu se budou lišit v závislosti na hodináři, takže se možná poptejte u několika odborníků. Jakmile však najdete odborníka na opravy šperků nebo hodinek, kterému můžete věřit, doporučujeme vám vracet se tam, kdykoli potřebujete spolehlivou opravu. Jedním z takových ověřených hodinářství je Helveti.cz v Praze.

Tak co, podařilo se vám baterku v hodinkách vyměnit? Nebo raději spoléháte na profíky?

VIDEO: Jak vyměnit baterii v hodinkách PRIM


  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  6Comments

  Add yours
  1. 1
   Pavel

   Co dělat z hodinkami na knoflíkovou baterií – když se hodinky dlouho nepoužívají – vypnout je a nebo je nechat puštěné. Děkuji vám za odpověď

   • 2
    Pavel Horelica

    Výdrž klasické knoflíkové baterie hodinek bývá 2-4 roky.

    Pokud se hodinky dlouhodobě nepoužívají, je ideální baterii vytáhnout. Několik hodinek se mi rozbilo kvůli vytečení baterií. Od té doby jsem chytřejší 🙂

    Bez ohledu na to, jak kvalitní je baterie, pokud dojde k jejímu vybití, vždy existuje riziko vytečení. Za normálních okolností, pokud budete nosit hodinky, budete vědět, že baterie vybíjí, protože hodinky přestanou fungovat. Pokud se ale chystáte hodinky na delší dobu hodinky odložit, měl byste zvážit vyjmutí baterie.

  2. 6
   Vláďa

   U komplikovanějších digitálních hodinek – převážně značka CASIO – je potřeba pro uvedení do chodu provést po výměně baterie inicializaci, neboli reset strojku. Je k tomu potřeba tenká pinzeta, nebo kousek tenkýho holýho drátku. Jde o krátkodobé zkratování dvou pinů na plošném spoji hodinek. Postup je natištěn na nálepce na „první baterii“, kterou jsou hodinky osazené z výroby, nebo zevnitř na víčku. Po inicializaci nezapomeťe kryt vrátit přesně tak jak byl a pozor na malinký pružinky, co jsou jako vývody k piezoplechu, co vyluzuje zvuky – rády vypadnou.

  + Leave a Comment

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.