Jaké hodinky na kolo? Pomůžeme vám vybrat

Estimated read time 11 min read

Jak asi moc dobře víte, chytré hodinky nejsou jen hodinky – jsou efektivním tréninkovým nástrojem, který vám může pomoci zlepšit vaši kondici, pomůže naplánovat trasu a třeba vás i upozorní, pokud se přetrénujete. Mnoho lidí si dnes na kolo vyrazí jen tak, na pohodovou projížďku, na pohodku a relax. Pak jsou ale i lidé, kteří chtějí svoji jízdu trošku analyzovat – chtějí sledovat svou nejrychlejší jízdu v tomto roce nebo chtějí mít dokonalý přehled o ujeté trase a jejím průběhu.

Je složité držet krok se všemi novými, okázalými modely chytrých hodinek, které jsou vydávány téměř každý měsíc. Ale žádný strach. Jezdím na kole hodně často a jsem tu pro to, abych vám poradil s výběrem nejlepších chytrých hodinek na kolo.

Otázka první: na kolo chytré hodinky nebo chytrý telefon?

Hodně dobrá otázka. Každý z nich má své pro a proti.

Dobré chytré hodinky poskytují konkrétnější analýzu vaší jízdy (třeba z pohledu zdraví). Pomocí aplikací, jako jsou třeba Komoot nebo Strava, které máte v telefonu, zmapujete krásně vaši aktivitu a sdělí vám i základní statistiky, jako je vaše rychlost a překonaná nadmořská výška. Chytré hodinky také monitorují vaši srdeční frekvenci, vynaložené úsilí (kalorie) a dobu největší intenzity. V důsledku toho jsou informace, jako třeba spálené kalorie, mnohem přesnější.

Chytré hodinky se také o dost snadněji používají na cestách. Díky hodinkám nemusíte nosit tašku ani používat sponu k připevnění telefonu na řídítka. Chytré hodinky jsou velmi praktické pro cyklisty na horských kolech, kde by mohlo hrozit, že při nějaké adrenalinovější jízdě, dojde k odpojení vašeho telefonu od spony na řídítkách. Osobně rád jezdím na kole a nemám sebou nic jiného než klíče od domu.

Nejlepší chytré hodinky mají mnoho stejných funkcí jako telefon a umožňují vám přijímat hovory, přehrávat hudbu a plánovat trasy. Nevýhodou je, že mohou také odvádět pozornost od tréninku, a tak si na chytrých hodinkách při jízdě na kole rád vypínám zprávy a upozornění na hovory.

Pokud chcete do svého tréninku začlenit všechny své denní metriky a události, včetně regenerace spánku a aktivity během dne, chytré hodinky jsou správnou volbou.

Jaké funkce a vlastnosti jsou u chytrých hodinek na kolo důležité?

Popřemýšlejte nad tím, zda chcete chytré hodinky s dotykovým displayem. Na kolo takový display může být hodně užitečný, ale také nezapomeňte na to, že display na chytrých hodinkách je celkem malý, takže vás snaha o přesné ťuknutí na něj může i pěkně frustrovat. Já popravdě dotykový display vyhledávám, nemám s ním na kole problém.

ŽIVOTNOST BATERIE JE EXTRÉMNĚ DŮLEŽITÁ, zvláště pokud se chystáte jet na vícedenní výlet na kole. Na baterii se tak při výběru zaměřte.

Jsou pohodlné (ne moc velké na vaše zápěstí?) a líbí se vám design? Většina chytrých hodinek má gumový či plastový řemínek a většinou se dá řemínek vyměnit. Je vzácné, aby chytré hodinky měly látkový řemínek, ale pokud ano, zkontrolujte, zda odvádí vlhkost. Vzhledem k tomu, že jej budete mít na sobě při cvičení, NECHCETE, ABY V NĚM DRŽEL POT. Osobně mi přijde na kolo nejlepší gumový řemínek k hodinkám.

Obecně platí, že chytré hodinky zaznamenávají vždy jednu aktivitu, ale existují modely, které dokážou zaznamenat více sportů v rámci jedné aktivity. Pokud třeba trénujete na triatlon a chcete zaznamenat běh, plavání a kolo v rámci jedné aktivity, jsou takové hodinky pro vás dobrá volba.

V čem chytré hodinky skutečně vynikají, je obrovské množství dat, které dokážou shromáždit. Například hodinky Garmin Enduro mají vestavěný optický monitor srdečního tepu, takže mohou sledovat váš srdeční tep 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, aniž byste potřebovali hrudní pás. Přestože tepová frekvence udávaná chytrými hodinkami nemusí být tak přesná jako u hrudního pásu, postačí data z hodinek pro výpočet spálených kalorií.

Dalším velkým faktorem jsou samozřejmě náklady. Za chytré hodinky je možné utratit spoustu peněz, ale existují i levnější chytré hodinky, které jsou pro mnoho lidí naprosto dostatečné. Asi nemusíte mít stejné hodinky jako horolezci při výstupu na K2, to je asi zbytečné, jen budete platit peníze navíc. Nákup repasovaných chytrých hodinek? Pro někoho také volba.

Potřebuji chytré hodinky určené speciálně na kolo?

Ne nutně. Popravdě mnoho chytrých hodinek je skvělých pro více sportů najednou, ale pokud se věnujete převážně jednomu sportu, budete mít jiné priority. Pro cyklistiku jsou mou prioritou chytré hodinky s dlouhou výdrží baterie, protože na kole býváte daleko déle, než kdybyste třeba běhali (alespoň já to tak mám). A třeba chytré hodinky s GPS jsou opravdu praktické pro plánování vyjížděk na kole.

Pokud jezdíte na kole v různých terénech (hory, štěrk, silnice), chcete chytré hodinky, ve kterých můžete při sledování své aktivity rozlišovat terén nebo typ kola. I takové na trhu najdete. Další věc, kterou hledám, je přesné měření VO2 max, maximálního množství kyslíku, které vaše tělo může během cvičení využít. Vysoké VO2 max pomáhá cyklistům udržet si výkon déle a rychleji se po jízdě zregenerovat. Dobrá aerobní kapacita je důležitá pro všechny typy cyklistů, ať už děláte dráhové sprinty nebo vícedenní jízdy.

Modely chytrých hodinek na kolo

Všechny níže uvedené modely sdílejí několik klíčových funkcí, které byste měli při nákupu zvážit. Za prvé, mají vyhrazený cyklistický režim, pokud máte zájem o synchronizaci svých jízd s aplikací Strava nebo jiným tréninkovým programem. Dále je kritická životnost baterie – nejen celková doba provozu, ale zejména výdrž baterie v režimu GPS. No a pak jsou zde bonusové funkce hodinek, jako je podrobná navigace, kompatibilita s měřičem výkonu a přehrávání hudby.

Které chytré hodinky na kolo mohu tedy doporučit?

Garmin Forerunner 945

Výhody:

 • Vynikající výdrž baterie v režimu GPS
 • Bezpočet funkcí
Chytré hodinky Garmin Forerunner 945
Chytré hodinky Garmin Forerunner 945, zdroj obrízku: Pavel Horelica

Garmin Forerunner 945 vylepšuje svého předchůdce, Forerunner 935, tím, že obsahuje nové funkce pro sportovce a také některé další každodenní funkce, které dodávají těmto chytrým hodinkám extra přitažlivost.

Hodinky mají nový optický snímač srdečního tepu a po jízdě jejich vestavěný software spočítá, jaký jste měli z jízdy prospěch z aerobního a anaerobního hlediska. Displej s úhlopříčkou 30,4 mm je snadno čitelný a baterie má působivou výdrž 36 hodin v režimu GPS.

Hodinky mají připojení ANT+, Bluetooth a WiFi a jsou připraveny okamžitě sdílet data o jízdě s většinou nejlepších cyklistických aplikací na trhu. Forerunner 945 vám také umožní přehrávat hudbu přímo z hodinek do Bluetooth sluchátek a nabízí Garmin Pay pro bezkontaktní platby. Toto jsou bezesporu nejlepší cyklistické hodinky společnosti Garmin, které jsem testoval, a jediná věc, která tyto hodinky brzdí, je snad jen jejich vysoká cena.

Polar Vantage V2

Polar Vantage V2 jsou multisportovní chytré hodinky s metrikami pro mnoho různých aktivit, ale mají i řadu funkcí a testů specifických pro cyklistiku, včetně funkčního prahového výkonu (FTP) a VO2 max.

Funkční prahový výkon (Functional Treshold Power, FTP) je definován jako výkon, který je schopen cyklista udržet teoreticky neomezeně, prakticky po dobu přibližně 1 hodiny.

Hodinky mají také funkci Fuel Wise, která vám řekne, kdy máte jíst a pít. Toto připomenutí závisí na intenzitě jízdy, která je stanovena prostřednictvím vestavěného monitoru srdečního tepu v chytrých hodinkách.

Chytré hodinky Polar Vantage V2
Chytré hodinky Polar Vantage V2, zdroj obrázku: Pavel Horelica

Tyto chytré hodinky Polar mají ve spojení s aplikací Komoot schopnost navigovat, ale i přes jasný displej je vizuální navádění jen základní. Hodinky se také dají propojit s aplikací Strava. Dotykový display se dá ovládat překvapivě dobře i v rukavicích, ale jsou zde také tlačítka, pokud se to ukáže jako nadlidský výkon.

Výdrž baterie je působivá, 38 hodin v plném režimu GPS (udávaná výdrž baterie je 40 hodin).

Samsung Galaxy Watch

Stejně jako Apple Watch, i Samsung Galaxy Watch jsou výkonné chytré hodinky za rozumnou cenu, které stojí za vaši pozornost. Dodává se s předinstalovanými 45 sportovními profily pro zaznamenávání tréninků a funkce sledování aktivity sledují nejen vaše tréninky v sedle, ale také vaši denní aktivitu, spálené kalorie a spánkové vzorce. Přirozeně můžete používat Samsung Pay a hodinky jsou vybaveny i bezdrátovým připojením pro přístup k datům bez připojení k telefonu, včetně přehrávání hudby přes váš účet Spotify. Samsung Galaxy Watch dovolují také přijímat hovory a textové zprávy. Fajn hodinky na kolo a naprosto dostačující pro většinu z nás.

Samsung Galaxy Watch
Samsung Galaxy Watch, zdroj obrázku: Pavel Horelica

Uvědomte si, že nepotřebujete na kole mít stejné hodinky jako má Lance Armstrong. Stačí dobrý základ, jinak zbytečně přeplatíte.

Garmin Enduro

Výhody:

 • Solární napájení a velká výdrž baterie,
 • ideální pro vytrvalostní cyklisty
 • metriky VO2 max

Chytré hodinky Garmin Enduro byste rozhodně neměli přehlédnout. Garmin Enduro je nový model hodinek, který je postavený na platformě Fénix 6X. Nejedná se o novou řadu, ale o vytrvalostní speciál. Garmin Enduro Steel jsou outdoorové GPS hodinky s velkým 1,4″ displejem, velmi dlouhou výdrží na jedno nabití a pouze 6 g vážícím řemínkem UltraFit. Jsou to hodinky s nízkou hmotností a maximální mechanickou odolností. Jsou speciálně navržené pro vytrvalostní sportovce.

Garmin Enduro
Garmin Enduro, zdroj obrázku: Pavel Horelica

A další kandidáti

Líbí se mi ještě i tyto hodinky:

 • Wahoo Elemnt Rival
 • Garmin Fenix 6
 • Suunto 9
 • Garmin Forerunner 935

Ve finále, pokud chcete vybrat ty nejlepší chytré hodinky na kolo, vždy hodně závisí na vašich osobních preferencích, protože různé hodinky mají různé funkce a možnosti sledování. Vždy záleží na tom, co potřebujete a požadujete.

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  + There are no comments

  Add yours

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.