Jaké hodinky nosí a vlastní Vladimír Putin?

Estimated read time 5 min read

Když ruský prezident Vladimir Putin zrovna nevyhrožuje válkou jiným evropským národům nebo neobviňuje ze spiknutí Spojené státy a NATO, má zřejmě slabost pro luxusní hodinky. Nyní, s přísnými sankcemi uvalenými na ruské jednotlivce a společnosti v důsledku ruské invaze, se pozornost obrátila na to, jak bohatý Putin skutečně je. Navzdory tomu, že je Putin vykreslen jako skromný, oddaný byrokrat, který si užívá jednoduchý životní styl střední třídy, je Putin často viděn s luxusními hodinkami nejvyšší třídy na zápěstí.

Obecně se tak nějak předpokládá, že Putin používá luxusní jachty, poflakuje se v paláci za 550 milionů dolarů s výhledem na Černé moře (má se za to, že je majitelem masivního sídla o rozloze 18 000 m2 zvaného „Putin’s Country Cottage“, které se nachází na útesu s výhledem na Černé moře). Kreml popírá Putinovo vlastnictví paláce a tvrdí, že patří bohatému podnikateli, ale analytici poukázali na to, že žádný obchodník nemůže mít nemovitosti střežené FSB (ruská federální bezpečnostní služba), nad nimiž je bezletová zóna.Dále údajně vlastní podíly ve třech velkých ropných a plynárenských společnostech (spekuluje se o tom).

Putin může mít čisté jmění na 70 miliard dolarů, což by z něj udělalo jednoho z nejbohatších lidí na světě. To vše je samozřejmě perfektně skryto, ale Putin ví, že bohatství a moc jdou ruku v ruce. Tak to je.

Kolekce hodinek Vladimira Putina vyvolala ve východní Evropě trochu kontroverze. Přes svůj skromný plat 100 000 dolarů si ruský prezident může dovolit velkou sbírku luxusních hodinek. Mezi Putinovy oblíbené značky patří Patek Philippe, A. Lange & Sohne, Breguet a Blancpain. Jedny z Putinových hodinek – A. Lange & Sohne Tourbograph – mají hodnotu 322 000 liber.

Putinova sbírka drahých náramkových hodinek má hodnotu téměř 700 000 dolarů – asi šestinásobek jeho oficiálního ročního platu 3 661 765 rublů, tedy asi 115 000 dolarů (před pádem rublu). Ruská opoziční skupina Solidarita vytvořila video, které zpochybňovalo, jak si Putin vlastně mohl dovolit tak drahou sbírku hodinek. Dovolit si to samozřejmě nemůže, ale vše se schová za výdaje vlády. Třeba.

„Putin, zdá se, šest let nejedl ani nepil, aby získal tuto sbírku,“ napsal ve čtvrtek Boris Němcov, bývalý premiér a vůdce Solidarity, na blogu sarkasticky.

Obecně se dá říct, že zatímco Putin, Lavrov (Ministr zahraničních věcí Ruské federace) a Šojgu (ruským ministrem obrany) odsuzují Západ a západní styl života, ve skutečnosti západem žijí a využívají jeho produkty, užívají si výdobytky západní kultury. A jejich děti také.

Vladimír Putin je také známý tím, že rozdává luxusní repliky hodinek jako dárky

Ano. Putin je také známý tím, že luxusní hodinky rozdává jako dárky, často spontánně z vlastního zápěstí.

Jedny ze svých hodinek, identifikované jako hodinky Blancpain v hodnotě kolem 10 500 dolarů, dal sibiřskému chlapci, kterého potkal na dovolené v srpnu 2009. Podobné hodinky dal továrníkovi v září 2009 a video ukazuje, jak hází další hodinky Blancpain do mokrého cementu na staveništi v srpnu 2010.

Na dalších fotkách měl Vladimír Putin také hodinky Patek Philippe Perpetual Calendar v hodnotě 60 000 USD, Patek Philippe Calatrava za 18 000 USD, Breguet Marine v hodnotě 15 000 USD, Blancpain Leman Flyback za 10 000 USD a Blancpain Leman Aqua Lung Grande Date v hodnotě kolem 10 500 USD. Prostě samé luxusní kousky.

Zdá se, že pomyslným korunovačním klenotem jsou hodinky Tourbograf, mistrovské dílo v hodnotě 500 000 dolarů od německého hodináře A Lange & Sohne. Ty se pyšní platinovým pouzdrem, pozlacenými částmi hodinek, safírovým křišťálovým sklem a ručně šitým řemínkem z krokodýlí kůže.

A. Lange & Sohne Tourbograph
A. Lange & Sohne Tourbograph, Autor obrázku: David Bredan / zdroj: s povolením A blog to watch

Putinův blízký přítel, bývalý italský premiér Silvio Berlusconi, je také známý svým okázalým životním stylem, který zahrnuje zálibu v luxusních hodinkách, které často dával jako dárky. Wikileaks zveřejnila důvěrné americké diplomatické depeše, které naznačovaly, že Silvio Berlusconi dával Putinovi „okázalé dary“ výměnou za lukrativní energetické smlouvy.

Není to poprvé, co opoziční skupiny zpochybňují, jak prominentní Rusové bez mnohamilionových platů získali drahé hodinky. Ruská webová stránka sestavila seznam politiků a úředníků, kteří je nosí, a patriarcha Kirill, hlava ruské pravoslavné církve, se musel omluvit poté, co na jeho zápěstí byly rozpoznány hodinky Breguet za 30 000 dolarů (byly vyfotografovány).Přestože Putin, který nese výhradní odpovědnost za rozhodnutí o invazi na Ukrajinu, ještě není terčem sankcí, možná už podniká kroky k zachování svého majetku. Putin prostě nosí luxusní hodinky, žádné levné kousky.

A dále si přečtěte

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  + There are no comments

  Add yours

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.