Jaké hodinky nosí astronauti? Hodinky se nosí na Měsíci i ve vesmíru

Estimated read time 7 min read

Přestože cestování vesmírem je realitou již více než půl století, muži a ženy, kteří se dostali do vesmíru, patří do takového malého elitního klubu. Právě z tohoto důvodu je kolem astronautů a všeho, co dělají nebo nosí, značná aura pohody, zajímavosti a sofistikovanosti. Je to tak, astronauti, kteří byli ve vesmíru, se stali v podstatě ikonami, celebritami.

A na 100% to platí i v oblasti hodinek. Od té doby, co Buzz Aldrin nosil Omega Speedmaster, byly hodinky a vesmír propojeny. Ve skutečnosti spojení mezi Buzzem a Omegou fungovalo už před přistáním na Měsíci a dodnes pokračuje i s novou generací astronautů.

Pojďme se podívat na stručnou historii hodinek, které se podívaly ve vesmíru.

První hodinky ve vesmíru

Hodinky Omega Speedmaster jsou hodinky, které jsou nejčastěji spojované s letem do vesmíru. Ale pozor, i když to byly první hodinky na Měsíci, nebyly to první ve vesmíru. Tato pocta patří ruské (v té době sovětské) značce Sturmanskie.

Nebo to možná byla Rodina nebo Pobeda. Jak se dá možná očekávat, historie Sovětského svazu je v tomto směru trochu nejednoznačná. Je známo, že prvním mužem, který ve vesmíru nosil hodinky, byl sovětský pilot Jurij Gagarin 12. dubna 1961. V ten den se Gagarin zapsal do historie lidské rasy i do historie náramkových hodinek.

Sovětský a americký vesmírný program si hodně konkurovaly. Když se astronaut John Glenn stal prvním Američanem, který obíhal kolem planety, měl na sobě hodinky renomované švýcarské značky TAG Heuer. Glennovy hodinky však technicky byly stopky, nikoli náramkové hodinky. Další švýcarská značka Breitling jako první poslala náramkové hodinky na oběžnou dráhu o několik měsíců později.

V roce 1965 se sovětský kosmonaut Alexey Leonov stal prvním člověkem, který nosil hodinky na výletech do vesmíru mimo raketoplán. Měl na sobě jinou sovětskou značku hodinek, a sice Strela, což z nich dělá oficiálně první hodinky, které prozkoumaly otevřený prostor ve vesmíru.

O čtyři roky později, v jedno z nejdůležitějších dat v lidské historii – 21. července 1969 – následoval Buzz Aldrin Neila Armstronga z Apolla 11 na povrch Měsíce. Tento „malý krůček“ byl jistě významný z nejrůznějších historických důvodů, ale také upevnil pozici značky Omega – i díky tomu je vnímána jako jedna z nejvýznamnějších značek hodinek na světě.

Během mise Apollo 15 v roce 1971, kdy hodinky Omega nošené plukovníkem Daveem Scottem, přestaly fungovat, si nasadil vlastní chronograf Bulova Lunar. Tyto hodinky, včetně měsíčního prachu, který se na nich stále nacházel, se v aukci v roce 2015 prodaly za 1,6 milionu dolarů.

Bulova od té doby znovu vydala hodinky Lunar Pilot Chronograph Watch.

Bulova Lunar Pilot Chronograph Watch
Bulova Lunar Pilot Chronograph Watch, zdroj fotografie: Pavel Horelica

Proč Buzz Aldrin nosil Omega Speedmaster?

Nebyla to jen náhoda, která poslala Omegu na Měsíc. V roce 1962 NASA hledala hodinky dostatečně silné a kvalitní, aby mohly cestovat s astronauty do vesmíru. Zakoupili řadu různých značek, aby otestovali, jak zvládají nulovou gravitaci a přetlakové místnosti. Hodinky Omega Speedmaster z testu vyšly nejlépe.

Omega Speedmaster jako jediné z testech obstály – přežily extrémní vedro, chlad, mlhu, nárázy, vodu a mnoho dalších náročných zkoušek.

Ještě předtím, než Buzz Aldrin nosil na Měsíci hodinky Omega, měl na zápěstí i americký astronaut Ed White na prvním americkém vesmírném výletu hodinky Omega Speedmaster.

Obecně všichni astronauti NASA v šedesátých letech nosili hodinky Speedmaster, takže tak či onak se zdá, že Omega byla předurčena proto, aby vyrobila první hodinky ro cestu na Měsíc. Dodnes se většina amerických astronautů stále spoléhá na hodinky Omega Speedmaster (například Chris Hadfield). Je to proto, alespoň zčásti, protože hodinky Omega zůstávají jedinými hodinkami s oficiálním certifikátem NASA, který potvrzuje, že jsou schopny zvládnout výstupy do vesmíru.

Jaké další hodinky astronauti nosí?

Jak je několikrát zmíněno výše ve článku, hodinky Speedmaster jsou kamarádi s NASA – ale astronauti jsou jako všichni ostatní lidé: mají ve světě hodinek své osobní preference a favority.

Ano, dnešní astronauti už nejsou takovými celebritami, jakými byli ve své době Armstrong a Aldrin, ale pokud existuje někdo, koho lze považovat za celebritu, je to pravděpodobně Scott Kelly. Kelly vytvořil americký rekord v nejdelší nepřerušené době strávené ve vesmíru – 342 dní – výkon, který ho přivedl do několika talk show. Udělal také řadu rozhovorů přímo z vesmíru.

A jako každý opravdový milovník náramkových hodinek i Kelly rád mění hodinky, a tak si na svůj téměř rok trvající pobyt ve vesmíru sbalil čtvery různé hodinky.

Dvě z těchto hodinek byly Omega Speedmaster Professional Moonwatch a Omega Skywalker X-33. Oboje jsou mechanické hodinky, navíc extrémně odolné a mají safírová sklíčka odolné proti poškrábání.

Omega Skywalker X-33
Omega Skywalker X-33, zdroj fotografie: Pavel Horelica

Další hodinky, které měl Kelly na zápěstí, ať už na Zemi nebo ve vesmíru, byly dvoje různé hodinky Breitling. První z nich jsou Breitling Navitmer 1461 – hodinky s 38 drahokamy, které obsahují kalendář, funkci posuvného pravítka a funkce měsíční fáze. No, stojí více než 10 000 USD – jsou to hodinky pro někoho, jehož rozpočet může dosáhnout až ke hvězdám.

Breitling Navitimer 1461
Breitling Navitimer 1461, zdroj fotografie: s laskavým svolením společnosti Breitling

Druhé pak byly Breitling Heritage Superocean Chronograph, elegantní modré mechanické náramkové hodinky. Mají antireflexní safírové sklíčko a funkci chronografu, ale jinak jsou to docela jednoduché hodinky.

Breitling Heritage Superocean Chronograph
Breitling Heritage Superocean Chronograph, zdroj fotografie: Instagram společnosti Breitling

Za cenu zhruba 5 000 $ z velké části platíte za trvalé dědictví a kvalitu značky Breitling.

Koneckonců, nemusí to být zrovna oficiální hodinky NASA, ale i Breitling ví něco o tom, jak vyrobit hodinky vhodné do vesmíru.

Rusové ve vesmíru (a jejich hodinky)

Američané samozřejmě nejsou jediní, kdo se dostal do vesmíru. Ve skutečnosti ruští kosmonauti stále pravidelně absolvují výcvik ve středisku Jurije Gagarina. Stejně jako je Omega Speedmaster běžnou součástí amerických vesmírných letů, jsou i hodinky Fortis B-42 Chronograph běžné na zápěstí ruských kosmonautů.

Fortis B-42 Chronograph
Fortis B-42 Chronograph, zdroj fotografie: Pavel Horelica

Fortis je švýcarská značka, která existuje od roku 1912. B-42 obsahuje 25 klenotů a má veškerou spolehlivost a přesnost, kterou lze očekávat od švýcarských samonatahovacích mechanických hodinek. Hodinky také disponují chronografem a tachymetrem, tělo hodinek je velmi odolné proti nárazům a poškrábání. Pokud musíte rychle vyrazit na Mezinárodní vesmírnou stanici, B-42 je dobrá volba.

Mnohé z výše zmíněných hodinek mají opravdu vysokou kvalitu a jejich výrobci se na vesmír často odkazují a používají rádi vesmír i v marketingových materiálech. A funguje to. Mnoho lidí chce mít tyto hodinky pro astronauty.

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  + There are no comments

  Add yours

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.