Jaké hodinky nosí Rafael Nadal?

Estimated read time 7 min read

Rafael Nadal je fenomenální tenista. Za dvě desetiletí od doby, kdy se stal profesionálem v mladém věku 15 let, vyhrál úžasných 21 grandslamových titulů. To zahrnuje i rekordních 13 titulů ve dvouhře na French Open, které mu vynesly přezdívku „král antuky“. Je také jedním z pouhých dvou hráčů, kteří vyhráli všechny čtyři velké turnaje (Grandslamy) a zlatou olympijskou medaili k tomu.

Rafa je bezesporu tenisová superstar. Nadalův výjimečné a jedinečné výkony v tenisovém světě samozřejmě upoutaly pozornost bezpočtu značek. Mezi jeho sponzory a partnery patří jména jako Nike, Tommy Hilfiger, Kia a i hodinář Richard Mille. A právě o jeho hodinek si budeme v tomto článku všímat.

Jaké hodinky tedy nosí Rafael Nadal?

Richard Mille a Rafael Nadal poprvé zahájili své partnerství již v roce 2010. V té sezóně měl hvězdný hráč na kurtu ultralehké RM 027 Tourbillon, které měli ten rok debut na French Open. Značka navrhla model speciálně pro Nadala a v limitovaném počtu pouhých 50 kusů.

Tento model se vyznačoval ultralehkým pouzdrem z uhlíkového kompozitu a pružným polykarbonátovým páskem. Skutečné kouzlo však bylo ve strojku hodinek. RM 027 Tourbillon je vyroben z titanu a unikátní slitiny LITAL. Oba přispěly k tehdy rekordně lehké konstrukci hodinek. K tomuto úžasnému faktoru hodinek se přidala neuvěřitelná cena: 525 000 dolarů (asi 12,5 miliónů korun). Od té doby Rafael Nadal a Richard Mille nepřestávali omračovat fanoušky na kurtu svými technicky inovativními a až přehnaně špičkovými návrhy.

Rafael Nadal nosí na grandslamech hodinky Richard Mille
Rafael Nadal nosí na grandslamech hodinky Richard Mille, zdroj obrázku: zhukovsky / depositphotos.com

Richard Mille a Rafael Nadal

Od hodinek RM 027 Tourbillon, spolupráce Richarda Millea a Rafaela Nadala neustále přitahuje pozornost milovníků hodinek a tenisu po celém světě. V roce 2011 tato dvojice představila svůj druhý výtvor: hodinky RM 035.

Vyznačovaly se výrazným pouzdrem ve tvaru tonneau, což je vlastně takový podpis značky Richard Mille (tonneau – hodinky ve tvaru zakřiveného obdélníku). Tentokrát vyrobili model z jiného ultralehkého materiálu, slitiny hořčíku a hliníku. Hodinky RM 035 se také pyšnily skeletovým pouzdrem s ručně natahovaným kalibrem RMUL1 s certifikací Chronofiable (je zárukou spolehlivosti hodinkových strojků, které prošly odpovídajícím zkušebním protokolem).

Přestože jsou tyto hodinky stejně působivé, jako ty z první spolupráce dvojice, byla zde „mírně“ nižší cena, a to 85 000 $ (asi tak 2 miliony korun).

Nejoblíbenější modely hodinek Richarda Millea a Rafy Nadala

V roce 2013 Rafael Nadal a Richard Mille opět zvýšili náskok s druhou generací populárního modelu hodinek RM 027. Nějakým způsobem udělali hodinky ještě lehčími a působivějšími než je originál. Tyto hodinky dostaly označení RM 27-01. Vyznačovaly se novým systémem, který dokázal odolat síle až 5000 Gs. Kromě vylepšení technických možností modelu RM 27-01 představily novou řadu stylových úprav. Značka je však stále vyrobila pouze v limitovaném nákladu pouhých 50 kusů. V důsledku toho se cena vyšplhala na neuvěřitelných 690 000 dolarů (nějakých 16,5 miliónů korun).

O rok později tato dvojice vydala druhou edici hodinek RM 035. Opět pojmenovali novou generaci jednoduše RM 35-01. Šlo však spíše o odklon od originálu. Především mu chyběla funkce tourbillon (Tourbillon je doplňkové zařízení mechanických kapesních nebo náramkových hodinek, které kompenzuje rozdíly chodu v různých polohách tím, že se jeho setrvačka a krok pravidelně otáčí). Místo toho to byl ručně natahovaný kalibr RMUL3 s rezervou chodu 55 hodin. Jednoduchost RM 35-01 se odrazila v cenovce, která přišla na pouhých 130 000 $.

V roce 2015 se Rafael Nadal a Richard Mille znovu dostali na titulní stránky s další generací svého původního modelu. RM 27-02 předvedl nové designové prvky, jako je řemínek v barvě červené hlíny na počest samotného „King of Clay“ (Krále antuky). Model však přinesl i nové funkce. RM 27-02 debutoval jako úplně první se skeletonizovanou základní deskou známou jako „unibody“. Výsledkem je větší odolnost proti nárazu na kurtu. Model byl opět omezen na pouhých 50 kusů a jeho cena byla historicky nejvyšší: 775 000 $ (nějakých 18,5 miliónu korun). Ve stejném roce duo rozšířilo kolekci RM 035 o limitovanou edici vyrobenou výhradně pro americký trh.

Ještě jednou v roce 2016 Richard Mille rozšířil sbírku o Nadala o model hodinek RM 35-02. Největší změna modelu přišla v podobě zcela nového vnitřního strojku hodinek. Poprvé byly hodinky dvojice vybaveny automatickým quartzovým kalibrem. Kromě toho se model mohl pochlubit novým okázalým barevným schématem s jasně červeným pouzdrem a kontrastním žlutým řemínkem. Tentokrát model přišel s cenovkou 145 000 dolarů.

RM 27-03

Spolupráce Richarda Millea a Rafaela Nadala se v roce 2017 dále rozvíjela vydáním modelu hodinek RM 27-03. Čtvrtá generace byla opět odvážnější a technicky vyspělejší. Představili zcela nový strojek, který nyní dokáže odolat otřesům až 10 000 Gs – jako první v oboru. Hodinky také měly žluté a červené barevné schéma podobné jako u modelu RM 35-02. Tentokrát se však pyšnil žlutým řemínkem a unikátním žlutočerveným vzorem vln na pouzdru. Design připomínal španělskou vlajku (Rafa Nadal je Španěl). A už stejně jako dříve, Richard Mille vyrobil model pouze v 50 kusech a jeho cena byla 725 000 dolarů.

Poslední dva roky je Nadal vídán s hodinkami RM 27-03 na kurtu i mimo něj. Zdá se, že model je jakýmsi talismanem pro štěstí pro světového hráče č. 2. Od uvedení hodinek v roce 2017 vyhrál působivých pět grandslamových turnajů. Pokud se vás tedy někdo zeptá, jaké hodinky nosí Rafael Nadal? Můžete si vsadit, že je to možná model RM 27-03.

RM 27-04

Vidíte náhledový obrázek u článku? Tak tyto hodinky se jmenují RM27-04 a jejich jasně modrý řemínek, černé pouzdro a dokonce i oranžový prstenec korunky jste mohli zahlédnout během posledního Australian Open, když Nadal držel svou trofej. Hodinky RM27-04 váží neuvěřitelných 30 g (ano, včetně řemínku) a údajně vydrží otřesy o síle 12 000 Gs. Cena? 1 050 000 $.

Nadal + Richarda Mille = unikátní spojení dvou světů

Nadal je „velvyslancem“ tohoto ultra špičkového hodináře od roku 2010. Část toho, co dělá tento vztah jedinečným a zajímavým, je to, že tyto hodinky se vyznačují typem složitých mechanických mechanismů, které jsou obvykle velmi jemné (och, a také jsou přehnaně drahé). Přirozeně, že takové hodinky musí být schopny odolat intenzivním otřesům a také musí být extrémně lehké, aby neodváděly pozornost hráče nebo jinak negativně neovlivňovaly jeho hru.

A dále si přečtěte

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  2Comments

  Add yours

  + Leave a Comment

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.