Jaké hodinky nosí speciální jednotky Navy Seals?

Estimated read time 7 min read

Taktické hodinky jsou přínosem pro každého člověka s aktivním životním stylem. Ale pro americké speciální jednotky Navy SEALs jsou kvalitní taktické hodinky naprostou nutností. Tyto hodinky musí být extrémně odolné, dokonale voděodolné a snadno čitelné, protože v elitní vojenské jednotce hodinky slouží i v těch nejextrémnějších situacích a prostředích.

Navy SEALs, oficiálně United States Navy’s Sea, Air, and Land Teams, jsou primární vojenský útvar speciálních sil Námořnictva Spojených států amerických.

Hodinářský průmysl se neustále vyvíjí kvůli měnícím se potřebám společnosti. Po 1. světové válce došlo k oživení touhy po hodinkách, které by byly fakt hodně odolné, skoro nerozbitné a mají další užitečné funkce. Navy SEALs jsou proslulí svými elitními misemi a úspěchy. Součástí jejich taktické výbavy jsou i vojenské hodinky. Když v Navy SEALs začali tyto hodinky nosit veřejně, trh s taktickými hodinkami zaznamenal obrovský boom jak pro vojenský personál, tak i pro civilisty.

Dnes existují stovky značek a modelů taktických hodinek. Pokračujte ve čtení a zjistěte, jaké hodinky nosí skuteční Navy SEALs!

Co jsou vlastně Navy SEALs?

Námořní, vzdušné a pozemní týmy Spojených států, běžně známé jako Navy SEALs, dokončují speciální operace v boji proti terorismu po celém světě. Tato elitní jednotka operuje v těch nejextrémnějších klimatických podmínkách od spalujících pouští přes vlhkou džungli až po mrazivou arktické teploty. Navy SEAL jsou povoláni k plnění misí strategického významu jménem Spojených států.

Jak jste asi pochopili, není mnoho jiných jednotek, které by potřebovaly hodinky, jež jsou dokonale přesné, odolné a konzistentní, více než elitní a vysoce specializované jednotky US Navy SEAL.

Spoléhají na své hodinky, aby naplánovaly každou operaci na vteřinu, takže celý tým přesně ví, kdy je třeba podniknout akci k zajištění cíle.

Dle výběrových řízení Navy SEALs potřebují hodinky, které mají voděodolnost alespoň do 30 metrů, přičemž jakákoli další vodotěsnost je další třešničkou na dortu. I právě díky tomu jsou níže uvedené hodinky přesné modely, které nosí členové Navy SEALs.

Dohledal jsem rozhovory se samotnými vysloužilými členy Navy SEALu a ti to potvrdili.

Podívejme se na několik modelů hodinek, které nosí Navy SEAL.

Hodinky, které nosí a používá Navy Seals

Casio G-Shock DW-6600

Hodinky G-Shock DW-6600 jsou skvělou klasikou, které důvěřuje vojenský personál z celého světa. Tento model je odolný proti otřesům, voděodolný do 100 metrů a má výdrž baterie 2 roky. Hodinky DW-6600 jsou vybaveny elektroluminiscenčním podsvícením s dosvitem, stopkami 1/100 sekundy a kalendářem až do roku 2099. A co je nejdůležitější, hodinky G-shock jsou nesmírně oblíbené i pro svou dostupnou cenu. Nezruinují vás, ani americký rozpočet.

Hodinky Casio a jejich světově proslulou řadu G-Shock najdete na zápěstí Navy SEALs v mnoha jejich misích. Jsou to zdaleka nejoblíbenější hodinky, které nosí Navy SEALS. Jen málo hodinek má lepší pověst, jsou odolné a prostě „hard to kill“.

Casio G-Shock DW-6600
Casio G-Shock DW-6600, zdroj fotografie: Pavel Horelica

Super Illuminator zajišťuje, že vždy vše na hodinkách uvidíte a hloubka 200 metrů znamená, že je jen velmi málo míst, kam si tyto hodinky nemůžete vzít. Super Illuminator je jasná LED dioda, která rozsvítí celé hodinky a je tak jasná, že ji můžete skutečně použít i k osvětlení věcí kolem vás.

Členové Navy SEALs nosí hodinky samozřejmě v army barvách a to khaki, černé, šedé či hnědé.

Hodinky Luminox Navy SEAL (Luminox Navy SEAL 3500 Series)

Luminox je další hlavní značkou pro Navy SEALs, a to již od založení společnosti v Americe v roce 1989.

Hodinky Luminox Navy Seal jsou nejspolehlivějšími hodinkami pro noční mise díky jejich schopnosti samonapájecího osvětlení. Hodinky Luminox nabízejí stálé osvětlení po dobu až 25-ti let, a to i v naprosté tmě. Každé hodinky značky Luminox používají malé samonapájecí plynové trubice. Tyto mikro plynové světlomety (borosilikátové skleněné kapsle) jsou instalovány v ručičkách hodinek, logu značky a tam, kde je to vhodné. Tyto světelné trubice jsou bezpečné pro člověka a nezávadné pro životní prostředí.

Luminox Navy SEAL 3500 Series
Luminox Navy SEAL 3500 Series, zdroj fotografie: Pavel Horelica

Tyto hodinky jsou konstruovány s pouzdrem CARBONOX, které bylo speciálně navrženo tak, že výrobce smíchal několik materiálů a vytvořil tak neuvěřitelně robustní tělo hodinek

Analogový charakter hodinek s pouze sekundovou a datovou komplikací, to je jediné, co lze vidět, znamená, že se se vojáci nebudou rozptylovat zbytečnými informacemi. Korunka s dvojitým zabezpečením je navržena tak, aby zajistila, že nedojde k neúmyslným změnám času, a umožňuje, aby tyto hodinky byly vodotěsné do hloubky 200 metrů.

Každé hodinky byly individuálně testovány a byla prokázána jejich vodotěsnost do 200 metrů. Přestože jsou Luminox dražší, mají tyto švýcarské hodinky výdrž baterie 60 měsíců a jsou i mezi spotřebiteli (civilem) hodně dobře hodnoceny.

Navy SEALs používají od této značky dále i model Luminox 3581 Navy SEAL Chronograph Sports Watch.

Hodinky Timex Ironman

Od profesionálních sportovců, po vojenský personál, hodinky Timex Ironman jsou navrženy tak, aby udržely krok s každou potřebou uživatele. V rámci kolekce Ironman existuje řada funkcí, které se liší tím, který model nejlépe vyhovuje vašim potřebám.

Timex Ironman
Timex Ironman, zdroj fotografie: Pavel Horelica

Tyto hodinky jsou vybaveny variacemi časů intervalového tréninku, INDIGLO podsvíceným ciferníkem hodinek, dlouhou výdrží baterie, sledováním kalorií a možností připojení bluetooth.

Hodinky Suunto Core

Od roku 1936 Suunto posouvá hranice v podpoře sportovců a dobrodruhů po celém světě. Hodinky Suunto Core mají výdrž baterie 12 měsíců, vodotěsnost 30 metrů a vestavěný kompas.

Suunto Core
Suunto Core, zdroj obrázku: Pavel Horelica

Všechny jejich hodinky fungují v širokém rozsahu teplot, což je u army hodinek extrémně důležité, dále sledují spálené kalorie (to zase důležité není, ne, že by zrovna toto bylo pro lidi z Navy SEALS důležité) a používají satelitní systémy pro GPS.

A dále si na toto téma přeečtěte

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  1 Comment

  Add yours

  + Leave a Comment

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.