Jaké hodinky nosil John McClane ve Smrtonosné pasti?

Estimated read time 5 min read

Myslím, že skoro každý viděl alespoň jeden díl z filmové série Smrtonosná past. Původní Smrtonosná past (tedy první díl) je z mého pohledu nejlepší.

Nic netušící John McClane se ve ve filmu objeví v jednom mrakodrapu v Los Angeles, ve kterém čirou náhodou dojde k přepadení a jsou v něm drženi rukojmí. Němečtí teroristé ve filmu, vedeni nemilosrdným Hansem Gruberem, mají brzy postaráno o pořádný problém – a tím je John McClane! Určitě ten film znáte. Patří už ke kultovním filmům.

A pokud jste někdy náhodou přemýšleli, jaké hodinky nosil Bruce Willis alias John McClane ve Smrtonosné pasti, jste na správném místě.

Hodinky, které měl John McClane ve Smrtonosné pasti

Jako John McClane, který kosí svoje protivníky jednoho za druhým, nosí Bruce Willis po celý film hodinky Tag Heuer 3000 Series (Quartz Chronograph). Jsou to vlastně dost praktické hodinky, které se velmi hodí pro poldu z New Yorku.

Hodinky Tag Heuer 3000 Series (Quartz Chronograph) byly uvedeny na trh v 80. letech a byly k dostání v široké škále modelů. Ten, který ve filmu nosí Bruce Willis, je celý šedý model s koženým řemínkem. Z tehdejších reklam TAG Heuer se domnívám, že je to konkrétně Reference: 932,206. Po celou dobu filmu má John na zápěstí tyto velmi specifické, dobově vhodné, hodinky TAG Heuer.

Hodinky Tag Heuer 3000 Series
Hodinky Tag Heuer 3000 Series, zdroj foto: StewartM, Chronotrader

John byl samozřejmě řadový policajt a ne bohatý majitel firmy, takže vlastně nosil nejlevnější hodinky ze všech lidí ve filmu.

Hodinky Tag Heuer 3000 Series
Hodinky Tag Heuer 3000 Series, zdroj foto: StewartM, Chronotrader

Jedná se o hybridní chronograf s lunetou doby ponoru. Číselník je šedý s aplikovanými značkami a luneta je vyrobena z oceli s číslicemi vyrytými do samotné lunety. Zajímavou designovou volbou této lunety je skutečnost, že má dvanáct stran. Hodinky mají tři vedlejší ciferníky, zvětšené datumové okénko a text umístěný na pravé straně ciferníku. Samozřejmě je poháněn quartzovým strojkem (jak název napovídá). Měl relativně krátkou výrobní sérii, od roku 1984 do roku 1990. TAG byl pravděpodobně na vrcholu svých sil na konci 80. let, kdy vlastně ovládl trh s kvalitními hodinkami za ceny, které byly dostupnější než u hodinek Rolex.

Je logické, že „policejní dělník“, rváč s tvrdým nosem jako McClane – ten typ člověka, který si na letišti zapálí cigaretu, zatímco drží plyšáka – by si vybral tyto praktické hodinky typu „jednou je nastav a zapomeň na ně“. Ten muž má ve svém životě dost věcí, od zločinců z New Yorku, po jeho manželství (a teroristy), než aby se musel starat o natahování hodinek. Všimněte si ve filmu, že John nosí svoje hodinky TAG Heuer na vnitřní straně zápěstí. Po většinu filmu můžeme vidět pouze přezku koženého řemínku. Ale v několika vybraných scénách máme celkem pěkný pohled na quartzové chrono.

McClane zamířil na nepřítele, my můžeme vidět jeho hodinky uvnitř zápěstí
McClane zamířil na nepřítele, my můžeme vidět jeho hodinky uvnitř zápěstí, zdroj: s laskavým svolením, studia Twentieth Century/ The Walt Disney Company

Hodinky, které filmu nosil Hans Gruber

Stojí za zmínku, že McClaneovy hodinky TAG Heuer nejsou jedinými hodinkami ve filmu. Vůdce teroristů Hans Gruber nosí tankové hodinky Cartier ze žlutého zlata na černém koženém řemínku. Tyto hodinky můžete vidět v několika scénách. Na rozdíl od McClaneova vzhledu muže zákona se tyto hodinky Cartier velmi dobře hodí ke Gruberovu pěstěnému stylu.

A jaké hodinky nosí Holly, exmanželka Johna?

John není příliš šťastný, když vidí, jak blízko jsou si Harry Ellis a jeho exmanželka Holly ve filmu. Ve skutečnosti Ellis dal Holly Rolexky, které nosila po celý film. Nevím, který přesný model to byl, ale byly to Rolexky. Opět se tyto hodinky k postavě skvěle hodí. Holly vystupuje jako vysoce postavená manažerka.

Na konci je zajímavý dějový zvrat – McClane musí obětovat Hollyiny Rolexky, aby poslal Hanse Grubera na smrt. Mrkněte na konec filmu a uvidíte sami.

A dále si přečtěte

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  + There are no comments

  Add yours

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.