Jaké hodinky nosil narkobaron Pablo Escobar?

Estimated read time 4 min read

Pablo Escobar je pravděpodobně nejslavnějším gangsterem všech dob. Má neuvěřitelně strhující příběh, který zahrnuje bezcitnou krutost vůči nepřátelům, export kokainu do celého světa, stává se dokonce politickým hráčem v Kolumbii a mnoho dalšího.

Kolumbijský drogový magnát Pablo Escobar se dostal k moci v 70. letech a v 80. letech se stal nejslavnějším zločincem na světě. Byl pravděpodobně stejně slavný, nebo možná slavnější, jako Al Capone a téměř jistě byl nebezpečnější. Ovládl svět narkotik v Jižní Americe, jeho banda byla zodpovědná za většinu světových dodávek kokainu v té době. Je nazýván „nejbohatším zločincem v historii“, přičemž jedna z jeho přezdívek byla „El Padrino“ neboli „Kmotr“.

Poslední dobou sláva Pabla Escobara ještě vzrostla, vyšlo o něm nespočet knih, dokumentárních filmů a mediálních portrétů (naposledy série Narcos na Netflixu). Jeho zločiny a vzestup k moci jsou určitě zajímavé a do filmu se jeho příběh hodí, ale naše kolektivní fascinace tímto mužem je pravděpodobně stejně dána jeho životním stylem miliardáře, boháče boháčů. I v době, kdy trávil čas za mřížemi, si Pablo Escobar žil jako král.

Pablo Escobar nashromáždil majetek zhruba 55 miliard dolarů a spravoval přibližně 80% trhu s kokainem na celém světě.

My se v tomto článku zaměříme na hodinky Pabla Escobara. Asi je jasné, že takový člověk si vždy dopřával jen to nejlepší, ať už šlo o auta, šperky, jídlo nebo právě hodinky. To, o čem lidé méně mluví, je jeho záliba v nádherných luxusních hodinkách. Měl desítky luxusních hodinek. Nejslavnější z nich byly jeho Rolex Day-Date pokryté diamanty (hodinky ze žlutého zlata).

Ano, i na hodiny si Pablo Escobar hodně potrpěl. Nosil Rolex Day-Date, zlaté hodinky pokryté stovkami diamantů. Hodinky Rolex Day-Date jsou stále ve výrobě a představují jedny z nejprestižnějších hodinek slavné švýcarské hodinářské firmy Rolex.

Takto vypadaly hodinky Pabla Escobara - byly vykládány diamanty
Takto vypadaly hodinky Pabla Escobara – byly vykládány diamanty, zdroj fotografie: Colombian National Police – Colombia National Registry; Colombian National Police

Hodinky Pabla Escobara byly prodány v kolumbijské aukci v roce 2013 spolu s bývalým zbožím mnoha narkobaronů, které zabavila vláda. Escobarovy Rolex Day-Date se prodávaly pouze za 8500 dolarů, i když byly oceněny na téměř devítinásobek. To pravděpodobně hovoří o strachu a teroru, který Escobar nadále vyvolává v Kolumbii, přestože zemřel už v roce 1993. Jak vysvětlil anonymní kupec hodinek, „Nikdy nevíte, kdo vás může vystopovat a požádat o jeho věci zpět. Toho se bojím.“

Jak vidíte, Pablo nebyl fanouškem standardního stylu. Kde se tyto hodinky nacházejí dnes není známo. Důvodem je, že je kolumbijská vláda vydražila a kupující se rozhodl zůstat v anonymitě. Vzhledem k Escobarově historii to byl pravděpodobně dobrý nápad.

Hodinky měly cenu odhadem 70 000 $, ale v aukci se je podařilo prodat pouze za 8500 $. Není překvapením, že nový majitel Escobarových Rolexek si přál zůstat v anonymitě.

A jak vlastně skončil Escobar? Pablo byl zastřelen na střeše v roce 1993 v Medellínu, odkud pochází i onen kupující. Hodinky se tak vrátily do Medellínu.

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  1 Comment

  Add yours

  + Leave a Comment

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.