Jaké hodinky nosil Usáma bin Ládin? Budete překvapeni

Estimated read time 5 min read

Ripleyová nosila hodinky Casio F-91W ve filmu Vetřelec, stejně jako Obama předtím, než se stal prezidentem Spojených států. A také jsou hodinky Casio F-91W jediná značková věc, kterou kdy Usáma bin Ládin nosil na veřejnosti. I třicet let po svém uvedení na trh japonský výrobce hodinek Casio stále vyrábí 3 miliony kusů ročně, což znamená, že je pravděpodobné, že jste je alespoň viděli, ne-li je i nosili na zápěstí.

V 80. letech 20. století byli noví rekruti Casio nuceni absolvovat deset dní vojenského výcviku před nástupem do zaměstnání. Tato zkušenost pravděpodobně ovlivnila Ryusuke Moriai z Casio, když navrhoval F-91W, kterou popsal jako „malé, ploché a jednoduché“ hodinky: konstruktér tak nevědomky vytvořil dokonalé bojové hodinky.

Casio F-91W
Casio F-91W, zdroj obrázku: Pavel Horelica

Marketingový manažer Casio pro Evropu 5ekl, že společnost neprodává hodinky F-91W jako „cool nebo trendy“, ale jako „maximálně spolehlivé a za dobrou cenu“. Ať tak či onak, hodinky Casio F-Series, kdysi oslavované jako „nositelný zázrak“, oslovily rebely po celém světě; jsou na zápěstích DJů, kreativců, členů Zapatovy národní osvobozenecké armády a také francouzských bojovníků Islámského státu.

Dostupnost a cena hodinek Casio F-91W (asi 290 až 750 Kč v Evropě a 70 Kč na Středním východě) do jisté míry vysvětluje jejich úspěch. Hodinky jsou ale také známé tím, že jsou jedním z oblíbených doplňků Al-Káidy: o teroristické organizaci se dokonce vědělo, že tyto hodinky distribuuje ve výcvikových táborech v Pákistánu a Afghánistánu.

Usáma Bin Ládin s hodinkami Casio F-91W - firmě dělal dost negativní reklamu
Usáma Bin Ládin s hodinkami Casio F-91W – firmě dělal dost negativní reklamu, zdroj foto: Reuters

Parádní odolnost = úspěch u military

Džihádští militanti ocenili hodinky F-91W a desítky jejich variant pro jejich maximální odolnost. Přejeďte je autem, rozbijte kladivem, pusťte do vroucí nebo ledové vody – hodinky to prostě vydrží. Obecně můžete „důvěřovat“ teroristickým organizacím v tom smyslu, že si vyberou spolehlivé příslušenství – a podobně jako Kalašnikov a pickup Toyota jsou hodinky F-91W robustní, odolné a levné. Mohou prý také fungovat jako klíčová část bomb.

Konkrétně mohou hodinky údajně vstoupit do hry při detonaci improvizovaných výbušných zařízení díky svému časovači. Ministerstvo obrany Spojených států amerických uvádí hodinky jako jeden z oblíbených časovačů v bombách Al-Káidy. Ahmed Ressam neboli „Millenium Bomber“, který plánoval vyhodit do vzduchu letiště v Los Angeles na Silvestra v roce 1999, byl zatčen se čtyřmi bombami – a všechny byly vybavené hodinkami Casio F-91W.

Ramzi Yousef z Al-Káidy, kterého bývalý americký odborník na boj proti terorismu popsal jako „geniálního“ výrobce bomb, byl známý používáním hodinek Casio F-91W. Hodinky byly ve skutečnosti tak běžné, že je Yousef jednou dokázal použít k sestavení bomby a další bývalý vysoce postavený člen Al-Káidy, Tariq al-Harzi, zjevně naučil několik rádoby teroristů budovat podobné jednoduché časovací systémy. Později se dostal na vrchol Islámského státu.

Casio F-91W na zápěstích islamistických bojovníků – i u Bin Ládina

Rozvědka Spojených států si rychle všimla rozšíření F-91W na zápěstích islamistických bojovníků. Tajné soubory o vojenském zadržovacím táboře Guantánamo zveřejněné Wikileaks říkají, že pákistánské úřady objevily asi 600 až 700 hodinek Casio ve dvou dílnách v Karáčí a že pouhé vlastnictví jedněch takových hodinek mohlo vést k výslechu.

Problém je v tom, že F-91W jsou až příliš populární na to, aby skutečně usvědčily nositele, na rozdíl od starých rozbušek na bázi SEGA, které kdysi upřednostňovala Al-Káida. Jeden údajný člen Al-Káidy zajatý Spojenými státy na to poukázal a řekl: „Tyto hodinky nosí i váš vlastní vojenský personál. Znamená to, že jsou také teroristé?“.

Mimo teroristický svět je F-91 W populární v mnoha běžných armádách, včetně singapurské vojenské služby, výcvikových táborů US AIR Force, britské armády a Royal Air Force. Jejich skromné ​​kouzlo také oslovilo moddery – fandy, kteří rádi upravují předměty z jejich původního účelu. Moddeři vstřikují minerální olej do pláště F-91W, aby byl odolnější vůči vodě. Jedna verze, prošpikovaná olivovým olejem, přežila tři dny v nádrži simulující hloubku 1000 metrů.

Tak co? Koupíte si jedny hodinky Casio F-91W? Vydrží fakt hodně.

A dále si přečtěte

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  + There are no comments

  Add yours

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.