Jaké hodinky nosili v Návratu do budoucnosti Marty McFly & Doc Brown?

Estimated read time 4 min read

Vyrostl jsem v 90. letech minulého století a sledoval jsem film Back To The Future (Návrat do budoucnosti) a nikdy nezapomenu na ohromující technologie, auta a hodinky, které byly v tom filmu k vidění! Králem filmů o cestování časem je prostě Návrat do budoucnosti.

Nejen, že to ve mně zanechalo nezapomenutelné vzpomínky, ale film také vystřelil herce Michaela J. Foxe na výsluní Hollywoodu. Doc Brown v podání Christophera Lloyda se tak slavný nestal, i když by si to ale určitě zasloužil.

Čas hraje v tomto filmu velmi podstatnou roli. Možná vás nyní tedy zajímá, které hodinky z 80. let byly k vidění v tomto klasickém filmu. Našel jsem je v filmu všechny, od jedinečných hodinek Seiko až po hodinky s kalkulačkou z 80. let!

Jaké hodinky nosil ve filmu Marty McFly?

Marty McFly nosí ve filmu Návrat do budoucnosti hodinky Casio CA53W s kalkulačkou. To byly tehdy celkem drahé hodinky. Tyto hodinky Casio s kalkulačkou lze jasně vidět na Martyho zápěstí, zatímco Doktor Brown testuje Delorean během prvního 1minutového skoku do budoucnosti.

Casio CA53W s kalkulačkou
Casio CA53W s kalkulačkou, autor obrázku: Pavel Horelica

Hodinky Casio CA35 jsou skvělou kombinací digitálních hodinek a kalkulačky. V hodinkách je 8místná kalkulačka, která umí jednoduché sčítání, odčítání, dělení a násobení. Má také standardní funkce digitálních hodinek, které tak nějak očekáváte od takových hodinek Casio, jako jsou stopky, automatický kalendář a duální časová pásma.

Hodinky Casio CA35 jsou tak dobré, že Casio je dodnes vyrábí beze změny. Měl jsem na sobě dnes ráno na kávě v kavárně a požádalo mě o ruku osm supermodelek 🙂 jsou skvělé, no.

Jaké hodinky nosil ve filmu Dr. Emmet Brown?

Dr. Emmet Brown nosí ve filmu Návrat do budoucnosti několikery hodinky najednou. Všimli jste si toho? Dr. Brown opravdu nosí dvoje hodinky. Na pravém zápěstí nosí digitální hodinky Seiko A826 Training Timer, zatímco na levém zápěstí nosí stříbrné hodinky Amritron s kalkulačkou (80. léta).

Seiko A826 Training Timer

Hodinky Seiko A826 Training Timer jsou ve skutečnosti zcela unikátní hodinky, které se vyznačují otočným ciferníkem s řadou funkcí a odnímatelným dálkovým ovladačem. Tento dálkový ovladač není ve filmu vidět, ale je určen pro stopky – má funkci stop/start a pro měření intervalů.

Seiko A826 Training Timer
Seiko A826 Training Timer, autor fotografie: Pavel Horelica

Řemínek hodinek je vyroben z nastavitelného černého suchého zipu. Hodinky jsou přibližně 41 mm široké a jsou 9 mm silné. Jsou to skutečně vzácné hodinky, takže pokud nějaké najdete, pravděpodobně za ně zaplatíte vyšší cenu.

Digitální hodinky Seiko A826, které byly v té době považovány za velmi pokročilé – díky své schopnosti zaznamenávat čas a intervaly ve zlomku sekundy pomocí dálkového ovládání (spouště).

Hodinky s kalkulačkou Armitron

Je vlastně docela problém najít slušnou fotografii hodinek s kalkulačkou Armitron z 80. let, která odpovídá hodinkám Dr. Browna z filmu, ale podařilo se mi jednu najít.

Hodinky s kalkulačkou Armitron
Hodinky s kalkulačkou Armitron, zdroj obrázku: s povolením Etsy, Inc.

Nevím, jaké přesné číslo modelu Dr. Emmet Brown měl, protože informace o hodinkách Armitron je velmi těžké získat.

Tato filmová trilogie ovlivnila mnoho lidí

Málokterá filmová série měla tak silný dopad na popkulturu jako trilogie Návrat do budoucnosti.

Filmy proměnily finanční a komerční neúspěch, kterým byl DMC Delorean, na jedno z nejikoničtějších aut všech dob. Samošněrovací boty Nike, které nosil Michael J. Fox ve druhém díle filmu, se prodaly v aukci za 100 000 USD a dokonce i jejich reinkarnace z roku 2019 začínaly na 720 USD a od té doby jen rostly na hodnotě.

A moje rada? Pokud se dostanete do minulosti, nelíbejte svoji dospívající mamku 🙂

A dále si na toto téma ještě přečtěte

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  + There are no comments

  Add yours

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.