Které hodinky můžete nosit do moře a které ne?

Estimated read time 4 min read

Často si lidé pokládají tuto otázku: „Můžu tyto moje hodinky nosit v moři?“. I když se to může jevit jako hodně snadná otázka, označení vodotěsnosti na hodinkách vás může opravdu na první pohled zmást. Nebojte se, od toho jsme tady, abychom vám pomohli!

V tomto článku najdete tabulku odolnosti proti vodě, kterou používáme k tomu, abychom všem pomohli převést označení vodotěsnosti na hodinkách do lidské řeči. Nyní všichni lidé vyrážejí za sluncem na jih k moři, takže je tato tématika velmi aktuální.

Níže uvedená tabulka vám pomůže s jakýmikoli problémy se čtením a pochopením voděodolnosti hodinek. Pokud potřebujete další pomoc, napište nám e-mail.

Označení odolnosti proti vodě Vhodnost Poznámky
Voděodolné 3 atm nebo 30 m (Water Resistant 3 atm or 30 m) Vhodné pro každodenní použití. Odolné proti stříkající vodě/dešti. Hodinky NEJSOU vhodné pro sprchování, koupání, plavání, šnorchlování, pro práci související s vodou, rybaření a potápění.
Voděodolné 5 atm nebo 50 m (Water Resistant 5 atm or 50 m) Vhodné pro plavání, rafting na divoké vodě a rybaření. Hodinky NEJSOU vhodné pro potápění a šnorchlování.
Voděodolné 10 atm nebo 100 m Water Resistant 10 atm or 100 m) Vhodné pro rekreační surfování, plavání, šnorchlování, plachtění a vodní sporty. Hodinky NEJSOU vhodné pro potápění.
Voděodolné 20 atm či 200 m (Water Resistant 20 atm or 200 m Vhodné pro profesionální mořské aktivity, vážné vodní sporty na hladině a potápění. Vhodné pro potápění.
Označení „Diver’s 100 m“ Minimální norma ISO (ISO 6425) pro potápění v hloubkách – nejsou vhodné pro saturační potápění. Pro saturační potápění nejsou vhodné. Tyto hodinky mají obvykle magnetickou odolnost a odolnost proti nárazům. Jsou také označeny slovy „DIVER’S WATCH 100M“ nebo „DIVER’S 100M“
Označení „Diver’s 200 m či 300 m“ Vhodné pro potápění v hloubkách není vhodné pro saturační potápění. Typické označení pro současné potápěčské hodinky.
Označení „Diver’s 300+ m for mixed-gas diving“ Vhodné pro saturační potápění. Profi potápěčské hodinky.

Je dobré plavat s hodinkami v moři?

Za toto tvrzení budu pravděpodobně hodně kritizován: „Nikdy nenoste hodinky při plavání, ani do moře“. Většina lidí mi říká, že si koupili svoje Rolexky, aby si je sundali jen na spaní (a někdy ani to ne). To je v zásadě správné, ale každý týden, zvláště v létě, se objeví minimálně jeden email od člověka co má drahé vodotěsné hodinky, který má po krátkém plavání nebo sprše mokré hodinky i zevnitř. Říkám jim, že potřebují své hodinky rychle opravit, aby nedošlo v hodinkách ke korozi.

Hodinky po návštěvě vody
Hodinky po návštěvě vody, zdroj foto: Milan Dašík

Mějte na paměti, že sladká voda je pro hodinky špatná, ale slaná voda je pro hodinový strojek doslova smrtící. Pokud vaše hodinky nezůstanou v moři vodotěsné a dovnitř se dostane slaná voda, mohlo by dojít k jejich zničení přibližně už za nějakých 24 hodin.

Takže naše rada? Pokud nemáte přímo potápěčské hodinky, tak i když jsou vaše hodinky vodotěsné a super, nikdy si je do vody neberte. Mějte případně hodinek několik, ale pokud máte hodinky za desítky či stovky tisíc, tak ty do vody nepatří. Mějte pak nějaké hodinky levnější a ty si berte do vody.

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  + There are no comments

  Add yours

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.